Daty halvingów kryptowalut - co to jest i jak na tym zarobić?
- Luda Kukuetu
- 2024-04-16
- 7 min
- 0
- 801
Rynek kryptowalut to dość specyficzna branża z wieloma terminami nieznanymi początkującym. Jednym z głównych pojęć w tym obszarze jest halving. To właśnie ten mechanizm pośrednio determinuje zachowanie rynku kryptowalut w ogóle, a poszczególnych kryptowalut w szczególności. W tym artykule zrozumiemy, czym jest halving, które aktywa kryptowalutowe się nim charakteryzują i dowiemy się, jak można wykorzystać halving do zarabiania pieniędzy i planowania inwestycji.
Halving kryptowalut to okresowe zmniejszanie nagrody (liczby wydobytych nowych monet) za blok znajdujący się w łańcuchu bloków. Halving nie jest unikalny dla Bitcoina, ale aby lepiej zrozumieć ten mechanizm, zacznijmy od niego.
Czym jest halving Bitcoina
Jak wiadomo, Bitcoin opiera się na algorytmie PoW (proof of work). Innymi słowy, integralność i wydajność całej sieci Bitcoin jest zapewniana przez górników poprzez dodawanie mocy obliczeniowej i podłączanie nowych urządzeń (górników ASIC) do sieci. Za każdy wydobyty nowy blok górnicy otrzymują w nagrodę określoną ilość BTC.
Tak więc, halving to mechanizm, który zmniejsza o połowę nagrodę górników za znaleziony blok. Odbywa się to co 210 000 znalezionych bloków, czyli mniej więcej raz na 4 lata. Oczekuje się, że proces ten zakończy się w 2140 roku po wydobyciu ostatniego, 21-milionowego Bitcoina.
Halvingiem można nazwać swego rodzaju "przekroczenie Rubikonu", po którym nie ma już odwrotu.
Dlaczego potrzebny jest halving Bitcoina?
Z samej swojej natury Bitcoin jest aktywem deflacyjnym. Wynika to z faktu, że w sieci nie można wydobyć więcej niż 21 000 000 BTC. Każdego roku, gdy kryptowaluty stają się coraz szerzej akceptowane przez społeczeństwo, popyt na nie naturalnie rośnie.
Pod wpływem halvingu, a także ze względu na ograniczony charakter samego aktywa, podaż Bitcoina na rynku maleje, a ponieważ rynek kryptowalut, jak każdy inny, podlega prawu "podaży i popytu", cena kryptowaluty, na którą stale rośnie popyt, naturalnie rośnie.
Innymi słowy, halving jest naturalnym mechanizmem regulującym ceny "cyfrowego złota".
Daty halvingu Bitcoina (BTC)
31 grudnia 2008 r. opublikowano białą księgę Bitcoina, opisującą zasady i warunki działania całej sieci. Pierwszy blok został wydobyty w 2009 roku przez samego Satoshi Nakamoto, który otrzymał za to nagrodę górniczą w wysokości 50 Bitcoinów. W ciągu pierwszych 4 lat istnienia Bitcoina wydobyto 50 BTC za każdy znaleziony blok.
2012
Pierwszy halving Bitcoina miał miejsce 28 listopada 2012 r., co zmniejszyło wynagrodzenie górników do 25 Bitcoinów za blok; kurs BTC zaczął rosnąć kilka miesięcy po halvingu i osiągnął 1163 USD. Po tym "wybiciu" rynek wszedł w korektę i w ciągu następnych 2 lat cena Bitcoina spadła do 152 USD za monetę. Był to pierwszy cykl wzrostowy Bitcoina i rynku kryptowalut.
2016
Drugi halving miał miejsce 9 lipca 2016 roku. W momencie halvingu wartość Bitcoina wynosiła 670 USD. Liczba BTC otrzymywanych na blok ponownie spadła, tym razem z 25 do 12,5 BTC.
Kurs pierwszej kryptowaluty rósł przez kilka miesięcy i pod koniec 2017 r. wynosił prawie 20 000 USD za monetę. Naturalnie powtarzając praktykę z poprzednich lat, cena BTC spadła do 312 USD w ciągu roku. Przedłużający się okres spadków został nazwany "zimą kryptowalut", a wielu uczestnikom rynku kryptowalut i projektom kryptowalutowym nie udało się go przetrwać. Ale nie Bitcoinowi...
2020
Trzeci, ale nie najbardziej znaczący halving miał miejsce 11 maja 2020 roku. Nagroda dla górników za nowo wydobyty blok spadła z 12,5 do 6,75 BTC. W momencie halvingu kurs wynosił 8 700 USD za monetę.
Wydarzenie to przyciągnęło wiele uwagi, ponieważ zaledwie kilka miesięcy temu Bitcoin spadł do 3800 USD w wyniku paniki związanej z koronawirusem. 12-13 marca 2020 r. stał się Czarnym Łabędziem dla wszystkich rynków bez wyjątku. Rynek kryptowalut zareagował na globalne załamanie gospodarcze szczególnie gwałtownie.
Niektórzy ponownie zaczęli "zakopywać" Bitcoina i początkowo wydawało się nawet, że mieli rację! W przeciwieństwie do zwykłej praktyki, w czasie halvingu, a także kilka tygodni po nim, cena BTC nie wzrosła, ale nadal utrzymywała się na mniej więcej tym samym poziomie. Jednak we wrześniu cena Bitcoina zaczęła gwałtownie rosnąć i w 2021 r. przekroczyła 50 000 USD. Kilka miesięcy później Bitcoin ustanowił rekord cenowy tamtych lat na poziomie 69 000 USD za monetę.
