Czym jest Bitcoin w prostych słowach dla początkujących?

List

Czym jest bitcoin w prostych słowach

Bitcoin to rewolucja w świecie finansów. Jeśli zadasz sobie pytanie, czym jest Bitcoin, jaka jest jego istota, znajdziesz dość złożone definicje, takie jak system płatności peer-to-peer, globalna sieć konsensusu i inne.

Jaka jest istota Bitcoina?

Mówiąc najprościej, Bitcoin (Bitcoin, BTC, bitcoin) jest pierwszą kryptowalutą, walutą cyfrową, nowym rodzajem aktywów, które nie są kontrolowane przez państwo. Wolność, którą nie można manipulować. BTC to jednostka wymiany i rozliczania transakcji w globalnej księdze rozproszonej, w której transakcje są przeprowadzane bez pośredników w postaci banków i innych kontrolerów finansowych.

Każda osoba posiadająca Bitcoiny może uczestniczyć w tym systemie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak je zarobić lub kupić. A na pytanie "co oznacza Bitcoin?" możemy odpowiedzieć: wolność. Ale to także wielka odpowiedzialność.

Trochę historii

Pomysł wprowadzenia kryptowaluty, nowej formy aktywów, w której prawa kryptografii całkowicie zastępują prawa państw, pojawił się około 1998 roku i stał się rzeczywistością (tj. Bitcoinem) w 2009 roku, kiedy wygenerowano pierwsze 50 monet.

Oficjalnie za twórcę BTC uważa się Satoshi Nakamoto - tajemniczą osobę lub pewną grupę osób. Kryptowaluta pojawiła się jako publiczna odpowiedź na ekstremalną kontrolę banków i rządów nad przepływami finansowymi, a także dużymi prowizjami i opłatami transakcyjnymi.

Jak powstaje Bitcoin

Sposób, w jaki Bitcoin jest wydobywany, polega na kopaniu. U podstaw górnictwa leży rozwiązywanie problemów matematycznych, które wymagają dużej mocy obliczeniowej. Co ciekawe, duża liczba górników rozwiązuje ten sam problem jednocześnie, a nagroda trafia tylko do pierwszego, który znajdzie rozwiązanie.

Jeśli problem zostanie rozwiązany pomyślnie, w bazie danych Bitcoin pojawia się nowy blok, a nagrodą za jego znalezienie jest kilka nowych monet, które otrzymuje górnik.

Monety są wydawane zgodnie z zasadami ustalonymi wcześniej w protokole, więc nie zależy to od decyzji organów rządowych, organizacji finansowych czy osób prywatnych. Liczba monet, które będą dostępne przez cały czas, jest ograniczona przez protokół i wynosi 21 milionów. BTC, a ich wydobycie z roku na rok staje się coraz trudniejsze.

Gdzie przechowywany jest Bitcoin

Изображение 2024 05 24 233837588
Bitcoin, jak każda kryptowaluta, jest przechowywany na oddzielnych adresach w łańcuchu bloków. Specjalne oprogramowanie - portfele kryptowalut - umożliwia przechowywanie, wymianę i przeprowadzanie transakcji z kryptowalutą pod danym adresem. Istnieje kilka rodzajów portfeli: sprzętowe, stacjonarne, internetowe, mobilne i papierowe. Ich szczegółowa analiza jest tematem osobnego artykułu.

Przed zakupem kryptowaluty ważne jest, aby zdecydować, co zamierzasz z nią zrobić i jakie funkcje portfela są dla Ciebie ważne. Należy zauważyć, że najwygodniejszym portfelem do codziennego użytku jest mobilny portfel bitcoin. Przykładem może być Trustee Plus.

Pobierz aplikację Trustee Plus
Zeskanuj kod QR za pomocą telefonu

Jak przebiega transakcja

Przesyłanie Bitcoinów znacząco różni się od przesyłania zwykłych pieniędzy. Nie jest to transfer określonej wartości, ale zmiana informacji w rozproszonym rejestrze danych (blockchain).

