Adres portfela Bitcoin i innych kryptowalut: czym są i jak z nimi pracować

List

Portfele Bitcoin mają różne rodzaje adresów, na które użytkownicy przesyłają kryptowalutę. Dowiesz się, jak generowane są adresy Bitcoin, w jakich formatach występują i jak wyświetlić powiązane z nimi informacje. 

Adres portfela Bitcoin: czym jest, jak wygląda i do czego służy

Bitcoin Wallet7

Adres Bitcoin lub Bitcoin address to unikalny alfanumeryczny identyfikator portfela składający się z zestawów znaków (od 27 do 34), na który inni użytkownicy mogą wysyłać kryptowalutę. Jeden portfel może przechowywać kilka adresów Bitcoin - ich liczba jest ograniczona jedynie funkcjonalnością samej usługi. Przykładowo, w Trustee Wallet dostępna jest funkcja portfela HD, która umożliwia generowanie nowego adresu dla każdej transakcji Bitcoin, pozwalając tym samym użytkownikowi na zachowanie maksymalnej anonimowości w sieci. 

Generowanie adresu Bitcoin

Adres Bitcoin generowany jest na podstawie klucza publicznego (otwartego) poprzez jednokierunkowe hashowanie kryptograficzne. Generowanie adresu jest losowe i proces ten nie jest kontrolowany przez użytkowników. Nie można jednak wygenerować dwóch identycznych adresów - jest to nieodłączna cecha algorytmu. Klucze publiczne z kolei wywodzą się z kluczy prywatnych (zamkniętych). Więcej o kluczach publicznych i prywatnych powiemy w jednej z kolejnych sekcji.

Adres portfela Bitcoin: przykład

Podczas tworzenia portfela generowany jest jeden lub więcej bitcoin-adresów w zależności od wybranego klienta. W portfelach HD, takich jak Trustee Wallet, dostępna jest funkcja losowego generowania różnych adresów na podstawie jednego klucza publicznego. Takie portfele nazywane są hierarchicznymi portfelami deterministycznymi. Porozmawiamy o nich później.  

Niektóre portfele generują tylko jeden adres, który jest używany przez cały czas, co nie jest bezpieczne z punktu widzenia anonimowości. 

Przykład adresu Bitcoin: 1Cd8nZHAYFH7ZG8aJ1wfhCXhHuxzeRtqoB

Adres Bitcoin: jak utworzyć

Powiedzieliśmy, że w większości portfeli adresy są generowane automatycznie. Tworząc portfel, otrzymujesz unikalny adres. Ale w niektórych portfelach można ręcznie tworzyć nowe adresy i usuwać niepotrzebne. Z reguły można to zrobić w ustawieniach portfela Bitcoin. 

Pobierz aplikację Trustee Plus
Zeskanuj kod QR za pomocą telefonu

Formaty adresów Bitcoin: jak to wygląda 

Adresy BTC mają trzy główne formaty: starszy (Legacy), nowy (SegWit) i kompatybilny (Compatible). W rzeczywistości jest ich znacznie więcej: BIP32 Pubkey (Xpub), SegWit Testnet (P2WSH) i inne. Ale to właśnie te trzy formaty są najczęściej używane.  

Przygotowaliśmy osobny artykuł na temat formatów adresów "Od Legacy do SegWit", który zalecamy przeczytać. Wymieńmy więc i krótko opiszmy formaty adresów wraz z przykładami. 

Legacy lub starsze adresy portfela Bitcoin (P2PKH) to pierwsze i najczęściej używane adresy, które są nadal używane w łańcuchu bloków Bitcoin. Zawsze zaczynają się od "1". Podaliśmy już przykład takiego adresu: 

1Cd8nZHAYFH7ZG8aJ1wfhCXhHuxzeRtqoB 

Adresy Pay to Script Hash lub P2SH to zaktualizowany i bardziej funkcjonalny format, czasami nazywany kompatybilnym. Najczęściej używany w portfelach multisig, w których do autoryzacji transakcji wymagane są wielokrotne podpisy. Zaczyna się od cyfry "3". Zwykle rzadko używany przez użytkowników, ale aktywnie wykorzystywany przez giełdy i kantory. 