2024
Czwarty halving spodziewany jest w kwietniu 2024 roku. Wielu analityków przewiduje cenę Bitcoina w przedziale od 400 000 do 1 miliona dolarów, podobnie jak w poprzednich halvingach i kolejnych cyklach. Już teraz Bitcoin bije własne rekordy i w marcu 2024 r. jest wart ponad 73 000 USD.
Nie należy jednak zapominać, że jeszcze przed trzecim halvingiem analitycy śmiało przewidywali, że kurs BTC osiągnie 100 000 USD, podczas gdy inni przewidywali rychły upadek Bitcoina.
Jak to się mówi, zobaczymy.
Halving Litecoina (LTC)
Koncepcja i mechanizm halvingu nie są unikalne dla Bitcoina. Litecoin jest również okresowo "halvingowany". Aby zrozumieć, jak działa halving w Litecoinie, konieczne jest zrozumienie, czym ta kryptowaluta różni się od Bitcoina:
- Emisja: liczba monet, które mogą zostać wydobyte przez górników Litecoin jest ograniczona do 86 milionów.
- Częstotliwość generowania bloków: w przypadku Litecoina jest to 2,5 minuty, podczas gdy w przypadku Bitcoina jest to 10 minut.
- Szybkość transakcji: blockchain Litecoina może generować do 56 transakcji na sekundę, podczas gdy blockchain Bitcoina może generować 3-7 transakcji na sekundę. Potwierdzenie transakcji w Bitcoinie zajmuje 10 minut, podczas gdy w Litecoinie jest 4 razy szybsze - 2,5 minuty.
- Prowizja sieciowa w Litecoin jest kilkakrotnie niższa niż w Bitcoin.
2015
Pierwsze zmniejszenie o połowę nagrody dla górników LTC miało miejsce 8 sierpnia 2015 r. i zmniejszyło się z 50 LTC do 25 LTC. W tym momencie wydobyto już 50% całkowitej emisji Litecoina.
2019
Drugie zmniejszenie o połowę miało miejsce 5 sierpnia 2019 r. w bloku #1680000 i dodatkowo zmniejszyło nagrodę dla górników za każdy wydobyty blok do 12,5 LTC.
2023
Trzeci halving miał miejsce w bloku #2520000 w dniu 2 sierpnia 2023 roku. Sam halving Lightcoina nie miał większego wpływu na cenę LTC. Wynika to z faktu, że cały rynek kryptowalut zasadniczo podąża za kierunkiem ruchu cen Bitcoina.
Jeśli główna kryptowaluta rośnie, to altcoiny również zyskują na wartości. Jeśli Bitcoin znajduje się w cyklu byka (rośnie), wówczas halving altcoinów jest dobrą wiadomością. Jeśli jednak halving trafi na cykl niedźwiedzi (spadkowy), rzeczywisty wpływ na cenę będzie nieznaczny i krótkotrwały.
Halving Ethereum (ETH)
Halving, w klasycznym rozumieniu tego terminu, nie ma pełnego zastosowania do monety takiej jak Ethereum (ETH). Biała księga Ethereum nie posiada takiej funkcji, a emisja ETH nie jest ograniczona. Istnieje jednak pewna redukcja nagród.
Propozycje ulepszenia sieci są zwykle akceptowane w hard forkach. Są to duże aktualizacje, które wprowadzają pozytywne i niezbędne zmiany w sieci. Taki hardfork może obejmować zmniejszenie nagrody za wydobyte bloki.
Daty halvingu
Pierwszy hard fork z 16 października 2017 r., nazwany Byzanthium, zmniejszył nagrodę z 5 ETH do 3 ETH.
Drugi hard fork, Constantinople, w dniu 28 lutego 2019 r., zmniejszył nagrodę z 3 ETH do 2 ETH.
To był koniec obniżek w Ethereum, ponieważ w 2022 r. przeszedł on z wydobywania (algorytm PoW) na staking (algorytm PoS), a wielkość nagród walidatorów, a nie górników, zaczęła zależeć od jakości weryfikacji bloków i transakcji w nich, a także ilości gazu zużywanego przez użytkowników blockchaina.
Jak wykorzystać halving do zarabiania pieniędzy
Jak widać, halving stwarza idealne warunki do wzrostu cen kryptowalut. Istnieje również wyraźna zależność wartości altcoinów od kursu wymiany Bitcoina i widać, jak po wzroście głównego aktywa kryptograficznego pociąga za sobą inne kryptowaluty.
Halving może być postrzegany jako katalizator nowego cyklu wzrostu cen kryptowalut. Główną zaletą zarabiania na halvingu Bitcoina jest to, że wydarzenie to zawsze powoduje zwiększoną zmienność, a w 2024 r. spodziewany jest kolejny cykl wzrostu na rynku kryptowalut.
Podsumowanie
W oparciu o powyższe, jasne jest, że halving Bitcoina jest mechanizmem deflacyjnym zaprojektowanym w celu regulacji podaży Bitcoina na rynku. Pomimo faktu, że kryptowaluty są uważane za ryzykowne, przy kompetentnym podejściu i właściwej analizie można łatwo zarabiać na wydarzeniach związanych z halvingiem. Rozumiejąc to elementarne zjawisko, można już zbudować podstawową strategię inwestycyjną.