Na podstawie wyników transakcji wszyscy uczestnicy łańcucha bloków aktualizują swoje dane o tym, jak zmieniły się salda nadawcy i odbiorcy. Aby sfinalizować transakcję, musisz otrzymać potwierdzenie z sieci. Może to zająć trochę czasu.

To właśnie wyświetlanie aktualnych informacji o transakcjach jednocześnie przez wszystkich uczestników sieci jest jedną z kluczowych cech bezpieczeństwa Bitcoina - informacji tych nie da się sfałszować.

Ile kosztuje Bitcoin i z czym się równa?
Изображение 2024 05 24 234130015

Początkowo proponowano określić wartość Bitcoina jako koszt energii elektrycznej zużytej na jego wytworzenie.

We wrześniu 2009 roku 5050 Bitcoinów było warte około 5 USD. W 2010 roku za 10 tysięcy BTC można było kupić 2 pizze z dostawą, czyli cena rynkowa Bitcoina wynosiła 0,0025 USD.

W grudniu 2017 r. wartość Bitcoina wynosiła już prawie 20 tys. USD, a w marcu 2024 r. cena Bitcoina przekroczyła 70 mln USD.

Czym zabezpieczony jest Bitcoin?

Kurs wymiany Bitcoina nie jest powiązany z żadną z obecnie istniejących oficjalnych walut, ani z wartością papierów wartościowych lub metali szlachetnych i innych dóbr materialnych. Ogólnie rzecz biorąc, waluty fiducjarne nie są również zabezpieczone niczym innym niż decyzjami politycznymi, zaufaniem do rządu i gospodarką państw.

Zaletą kryptowalut są jednak przejrzyste "zasady gry": protokół emisji i zasady obiegu są z góry zapisane w kodzie.

Od czego zależy Bitcoin, co wpływa na wzrost i spadek jego ceny?

Obecnie cena Bitcoina jest równowagą podaży i popytu; kosztuje on tyle, ile ludzie są skłonni za niego zapłacić. Sądząc po ostatnich wydarzeniach, ludzie są skłonni płacić za niego coraz więcej. Ważne jest, aby zrozumieć, że kurs Bitcoina jest niezwykle niestabilną wartością.

Jakie czynniki wpływają na spadek lub wzrost cen kryptowalut? Główne z nich są następujące:

 • złożoność i rosnące koszty wydobycia,
 • ograniczona liczba monet,
 • dostępność na giełdach,
 • zaufanie liderów rynku finansowego,
 • prawa popytu i podaży,
 • wpływ mediów,
 • regulacja ich obiegu,
 • kryzysy gospodarcze.

Mocne i słabe strony Bitcoina

Tylko leniwi nie napisali o tym, dlaczego użytkownicy potrzebują kryptowaluty i dlaczego Bitcoin jest fajny. Oto lista jego zalet:

 1. Wolność. Możesz przelać dowolną kwotę pieniędzy w dowolne miejsce i w dowolnym czasie.
 2. Decentralizacja. Transakcje są przeprowadzane bez pośredników, opóźnień, niepotrzebnych opłat i kontroli.
 3. Bezpieczeństwo. Bitcoinów nie można podrobić, a transakcji nie można unieważnić.
 4. Anonimowość. Możesz przechowywać kryptowaluty, płacić za towary i usługi bez ujawniania swojej tożsamości.
 5. Szybkość. Nie zależy od godzin pracy banków, blokad kont czy opóźnień w przelewach transgranicznych.
 6. Przejrzystość i niezawodność.

Istnieją pewne wady:

 1. Aktywność hakerów i innych oszustów. Ale to tylko potwierdza zalety Bitcoina, ponieważ wiele osób chce go zdobyć. Nikt nie jest bezpieczny przed kradzieżą portfela ze zwykłą walutą.
 2. Niska prędkość transakcji w porównaniu do niektórych innych monet (altcoinów). Według relacji naocznych świadków potwierdzenie transakcji może czasami zająć nawet kilka dni.
 3. Dla wielu osób BTC jest nadal bańką, piramidą finansową lub środkiem do prania dochodów z przestępstwa.
 4. Zmienność. Wahania kursu wymiany Bitcoina odstraszają wielu potencjalnych użytkowników. Ale ta cecha inspiruje również odważniejszych.

