Jak śledzić transakcje Bitcoin?

List

Transakcja bitcoin to transfer BTC z jednego portfela do drugiego, tj. wysyłanie i odbieranie go.

Jak działają transakcje bitcoin

Изображение 2024 05 26 144032285

Śledzenie transferów BTC przez użytkownika jest możliwe, ale dopiero po trafieniu do mempool i potwierdzeniu transakcji blockchain przez górników.

Po utworzeniu transakcji przez użytkownika jest ona wysyłana do węzła (węzła sieci), który umieszcza ją w mempool, skąd zostanie pobrana przez górników w celu potwierdzenia. Gdy tylko znajdzie się w mempool, transakcja może być śledzona.

Nadawcy BTC konkurują ze sobą. Górnicy nadają priorytet przetwarzaniu transakcji z wyższymi opłatami sieciowymi. Im więcej transakcji w mempool, tym większa konkurencja między nimi o prawo do włączenia do następnego bloku, tj. do potwierdzenia.

Takie transfery mają 3 kluczowe parametry:

 • prowizja sieciowa;
 • waga transakcji;
 • status transferu.
Aby zrozumieć zasadę przetwarzania transakcji BTC, nie byłoby zbyteczne krótkie zapoznanie się z każdym z nich.

Waga transakcji

Każdy transfer BTC ma swoją wagę. Wartość tego parametru obliczana jest w bajtach. Waga transakcji zależy od liczby adresów portfeli, z których otrzymano bitcoiny (dane wejściowe), a także od liczby adresów docelowych (dane wyjściowe). Informacje o wadze każdego takiego transferu są wyświetlane w przeglądarce Blockchain, jak opisano poniżej.

Opłaty sieciowe

Aby potwierdzić transakcję, użytkownik musi zapłacić prowizję górnikom. Wysokość takich kosztów jest określana przez użytkownika. Im wyższa prowizja sieciowa, tym wyższe koszty użytkownika i tym szybciej transakcja zostanie potwierdzona.

Jeśli opłata dla górników jest niekonkurencyjna, przetworzenie płatności może zająć od kilku godzin do kilku dni. W niektórych przypadkach węzły mogą "zapomnieć" o transakcji, dopóki w mempool nie pozostaną żadne transakcje z wyższymi opłatami.

Sposób obliczania prowizji sieciowych

Przed wysłaniem bitcoinów należy zapoznać się z opłatą sieciową zalecaną w momencie transakcji, która jest obliczana w satoshi za bajt (sat/b). Informacje te są stale aktualizowane na stronie blockchair.com. Należy również określić wagę transakcji. Przykładowo, przy średniej aktualnej prowizji w wysokości 4 satoshi za bajt i wadze transferu 120 bajtów, optymalna kwota wynagrodzenia górników wyniesie: 4*120=480 satoshi.

Изображение 2024 05 26 144718513

Zalecana wartość sat/b jest określana przez portfele kryptowalutowe automatycznie podczas tworzenia transakcji. Wartość ta opiera się na danych otrzymanych z sieci.

Jak portfele kryptowalutowe określają prowizję

Z reguły portfele kryptowalutowe domyślnie ustawiają maksymalną wartość prowizji. Zapewnia to stosunkowo dużą szybkość przetwarzania transakcji. Często takie usługi nie zapewniają użytkownikom możliwości samodzielnego dostosowania kosztów prowizji.

Jeśli kolejka transakcji w mempool jest niewielka, płatność może zostać przetworzona stosunkowo szybko i przy umiarkowanych kosztach, ale rzadko tak się dzieje. Innymi słowy, podczas przesyłania BTC z większości gorących portfeli użytkownik domyślnie ponosi nieuzasadnione koszty.