Oto przykład takiego adresu: 

3J98t1WpEZ73CNmQviecrnyiWrnqRhWNLy 

Nowe adresy Bech32 lub SegWit to format, który pojawił się po aktualizacji Segregated Witness - softforku Bitcoina*. Deweloperzy usunęli dane podpisu z transakcji bitcoinowych, umożliwiając więcej transakcji na blok. Transakcje przy użyciu adresów SegWit są około dwa razy szybsze i równie tanie. Zaczynają się od "bc1". Przykład: 

bc1q5zghnukffzhzh5k3q7ywmhuzcvggd3t0ffx7jw2p

Softfork, w przeciwieństwie do hardforka, to niewielka zmiana w łańcuchu bloków, która nie wpływa na podstawowe zasady zdecentralizowanej sieci. Na przykład SegWit polega na przeniesieniu niektórych danych transakcji poza główny łańcuch, tj. utworzeniu dodatkowego łańcucha z tymi danymi obok niego.

Adresy Ethereum, Tron, Litecoin i innych portfeli

Bitcoin Wallet11

Adresy Ethereum (ETH) i innych altów różnią się od adresów Bitcoin. Wyróżniającą cechą takich adresów jest to, że litery są zapisywane na początku zamiast liczb lub ich kombinacji. Pokażemy to na przykładach. 

Adresy Ethereum lub ERC-20 zawsze zaczynają się od kombinacji "0x": 

0x67bc09210AAAB774b7A7d0030C064E63E7757aE8 

Tron lub TRC-20: 

TKxW3h8ZNLuR8HQvK2GFiiR5cYaFPm9XBp 

Legacy adresy Litecoin: 

LYNeRXLTU7ArVGetnVFQeq2zo37e42pDoY 

I nie są to jedyne różnice. Na przykład portfele Ethereum liczą sumę kontrolną, która jest potrzebna do określenia, czy adres jest ważny, czy nie. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy adres portfela Ethereum jest zapisany wielkimi literami. 

Jeśli adres jest zapisany tylko wielkimi lub małymi literami, portfel wyłącza weryfikację sumy kontrolnej, co oznacza, że niemożliwe jest określenie jego ważności. Nie wiedząc o tym, użytkownik może stracić monety. Jeden z posiadaczy spalił w ten sposób 5000 Tether (USDT), wysyłając tokeny na nieprawidłowy adres.

Pobierz aplikację Trustee Plus
Zeskanuj kod QR za pomocą telefonu

Informacje o publicznych i prywatnych kluczach adresów Bitcoin

Bitcoin Wallet14

Adresy BTC są generowane z kluczy publicznych (public), które są generowane z kluczy prywatnych (private). Oto przykłady klucza publicznego i klucza prywatnego: 

027e8e8be99b08700cdbb72ce9cbbd0fe3bdd77277578742821de79a17de5e09f488 to klucz publiczny Bitcoin. 

3c444f9eef17ae4fd188d0f6203f365695909b3dd86166d5e767f8693de7f067 - klucz prywatny lub Xprv. 

Jaka jest różnica między kluczami publicznymi a prywatnymi?

Klucze publiczne umożliwiają przeglądanie transakcji, dystrybucji bitcoinów, kwot i innych informacji o używanych adresach, ale nie pozwalają na wydawanie monet. Mogą być również wykorzystywane do pozyskiwania monet.

Klucze prywatne upoważniają użytkowników do wydawania monet z portfela i służą do podpisywania transakcji. Podpis można zweryfikować za pomocą klucza publicznego bez ujawniania klucza prywatnego Bitcoin. 

Ważne: Nigdy nie należy udostępniać nikomu klucza prywatnego portfela Bitcoin. Jeśli to zrobisz, portfel zostanie naruszony: inny użytkownik będzie mógł wypłacić wszystkie kryptowaluty z portfela. To samo dotyczy frazy seed, którą omówiliśmy w artykule "Fraza seed lub fraza mnemoniczna: wszystko, co musisz wiedzieć".

Aby zachować wysoki poziom anonimowości, nie zaleca się również niepotrzebnego rozpowszechniania adresów publicznych. 

Jak dowiedzieć się adres portfela Bitcoin: gdzie szukać, jak udostępniać?

Każdy portfel ma unikalny numer i adres Bitcoin. Jak go uzyskać, pokażemy na przykładzie Trustee Wallet. Jeśli korzystasz z wielowalutowego portfela kryptowalutowego, najpierw musisz wybrać oddzielną kryptowalutę, aby wyświetlić adresy i kliknąć na nią. W naszym przypadku jest to Bitcoin. 