Jak zarabiać lub otrzymywać Bitcoiny

Изображение 2024 05 24 234526602
O górnictwie jako sposobie wydobywania Bitcoinów porozmawiamy w innym artykule, ponieważ temat jest obszerny, złożony i nie dla początkujących. Na razie skupimy się na prostszych i tańszych sposobach pozyskiwania kryptowaluty:

 • Po pierwsze, możesz otrzymywać Bitcoiny jako zapłatę za swoje towary lub usługi. Aby to zrobić, wystarczy pobrać portfel Bitcoin i zaoferować tę formę płatności potencjalnym nabywcom lub umieścić swoją ofertę na specjalnych platformach.
 • Po drugie, kryptowalutę można kupić bezpośrednio w portfelu Trustee Plus. Depozyt jest dokonywany bezpośrednio z karty bankowej w EUR, UAH lub KZT, po czym jest wymieniany na Bitcoin lub inną wybraną kryptowalutę.
 • Po trzecie, możesz kupić BTC za pomocą portfela kryptowalutowego Trustee Wallet, którego wbudowany system SmartSwap wybierze najkorzystniejszy kurs na rynku.

Jak korzystać z Bitcoina

Изображение 2024 05 24 234728368

Po przeczytaniu tej długiej lektury możesz zadawać sobie pytanie: "Po co mi Bitcoin? Co powinienem z nim zrobić?" Podpowiadamy.

Przechowywać, inwestować

Według prognoz analityków wartość Bitcoina będzie rosła (ale nie jest to pewne). Inwestowanie w Bitcoina jest ryzykowne, ponieważ trudno wpłynąć na jego cenę.

Jeśli jednak cena BTC jest kwestią, na którą nie masz wpływu, bezpieczne przechowywanie nabytych aktywów jest całkiem kontrolowane.

Sprzętowe przechowywanie kryptowalut (na urządzeniu przypominającym pendrive bez połączenia z Internetem) jest obecnie uważane za najbardziej niezawodne, ale przechowywanie na portfelach mobilnych nie jest gorsze od tej metody.

Płacić za towary/usługi za pomocą Bitcoinów

Bitcoinami można płacić za towary i usługi, których nie chce się kupować. Co więcej, Bitcoiny mogą być używane do kupowania całkiem zwyczajnych towarów i usług, płacenia za rachunek w restauracji, wyższe wykształcenie, bilety lotnicze, diamenty lub pokój hotelowy.

Faktem jest, że akceptowanie kryptowalut jest korzystne dla sprzedawców: niższe opłaty, szybsze i bezpieczniejsze płatności oraz brak obciążeń zwrotnych. Minusem jest zmienność. Co ciekawe, niektóre prowincje w Kanadzie i Szwajcarii zezwoliły na płacenie podatku od nieruchomości w Bitcoinach. Salwador przyjął nawet Bitcoina jako swoją drugą walutę narodową.

Handlować na giełdzie

Handel na giełdach kryptowalut jest podobny do handlu na tradycyjnych rynkach finansowych. Chodzi o to, by zarabiać na różnicy między kupnem a sprzedażą kryptowalut. Wysoka zmienność BTC działa na korzyść traderów. Można handlować w ramach tej samej platformy lub na różnych: kupując na jednej giełdzie po niższej cenie, przenosząc się na inną platformę i sprzedając po wyższej cenie (arbitraż kryptowalut). Jednak takie manipulacje zdecydowanie nie są dla początkujących, ponieważ wymagają pewnego doświadczenia, umiejętności i intuicji.

Pobierz aplikację Trustee Plus
Zeskanuj kod QR za pomocą telefonu

 

Inne artykuły warte przeczytania

Zainstaluj Trustee Plus już teraz!

Wszystkie korzyści w jednej aplikacji

Zeskanuj kod QR za pomocą telefonu
Image