Jak ustalana jest prowizja w Trustee Wallet

Obiektywność kosztów prowizji jest jednym z kluczowych priorytetów zespołu Trustee Wallet. Korzystając z usługi, użytkownik ma możliwość

 • wysłać transakcję z prowizją zalecaną przez sieć;
 • samodzielnego ustalenia prowizji;
 • wybrać najwygodniejszą ofertę z listy dostępnych, określając tym samym szybkość przetwarzania płatności (szybka, średnia, wolna).

Jak samodzielnie ustalić prowizję w Trustee Wallet

Aby określić wartość kosztów prowizji, należy utworzyć transakcję, określając wszystkie niezbędne parametry. Należy pamiętać, że szybkość przetwarzania płatności zależy bezpośrednio od wynagrodzenia górników.

Musisz wysłać BTC i samodzielnie określić wysokość prowizji:

 1. Otwórz zakładkę monety BTC.
 2. Kliknij Wyślij.
 3. Wpisz adres portfela odbiorcy.
 4. W lewym dolnym rogu znajduje się koło zębate. Możesz użyć tego menu, aby samodzielnie określić wartość prowizji.
 5. Po przejściu do menu koła zębatego na ekranie smartfona pojawią się sugestie dotyczące optymalnych kosztów prowizji, które odpowiadają szybkości przetwarzania płatności (szybka, średnia, wolna). Im droższy przelew BTC będzie kosztował użytkownika, tym szybciej zostanie on przetworzony. W tym samym menu można również ręcznie wprowadzić cenę za bajt.

Statusy przetwarzania transferu BTC

Utworzone transakcje mają 3 statusy:

 1. Oczekiwanie na potwierdzenie. Płatność otrzymuje ten status automatycznie po wysłaniu do portfela.
 2. Transakcja odrzucona. Jak wspomniano powyżej, dzieje się tak tylko wtedy, gdy użytkownik ustawił niewystarczającą kwotę prowizji.
 3. Transakcja została potwierdzona. Oznacza to, że zapis przelewu został wprowadzony do łańcucha bloków, a wysłany BTC dotarł na adres portfela odbiorcy.

Śledzenie transakcji w łańcuchu bloków

Transfery BTC można śledzić za pomocą przeglądarki blockchain. Porozmawiajmy teraz szczegółowo o istniejących narzędziach do samodzielnego śledzenia transakcji bitcoinowych.

Czego potrzebujesz:

Aby śledzić transfery BTC, musisz znać następujące elementy:

 1. Hash (Tx id). Jest to identyfikator, który jest automatycznie przypisywany do każdego przelewu w łańcuchu bloków Bitcoin. Aby zobaczyć szczegóły płatności, należy określić hash na stronie Blockchain reviewer.
 2. Adres portfela odbiorcy. Informacje te należy wprowadzić na stronie przeglądarki blockchain. W rezultacie pojawią się informacje o wszystkich przychodzących i wychodzących transakcjach tego adresu. Następnie należy znaleźć wymaganą płatność i zapoznać się z jej szczegółami.
 3. Adres portfela nadawcy. Algorytm jest podobny do tego opisanego w drugim akapicie.

Aby uzyskać informacje o szczegółach przelewu, wystarczy znać jedną z pozycji wymienionych na liście.

Najlepsze miejsca do śledzenia transakcji BTC

Najpopularniejsi obserwatorzy blockchain:

 1. Bitcoin.com. Prosta i dostępna usługa stworzona przez założycieli Bitcoin Cash.
 2. BTC.com. Funkcjonalność usługi jest raczej ograniczona, ale rekompensuje to łatwość użytkowania. Możesz go użyć, aby uzyskać kluczowe informacje o transferach BTC.
 3. Blockchain.com. Powszechnie znany obserwator blockchain, który wcześniej był dostępny na Blockchain.info. Funkcjonalność usługi jest praktycznie nieograniczona.
 4. Blockchair.com. Wygodna przeglądarka blockchain, która, między innymi, ma przyjemny projekt wizualny. Usługa umożliwia śledzenie i otrzymywanie szczegółowych informacji nie tylko o transferach w ramach blockchain Bitcoin, ale także w sieciach Litecoin (LTC), Cardano (ADA), Ethereum (ETH), Ripple (XRP).
 5. CoinMarketCap. Usługa ta jest szeroko wykorzystywana jako narzędzie do monitorowania wartości i kapitalizacji aktywów cyfrowych. Ponadto założyciele CoinMarketCap są gotowi zaoferować własnego obserwatora blockchain.
 6. Mempool.space. Przyjazny dla użytkownika obserwator blockchain stworzony przez prawdziwych entuzjastów bitcoina. Nie monitoruje on innych blockchainów. Dostępna jest również przeglądarka Lightning Network (LN), która jest siecią drugiego poziomu do błyskawicznych transakcji między portfelami bitcoin.