Gdzie zobaczyć adres Bitcoin 

Powiedzmy, gdzie znaleźć adres Bitcoin w Trustee Wallet. Adres nie jest w pełni wyświetlany na stronie portfela BTC, ale można go skopiować za pomocą odpowiedniego przycisku. 

Jeśli adres portfela nie jest wyświetlany i nie można go skopiować lub musisz przełączać się między adresami, możesz to zrobić, klikając przycisk Odbierz lub Pobierz. 

Trustee Wallet obsługuje dwa najpopularniejsze formaty adresów Bitcoin: Legacy i SegWit. Możesz łatwo przełączać się między nimi, klikając odpowiednią zakładkę "Legacy" lub "SegWit" po przejściu do sekcji "Receive".  

Format adresu Bitcoin można również zmienić w następujący sposób:

1. Przejdź do Ustawień w zakładce Bitcoin (cztery kropki w prawym górnym rogu).

2. Kliknij "Domyślny typ adresu", aby wybrać żądany. 

Jak udostępnić adres Bitcoin 

Bardzo proste. Pierwszą opcją jest po prostu skopiowanie adresu do schowka poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku, a następnie wysłanie go do nadawcy w dowolny dogodny sposób. 

Drugą opcją jest zeskanowanie kodu QR z innego urządzenia. Pokaż ekran nadawcy lub zrób zrzut ekranu kodu QR i wyślij go do niego. 

Trzecią opcją jest udostępnienie za pośrednictwem komunikatora, wiadomości e-mail lub SMS. 

W ten sposób natychmiast przekażesz nadawcy kod QR i adres BTC. 

I ostatnia, czwarta opcja - w zakładce "Odbierz" Trustee Wallet wybierz Określ kwotę. 

W ten sposób możesz określić konkretną kwotę i dodać komentarz. W takim przypadku po odczytaniu kodu QR kwota w portfelu nadawcy zostanie ustawiona automatycznie. 

Teraz już wiesz, jak zobaczyć adres portfela Bitcoin i jak udostępnić go innym użytkownikom.

Jakich informacji można dowiedzieć się z adresu?

Za pomocą przeglądarki blockchain użytkownik może znaleźć wszelkie dostępne informacje o adresie inne niż klucze prywatne i frazy seed: 

 • Jakie kwoty i ile razy uzyskano dostęp do portfela;
 • Saldo portfela;
 • Ile i jak często właściciel wydawał monety;
 • Szczegóły każdej transakcji itp.

Znajomość adresu pozwoli nie tylko dowiedzieć się, jakich transakcji dokonał jego właściciel, ale także znaleźć wszystkie powiązane adresy BTC i transakcje. Podpowiadamy jak.

Pobierz aplikację Trustee Plus
Zeskanuj kod QR za pomocą telefonu

Adres Bitcoin: jak sprawdzić saldo

Pokażemy to na przykładzie losowo wybranego adresu. Wybierz żądany adres lub znajdź go poprzez wyszukiwanie na stronie blockchain explorer. 

Znając adres, możemy uzyskać następujące informacje: 

 • Całkowite saldo portfela;
 • Suma wszystkich transakcji przychodzących i wychodzących;
 • Całkowita liczba transakcji;
 • Liczba udanych i niepotwierdzonych wypłat (wydatków);
 • Skróty transakcji.

Weryfikacja transakcji bitcoin według adresu portfela

Znając hash, możesz zobaczyć szczegóły pojedynczej transakcji: 

 • Ile monet zostało wysłanych;
 • Jaką prowizję zapłacił użytkownik;
 • Kim są nadawcy i odbiorcy i wiele więcej. 

Szczegółowo opisaliśmy, jak śledzić transakcje w artykule "Jak śledzić transakcje Bitcoin?".  

Portfele HD dla bitcoinów i innych kryptowalut/tokenów

Portfel HD lub hierarchicznie deterministyczny portfel generuje drzewiastą strukturę adresów Bitcoin, oszczędzając użytkownikom ich ręcznego generowania. Główną funkcją portfela HD jest generowanie kluczy publicznych i prywatnych z jednego klucza początkowego zgodnie z ustalonym wzorcem, co eliminuje możliwość majstrowania przy kombinacjach i hasłach przez innego użytkownika. 

Portfele Trustee posiadają funkcję HD, która daje możliwość zmiany adresów bitcoin dla przychodzących transakcji. Zwiększa to prywatność portfela i utrudnia śledzenie transakcji. 

