Inwestowanie w projekty i technologie blockchain

List

W 2024 r. kapitalizacja rynkowa kryptowalut wzrosła 1,7-krotnie - z 1,72 bln USD do 2,9 bln USD, a w ciągu ostatnich pięciu lat o 2316%. Tylko w 2023 r. rynek kryptowalut podwoił swoją wielkość, a jego kapitalizacja wzrosła z 827 mld USD do 1,77 bln USD. Niemniej jednak, za 10 000 bitcoinów można kiedyś kupić 2 pizze.

Właściwy czas na inwestowanie w blockchain jest właśnie teraz. W tym artykule omówimy, gdzie wykorzystywane są technologie blockchain, czy warto inwestować w gospodarkę blockchain w 2024 r., jak to zrobić i gdzie szukać okazji inwestycyjnych.

Gdzie wykorzystywane są technologie blockchain

Изображение 2024 06 04 224524857

Być może tylko leniwi nie słyszeli słowa blockchain, ale niewiele osób rozumie, czym ono jest. W skrócie, blockchain to technologia zdecentralizowanego przechowywania i rozproszonego rejestrowania zapisów transakcji w oparciu o kryptograficzne metody bezpieczeństwa informacji, które eliminują pośrednika. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Blockchain z roku na rok znajduje coraz więcej zastosowań w różnych branżach:

 • Logistyka - śledzenie przepływu towarów, pomagające uniknąć opóźnień i kradzieży.
 • Sztuka cyfrowa - tworzenie i wykorzystywanie NFT.
 • Medycyna - śledzenie dostaw leków, tworzenie bazy danych dokumentacji medycznej.
 • Prawo - inteligentne kontrakty mogą zastąpić wszelkie umowy prawne ze względu na automatyzację i niezawodność.

Technologia Blockchain, zdaniem wielu ekspertów, nie tylko rozwiązuje poszczególne problemy - może zasadniczo zmienić każdą z tych branż.

Tam, gdzie pojawiają się innowacje, pojawiają się inwestycje. Jest prawdopodobne, że z każdym rokiem coraz więcej osób i firm będzie inwestować w blockchain, widząc w nim przyszłość. Aby dowiedzieć się, jak nie przegapić swojej szansy i zainwestować w tę technologię już teraz, czytaj dalej.

Jak inwestować w technologie blockchain: sposoby?

Istnieje wiele sposobów inwestowania w blockchain. Przyjrzyjmy się różnym opcjom.

Inwestycje venture capital
Inwestycje venture capital polegają na dostarczaniu funduszy przez inwestorów startupom na wczesnym etapie rozwoju w zamian za udziały w tych firmach. Takie inwestycje nazywane są inwestycjami venture capital, ponieważ nie ma gwarancji sukcesu. Oto kilka przykładów inwestycji venture capital w sektorach blockchain i kryptowalut.

 • Nvidia to producent oprogramowania i sprzętu, który w ostatnich latach inwestował w badania nad blockchainem i rozwój chipów górniczych.
 • Overstock to pierwszy sklep internetowy, który akceptuje bitcoiny. Inwestuje w startupy blockchain za pośrednictwem funduszu Medici Ventures.
 • Block (do 1 grudnia 2021 r. - Square, Inc.) to firma posiadająca 8 038 tys. BTC, która umożliwia handel bitcoinami za pośrednictwem aplikacji Cash App. Firma aktywnie inwestuje również w startupy kryptowalutowe.
 • Projekt DeFi 1inch Network przyciąga inwestycje od wielu inwestorów: w grudniu 2020 r. otrzymał 12 mln USD na rozwój, a w grudniu 2021 r. zebrał 175 mln USD od 50 różnych firm.
 • Polychain Capital wdarł się na listę liderów rynku kryptowalutowego venture capital. W 2023 r. zainwestował w takie projekty jak Coinbase, Uniswap, CoilnList, dYdX, Matrixport, Scroll i wiele innych.
 • Visa Financial Services Corporation stale inwestuje w różne projekty kryptowalutowe i rozszerza swoją obecność w branży kryptowalut. W 2019 r. firma zainwestowała w Anchorage, projekt blockchain, który świadczy usługi powiernicze. W czerwcu 2021 r. Visa, wraz z PayPal, inwestuje 300 milionów dolarów w projekt blockchain Crypto VC. W 2020 r. firma uruchamia kartę debetową z cashbackiem w bitcoinach. W 2021 r., wraz z Crypto.com, zaczyna wykorzystywać stablecoiny USDC w swoich transakcjach. W 2023 r. Visa rozszerzyła swoje możliwości w zakresie stablecoinów, dodając USDC Circle na blockchainie Solana (SOL).
Istnieją dziesiątki i setki funduszy venture skupionych na inwestycjach w blockchain. Dzięki nim światło dzienne ujrzały takie projekty jak Etherscan, BlockFi, BitPay i Blockchain.com