Jakie informacje można uzyskać w przeglądarce blockchain?

Za pośrednictwem takich usług można uzyskać następujące informacje o transakcji BTC:

 1. Adres nadawcy 
 2. Adres odbiorcy
 3. Kwota wysłania  
 4. Reszta 
 5. Opłata za transakcję
 6. Opłata za bajt

Informacje o transferze BTC dostępne w przeglądarce blockchain zawierają adresy wszystkich wejść i wyjść, umożliwiając szczegółowe śledzenie transakcji. Każda transakcja może mieć jeden adres odbiorcy i nadawcy lub kilka. W tym drugim przypadku informacje będą wskazywać, że kwota przelewu została pobrana z kilku portfeli i wysłana do kilku adresatów. Takie transakcje charakteryzują się dużą wagą.

Przykładowo, aby ustalić numer portfela nadawcy (jednego lub kilku) za pośrednictwem przeglądarki blockchair.com, należy określić hash w pasku wyszukiwania (znajdującym się w górnej części ekranu na stronie usługi), a następnie otworzyć menu "Nadawcy". 

Uwaga! W łańcuchu blokowym Bitcoin przetwarzanie transakcji odbywa się w następujący sposób: po wysłaniu płatności system wypłaca całą kwotę środków przechowywanych w portfelu użytkownika. Dane na ten temat są rejestrowane przez górników w bloku. Po potwierdzeniu bloku, wszystkie transakcje w nim są potwierdzane, wysłana kwota jest wysyłana do adresata, a saldo jest zwracane do nadawcy jako reszta.

Załóżmy, że 0.00586790 BTC zostało wysłane z portfela 1Trv2m4bsT9fg7KhU6n4VKHJ7GkhgcWw na adres 1Thj4bksGv8Unvk8gUteo6Tpuodh5YurtB. Saldo portfela wysyłającego wynosi 1,00586790 BTC. Podczas przetwarzania transakcji przekazywana jest cała kwota, po potwierdzeniu płatności reszta (w tym przypadku 1 BTC) jest zwracana do 1Trv2m4bsT9fg7KhU6n4VKHJ7GkhgcWw, a 0,00586790 BTC trafia do 1Thj4bksGv8Unvk8gUteo6Tpuodh5YurtB.

Jak śledzić transakcję Bitcoin w portfelu Trustee Wallet?

Po wygenerowaniu transakcji w portfelu dostępne są następujące informacje:

 • hash;
 • status;
 • kwota opłaty;
 • wysłana kwota;
 • adres portfela odbiorcy.

Bardziej szczegółowe informacje są dostępne w przeglądarce blockchain (eksplorator). Trustee Wallet zapewnia bezpośredni transfer. Aby to zrobić, należy:

 1. Otwórz zakładkę kryptowaluty BTC w aplikacji.
 2. Wybierz interesującą Cię transakcję, na ekranie smartfona wyświetlą się krótkie informacje na jej temat.
 3. Naciśnij "Szczegóły", aby uzyskać szczegółowe informacje. Następnie naciśnij "Wyświetl w eksploratorze". Zostaniesz automatycznie przekierowany do usługi eksploratora, która pozwoli ci śledzić transfer BTC równolegle z aplikacją.