Pokażemy na przykładzie, jak ją włączyć. W Trustee jest to bardzo proste - oto szczegółowe instrukcje: 

 1. Najpierw w swoim portfelu otwórz zakładkę Bitcoin coins.
 2. Następnie kliknij Ustawienia - cztery kropki w prawym górnym rogu ekranu, jak pokazano na poniższym zrzucie ekranu.
 3. Włącz opcję Zwiększ prywatność.
 4. Portfel zapyta: "Przełączyć portfel na tryb HD?". Kliknij Tak.

Gotowe. Teraz po każdej przychodzącej transakcji adres portfela bitcoin będzie się zmieniał, co zwiększy jego prywatność.

WAŻNE: Funkcję portfela HD można włączyć tylko raz i nie można jej wyłączyć. Podczas importowania frazy seed do innego portfela, który nie jest portfelem powierniczym, musi on obsługiwać funkcję portfela HD, w przeciwnym razie saldo Bitcoin może nie być wyświetlane lub może być wyświetlane częściowo.

Często zadawane pytania

Następnie odpowiemy na najpopularniejsze pytania dotyczące działania adresów kryptowalut. 

Dlaczego adres mojego portfela ciągle się zmienia?

Jeśli adres portfela ciągle się zmienia, oznacza to, że używana jest technologia HD ("hierarchical deterministic" lub "hierarchical deterministic"). 

Słowo "hierarchiczny" w tym kontekście oznacza, że adresy kryptowalut są ze sobą w jakiś sposób powiązane. W szczególności, jeden adres jest stosowany do uzyskania innego, a fraza "seed" jest używana do generowania wielu powiązanych adresów. 

Użytkownik portfela HD ma jeden portfel oprogramowania z jednym tajnym kluczem. Jest on również nazywany "kluczem głównym" lub "seedem". Łącząc "klucz główny" z funkcjami hashującymi w taki czy inny sposób, otrzymujemy nieograniczoną liczbę powiązanych adresów, a powiązanie to nie jest widoczne dla osób postronnych. Te nowe adresy Bitcoin można umownie nazwać "adresami potomnymi". 

W tym przypadku adres jest zmieniany dla każdej przychodzącej transakcji w celu zachowania poufności.  

W praktyce technologia ta jest wykorzystywana w przypadku adresów Bitcoin lub monet "bitcoinopodobnych".

W Ethereum i podobnych blockchainach ten tryb nie ma sensu, ponieważ nie można połączyć kilku adresów/kont w jedną transakcję.

Czy transakcję można śledzić na podstawie adresu BTC odbiorcy?

Możesz śledzić transakcję według adresu odbiorcy Bitcoin za pomocą Blockchain Explorer. Jest to specjalna usługa, w której znając adres odbiorcy/nadawcy lub hash transakcji, można znaleźć informacje o kwocie i czasie przelewu oraz wiele innych informacji.  

Czy mogę zobaczyć klucze prywatne w blockchainie?

Klucze publiczne i prywatne to zakodowana kryptograficznie fraza seed uzyskiwana podczas tworzenia nowego portfela. Klucz publiczny to publiczny adres portfela, a klucz prywatny to klucz prywatny potrzebny do uzyskania dostępu do portfela, a zatem niewidoczny w łańcuchu bloków. 

Co się stanie, jeśli zgubisz klucze?

Przechowywanie kryptowaluty w portfelu niebędącym depozytem jest poprawne z punktu widzenia bezpieczeństwa, ale nakłada większą odpowiedzialność na właściciela. W tym przypadku utrata klucza/frazy odzyskiwania wraz z utratą dostępu do urządzenia jest równoznaczna z utratą środków. 

Ile adresów Bitcoin mogę posiadać?

Jedna osoba może posiadać nieograniczoną liczbę adresów Bitcoin. 

Podsumowanie

W tym artykule dowiedzieliśmy się, jakie są formaty adresów, jakie są między nimi różnice, jak wyświetlić adres portfela bitcoin i jak z nim pracować. Dowiedziałeś się również, czym są klucze publiczne i prywatne. Korzystając z informacji zawartych w artykule, możesz znaleźć numer portfela i informacje o dowolnym adresie w eksploratorze blockchain oraz szczegóły każdej powiązanej z nim transakcji.

 

Inne artykuły warte przeczytania

Zainstaluj Trustee Plus już teraz!

Wszystkie korzyści w jednej aplikacji

Zeskanuj kod QR za pomocą telefonu
Image