Inwestowanie poprzez ICO, IEO i IDO (początkowe oferty monet na różnych platformach)
Niedrogi sposób dla inwestorów prywatnych na rozpoczęcie inwestowania w gospodarkę blockchain. Platformy crowdfundingowe wykorzystują technologię blockchain, aby pomóc start-upom w uruchomieniu pierwszej oferty publicznej (ICO).

Jedną z takich platform jest BnkToTheFuture, gdzie każdy może inwestować w projekty kryptowalutowe.

Alternatywą dla ICO są IEO jako bezpieczniejszy sposób inwestowania. IEO to początkowa oferta wymiany, w której aktywa są sprzedawane na giełdzie kryptowalut pod jej kontrolą.

Inną opcją jest IDO, czyli początkowa sprzedaż monet na zdecentralizowanych giełdach z wykorzystaniem pul płynności. Wiele IDO nie ma progu dla początkujących inwestorów, co sprawiło, że jest to bardzo popularna forma inwestycji w sektorze DeFi.

Inwestowanie w fundusze ETF (exchange traded funds)
Bitcoin futures ETF to regulowany fundusz inwestycyjny powiązany z kontraktami futures, który umożliwia pośredni handel kryptowalutami.

Kontrakty futures można nabywać na giełdach papierów wartościowych i giełdach kryptowalut. Pierwszy fundusz kontrolowany przez państwo został zatwierdzony w październiku 2021 r. i jest przedmiotem obrotu na amerykańskiej giełdzie papierów wartościowych.

Na giełdach kryptowalut kontrakty futures nie są regulowane przez państwo, co pozwala na handel futures z niewielkim kapitałem. Prawie każda duża giełda kryptowalut oferuje handel kontraktami futures z dźwignią finansową, tj. pożyczonym kapitałem, który zwiększa początkowy depozyt nawet 100-krotnie. Giełdy te to BitMex, OKEx, Deribit, Binance i inne.

Inną opcją jest inwestowanie w fundusze ETF typu spot, fundusze giełdowe, które handlują po cenie spot bitcoina, które zostały zatwierdzone i uruchomione w Stanach Zjednoczonych w styczniu 2024 roku. Największym funduszem w tej branży jest BlackRock z aktywami zarządzanymi o wartości 10,5 bln USD, który w ostatnich miesiącach stał się największym posiadaczem Bitcoina - 260000 BTC, co stanowi 1% jego całkowitej emisji.

Bezpośredni zakup aktywów kryptowalutowych
Zakup monet i tokenów projektów blockchain (kryptowalut) jest również sposobem inwestowania. Możesz kupić kryptowaluty:

 • Na giełdach kryptowalut - obecnie istnieje wiele sprawdzonych platform transakcyjnych, na przykład Binance, Coinbase.
 • Za pośrednictwem portfela kryptowalutowego, w którym Twoje aktywa są bezpiecznie przechowywane, na przykład Trustee Plus, który ma wbudowaną funkcję opłacalnych zakupów kryptowalut bezpośrednio z karty bankowej, co eliminuje bariery dla początkującego inwestora.

Powyższe metody są odpowiednie dla inwestorów na wszystkich poziomach. Może z nich korzystać zarówno inwestor prywatny, który inwestuje własne środki, jak i cała korporacja. Jedyną różnicą jest wolumen - punkty wejścia są identyczne.

Pobierz aplikację Trustee Plus
Zeskanuj kod QR za pomocą telefonu

Jakie duże firmy inwestują w blockchain?