Kilka przykładów stanów transakcji Bitcoin:

 1. Potwierdź - przelew ma 147 potwierdzeń, ale do pomyślnego przetworzenia wystarczy jedno.
 2. Jeśli podczas śledzenia transferu na ekranie pojawi się komunikat "Ooops! Nie mogliśmy znaleźć tego, czego szukasz", oznacza to, że transakcja została odrzucona lub "zapomniana" przez węzły z powodu niskich opłat lub zastąpiona w mempool z powodu użycia przez nadawcę funkcji Replase-by-fee (RBF), tj. przyspieszenia lub odwrócenia. Funkcja ta jest niezbędna do rozwiązania problemu zawieszonych transakcji, gdy transakcja musi zostać ponownie wysłana z wyższą opłatą w celu potwierdzenia przelewu.
 3. Oczekujące. W tym przypadku nie ma problemu z przelewem. Po prostu nie został on potwierdzony przez górników na czas. Po otrzymaniu co najmniej jednego potwierdzenia, płatność zostanie przetworzona, status transakcji zmieni się na "Potwierdzona", a wysłane środki dotrą do adresata.

Opcje obsługi transakcji BTC w Trustee Wallet 

Jeśli transakcja jest przetwarzana przez długi czas lub została odrzucona, Trustee Wallet zapewnia elastyczną opcję korekty. W zależności od statusu przelewu, opcje działań mogą być następujące:

 1. Ponowne wysłanie. Jeśli transakcja zostanie odrzucona przez górników, wystarczy ponownie utworzyć transakcję, określając optymalną kwotę prowizji. 
 2. Oczekiwanie. Okres przetwarzania może trwać od kilku godzin do 2-3 dni. W rezultacie transakcja zostanie albo potwierdzona i przetworzona, albo odrzucona. Ostatni wariant zdarzeń będzie wymagał ponownego utworzenia transakcji. 
 3. Przyspieszenie potwierdzenia. Nawet po wysłaniu płatności mempool zapewnia możliwość zmiany wartości prowizji przez użytkownika. Aby to zrobić, należy otworzyć historię operacji w zakładce Bitcoin i wybrać niepotwierdzony przelew. Następnie należy kliknąć przycisk "Przyspiesz". Aby zakończyć działanie, należy ustawić nową wartość prowizji, wybierając jedną z opcji oferowanych przez system lub samodzielnie określając kwotę. 

Przyspieszenie jest dostępne dla tokenów BTC, ETH, DOGE i ERC20 (np. Tether USDT). Aby dowiedzieć się, jak przyspieszyć transakcję, zobacz ten krótki samouczek wideo.

Podsumowanie

Artykuł w pełni odpowiedział na pytania:

 1. Jak śledzić transakcję BTC.
 2. Jak przetwarzane są transakcje.
 3. Jakie są statusy przelewów.
 4. Jak ustalana jest wysokość prowizji i jak można na nią niezależnie wpływać.
 5. Od czego zależy szybkość przetwarzania transakcji w blockchainie Bitcoina.
 6. Co należy zrobić, aby przyspieszyć transakcję.

Rozważono również przykłady potwierdzonych i niepotwierdzonych transakcji oraz ujawniono przyczyny odrzucania przelewów przez węzły sieci. 

Transakcje BTC można śledzić za pośrednictwem przeglądarek blockchain, w których dostępne są wszystkie niezbędne informacje, a elastyczna funkcjonalność Trustee Wallet pozwala na ustawienie własnego poziomu prowizji w oparciu o dane z sieci i przyspieszenie przetwarzania transakcji w razie potrzeby.
Pobierz aplikację Trustee Plus
Zeskanuj kod QR za pomocą telefonu

 

Inne artykuły warte przeczytania

Zainstaluj Trustee Plus już teraz!

Wszystkie korzyści w jednej aplikacji

Zeskanuj kod QR za pomocą telefonu
Image