Przypomnijmy sobie największych inwestorów ostatnich lat:

 • Fundusze inwestycyjne:
  - MicroStrategy są fanami bitcoina, czyniąc z niego aktywo rezerwowe. Od marca 2024 r. posiadają około 214246 BTC o wartości 13,4 mld USD.
  - Blockchain Capital inwestuje w kryptowaluty od 2013 roku.
 • Firmy, które kupują Bitcoin do długoterminowego przechowywania: - Tesla - firma produkująca samochody elektryczne zainwestowała 1,5 miliarda dolarów w BTC.
  - Galaxy Digital Holdings - posiada BTC o wartości 509 milionów dolarów.
 • Fundusze venture capital, które inwestują w startupy. Istnieją dziesiątki takich firm, które zainwestowały od 27 do 78 milionów dolarów:
  - Digital Currency Group sfinansowała 58 projektów na łączną kwotę 78 milionów dolarów.
  - Pantera Capital wsparła 31 projektów na kwotę 65 milionów dolarów.
Salwador to kraj, który zasługuje na szczególną uwagę. Do marca 2024 r. zgromadził on już 2855 BTC o wartości 180 mln USD

Wiele z tych firm inwestuje w kryptowaluty od wielu lat, osiągając dobre zyski. Niektóre z nich zwiększyły swoją wartość tylko dzięki inwestycjom w branżę blockchain, ale co stanie się teraz? Czy opłaca się nadal inwestować w kryptowaluty w 2024 roku?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, przyjrzyjmy się, jak wyglądał rok 2023 dla świata kryptowalut.

Czy warto inwestować w gospodarkę blockchain?

Każdego dnia coraz więcej osób dowiaduje się o kryptowalutach i akceptuje je jako instrument płatniczy.

Kryptowaluty cieszą się zainteresowaniem inwestorów i nie ma w tym nic dziwnego - w 2023 roku złoto, jako solidne aktywo inwestycyjne, wzrosło o 12%, a Bitcoin zamknął rok ze 167% wzrostem.

Rok 2023 dla kryptowalut
Rok 2023 przyniósł wiele wyzwań dla Bitcoina i szerszego rynku kryptowalut:

 • Bankructwa firm kryptowalutowych i banków.
 • Częściowe zwycięstwo Ripple w sądzie przeciwko SEC.
 • Zarzuty i dochodzenia przeciwko Changpeng Zhao i Binance.
 • Wnioski o fundusze ETF typu spot.

Jednak "bańka" nie tylko nie pękła, wbrew przewidywaniom wątpiących, ale wytrzymała wszystkie ciosy, zwiększyła swoją kapitalizację i przybrała formę prawdziwej alternatywy dla tradycyjnych finansów.

Aby rozpocząć inwestowanie, należy znaleźć odpowiedni projekt. Przeczytaj poniżej, aby dowiedzieć się, jak to zrobić, gdzie go szukać, a co najważniejsze, na co zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.

Wskazówki, które oferujemy, są proste i pozostają uniwersalnymi metodami odpowiednimi dla początkującego inwestora - wszystko, czego potrzebujesz, to bezpośredni dostęp do Internetu. A jeśli czytasz ten artykuł, masz już wszystko, czego potrzebujesz.

Gdzie szukać projektów blockchain pod inwestycje?

Изображение 2024 06 04 230339336

Przed wyborem projektu inwestycyjnego ważne jest, aby każdy przyszły inwestor zaczął studiować technologię i monitorować tło informacyjne.

 • Znajomość zasad technologii pozwoli ci zrozumieć obietnice deweloperów i perspektywy projektu.
 • Przepływ wiadomości pomoże ci być na bieżąco z sytuacją rynkową i natychmiast reagować w przypadku uruchomienia projektu lub fundamentalnych wydarzeń wpływających na całą branżę.

Blogi kryptowalutowe, takie jak ten, mogą być wykorzystywane do studiowania technologii. Zawsze publikują one informacje o wszystkich najnowszych trendach w branży.

Aby śledzić wydarzenia, można skorzystać z następujących zasobów:

Po znalezieniu projektu należy go przestudiować. Obecnie dostępnych jest wiele zasobów internetowych dla początkujących inwestorów:

 • Strony analityczne, takie jak CoinMarketCap i CoinGecko. Zawierają one informacje o wszystkich emitowanych monetach i tokenach.
 • Oficjalne strony internetowe i konta projektów, na przykład w sieci społecznościowej X, gdzie można znaleźć najbardziej aktualne informacje o konkretnym blockchainie z pierwszej ręki.
 • Giełdy kryptowalut - można na nich znaleźć wiadomości o listach, co jest ważne, ponieważ projekty, które zostały zweryfikowane przez giełdy, cieszą się większym zaufaniem społeczności. O tym, jak zarabiać na listingu, można przeczytać w naszym artykule.
 • Zasoby giełd opinii to fora, na których użytkownicy dyskutują o interesujących ich projektach.

Jak wybrać projekt blockchain do inwestycji?
Aby zrozumieć, jak inwestować w blockchain, najpierw zrozummy, jak wybrać projekt do inwestycji. Można skorzystać z metody analizy fundamentalnej. Taka analiza obejmuje kompleksowe badanie projektu w celu zrozumienia jego perspektyw.

Aby zainwestować w technologię blockchain, należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

 • Biała księga to dokument techniczny projektu kryptowalutowego, w którym można znaleźć wszystkie informacje na temat technologii i planów. Brak takiego dokumentu jest zwykle postrzegany jako czynnik negatywny.
 • Mapa drogowa to plan rozwoju projektu blockchain krok po kroku. Pomyślne i terminowe ukończenie każdego kroku wskazuje na wiarygodność deweloperów i często zwiększa współczynnik monet.
 • Zespół - ważne jest, aby zbadać, którzy ludzie stoją za rozwojem projektu i co robili wcześniej. Zasadniczo jest to odpowiedź na pytanie "czy można im ufać?".
 • Kapitalizacja - im wyższa kwota aktywów projektu, tym bardziej jest on godny zaufania.
 • Cel projektu - projekt powinien rozwiązywać rzeczywisty problem lub być w stanie wprowadzać innowacje w swojej dziedzinie.
 • Społeczność - im większa i bardziej zaangażowana społeczność projektu, tym większe szanse na osiągnięcie nowego poziomu, na przykład na notowanie na głównych giełdach.
Od każdego punktu mogą istnieć wyjątki, dlatego ważne jest, aby oceniać projekt na podstawie kombinacji czynników i monitorować tło informacyjne wokół niego

Parametry te można wykorzystać do oceny dowolnego projektu, niezależnie od tego, czy jest to kryptowaluta, startup, platforma DEX, czy jakikolwiek inny format technologii blockchain.

Plusy i minusy inwestowania w projekty blockchain

Szybki wzrost rynku kryptowalut wzbudza prawdziwe zainteresowanie wśród inwestorów, ale nawet na szybko rozwijającym się rynku inwestycje w projekty blockchain powinny być przemyślane i ostrożne. Aby w pełni zrozumieć sytuację, rozważmy korzyści płynące z inwestowania w kryptowaluty:

 • Wysoki procent rentowności: przy odpowiednim projekcie inwestycje mogą przynieść potencjalnie wysokie zyski.
 • Wschodzący rynek: w 2023 r. nastąpi aktywny wzrost nie tylko wiodących walut, ale także sektorów DeFi i NFT.
 • Mnóstwo narzędzi do analizy: dostępność informacji o blockchainach i otwartych społecznościach pomaga kompleksowo zbadać temat inwestycji.

Nie zapominajmy jednak o wadach inwestowania w gospodarkę blockchain:

 • Prawdopodobieństwo oszustwa: projekty wprowadzane na rynek mogą okazać się oszustwami, dlatego na etapie badania startupu należy zwrócić uwagę na wiarygodność założycieli. Jak rozpoznać oszukańczy projekt można dowiedzieć się tutaj.
 • Regulacje państwowe: podejście do kryptowalut jako technologii, która nie podlega kontroli państwa, różni się w zależności od kraju. W niektórych krajach jest ona uznawana za środek płatniczy (Salwador), podczas gdy w innych jest zakazana (Chiny, Katar, Kuwejt). Dlatego ważne jest, aby zapoznać się z nowymi przepisami przed dokonaniem inwestycji.
 • Opodatkowanie: kraje, które nie uznają kryptowalut za środek płatniczy, mogą jednak uznać je za cenne aktywa i w związku z tym nałożyć podatek dochodowy.

Inwestowanie ma o wiele więcej subtelności, ale głównym celem inwestora jest rozważenie możliwego ryzyka w stosunku do potencjalnego zysku i podjęcie świadomej decyzji.

Podsumowanie
Rynek kryptowalut jest w trakcie dojrzewania, a wiele nowych trendów, takich jak NFT, Web3 i meta-uniwersa, już się rozpoczęło i straciło impet. A inwestorzy - venture capital, private equity i instytucjonalni - będą pierwszymi, którzy skorzystają z technologii przyszłości.

Inwestycje w technologie blockchain rosną z każdym rokiem. Historia dzieje się tu i teraz, co oznacza, że teraz jest dobry czas na inwestowanie w kryptowaluty.

Pobierz aplikację Trustee Plus
Zeskanuj kod QR za pomocą telefonu

 

Inne artykuły warte przeczytania

Zainstaluj Trustee Plus już teraz!

Wszystkie korzyści w jednej aplikacji

Zeskanuj kod QR za pomocą telefonu
Image