Co to jest DeFi i jak na nim zarabiać?

List

Ethereum, podobnie jak Bitcoin, było szczytem rewolucji finansowej, radykalnie zmieniając postrzeganie "wartości" pieniądza fiducjarnego i tworząc znaczącą konkurencję dla standardowych systemów płatności. Kryptowaluty zaczęły szybko nabierać rozpędu, zastępując scentralizowaną podaż pieniądza.

O nie! Co to za cytat z fabuły filmu przyszłości?

Niestety, dziś kryptowalutom wciąż towarzyszy stwierdzenie "to wszystko piramida finansowa". Z reguły takie podejście wyklucza zdrową konkurencję i zainteresowanie technologią, a zamiast tego często słyszymy "jak mogę na tym zarobić?".

Do niedawna zarobki na kryptowalutach, jeśli nie jest się mocnym w sprzęcie, ograniczały się do kilku obszarów: handlu, inwestowania w potencjalnie dochodowe projekty, udziału w airdropach czy bounties, a także klasycznego "just hodl it". W tym samym czasie waluty fiducjarne można zdeponować w banku i zarobić średnio 9% odsetek rocznie, naturalnie przymykając oko na stałą deprecjację.

Pomimo swojej innowacyjności i wyraźnej przewagi kryptowalut nad pieniądzem fiducjarnym, wciąż brakuje wielu aspektów tradycyjnego systemu finansowego.

Czy kryptowaluty, jako nowy rodzaj pieniądza, muszą integrować te aspekty? Niekoniecznie. Czy użytkownicy potrzebują tej integracji? Oczywiście. Czy blockchain Ethereum może zaoferować takie rozwiązanie? Tak, może.

Do pełnego rozwoju gospodarki kryptowalutowej i każdego z jej elementów potrzebny jest nie tylko ekosystem informacyjny i edukacyjny, ale także technologiczny. Taki system pozwoli nam znaleźć nowe rozwiązania poprzez odtworzenie tradycyjnych modeli finansowych bez wymuszonej zależności od strony trzeciej.

Następnym krokiem jest DeFi

Zdecentralizowane finanse (DeFi) odnoszą się do ekosystemu aplikacji finansowych (projektów) opracowanych na różnych blockchainach. Najpopularniejsze projekty są zbudowane na sieciach Ethereum, Tron i Solana, ale istnieją również systemy DeFi na blockchainie Bitcoin oparte na RSK (Rootstock - inteligentne kontrakty w sieci Bitcoin).

Celem DeFi jest przeniesienie istniejącego systemu finansowego na blockchain, czyniąc go dostępnym i otwartym dla całego świata.

DeFi ma potencjał, aby całkowicie przedefiniować światowe systemy finansowe poprzez połączenie skali i znajomości tradycyjnej gospodarki z bezpieczeństwem, wydajnością i przejrzystością publicznego łańcucha bloków. — Steven Becker, prezes Maker Foundation.

Mówiąc najprościej, celem DeFi jest połączenie wszystkich dzwonków i gwizdków istniejącego systemu finansowego (w postaci oprocentowania depozytów, możliwości udzielania pożyczek, ubezpieczeń i "zalegalizowanych" transakcji) w swoich projektach, przy jednoczesnym zastąpieniu różnych agentów i pośredników inteligentnymi kontraktami. To tak, jakby wyjąć żyzne drzewo z gnijącej gleby i przesadzić je w sprzyjających, chronionych warunkach.

Krótko mówiąc, DeFi odróżnia się od istniejącego systemu finansowego następującym hasłem: Wydajność, dostępność i przejrzystość!

Projekty DeFi zapewniają z kolei możliwość udzielania pożyczek peer-to-peer (p2p), kiedy to osoba z dowolnego miejsca na świecie może zaciągnąć pożyczkę lub zdeponować istniejące aktywa.

Skuteczność tych projektów polega na tym, że eliminują one pośredników z ich rutynowej pracy. Praca bankiera lub ubezpieczyciela w zdecentralizowanym systemie finansowym jest wykonywana przez kodeks, znany również jako prawo, który określa zasady i rozstrzyga ewentualne spory.

Gwarantem jest blockchain, na którym zbudowany jest projekt (głównie Ethereum), a wszystkie relacje są budowane i regulowane za pomocą inteligentnych kontraktów.

Inteligentne kontrakty są sercem DeFi

Potrzeba korzystania z inteligentnych kontraktów pojawia się wraz z pytaniem "kto powinien zapłacić pierwszy?".

Wcześniej, zawierając transakcję z osobą, której uczciwości nie byłeś pewien, jedynym możliwym wyjściem było znalezienie trzeciej, najlepiej specjalnie upoważnionej osoby, która dzięki swoim uprawnieniom i zastraszającemu drobnemu drukowi mogłaby cię chronić, oczywiście za opłatą. Praca jest w większości mechaniczna.

I jak to ujął Brandon Forster, CEO i współzałożyciel jednego z projektów De-Fi: "Działania któregokolwiek z pośredników są zasadniczo kodem czekającym na napisanie".

Przejrzystość blockchain może wydawać się wątpliwa, jeśli nie jesteś deweloperem lub programistą. Jeśli jednak chcesz, możesz się temu przyjrzeć i samemu się przekonać. Ponadto większość projektów otwarcie publikuje wszystkie dane, od kapitalizacji i zabezpieczeń po listę transakcji.

Obecnie rynek projektów DeFi jest wart około 89,3 miliarda dolarów. Wśród inwestorów, którzy uwierzyli w potencjał projektów De-Fi na wczesnych etapach: Coinbase, Y Combinator, Polychain Capital, Paradigm, Dragonfly Capital, Andreessen Horowitz i inni.

Kryptoekonomia, w tym projekty DeFi, jest na dobrej drodze do zreformowania całej branży usług finansowych, podobnie jak Internet przekształcił nowe media, otwierając i pokazując wolność wyboru i alternatywy. Obecne projekty DeFi rozwijają się w kilku kierunkach:

  1. Zdecentralizowane giełdy (DEX);
  2. Platformy pożyczkowe, z których niektóre specjalizują się w udzielaniu pożyczek, podczas gdy inne zapewniają dochód z odsetek od depozytów. Niektóre łączą oba obszary;
  3. Platformy do tworzenia, zarządzania i handlu instrumentami pochodnymi opartymi na tokenach;
  4. Platformy zarządzania ryzykiem (alternatywa dla ubezpieczeń).

Jak działa "lombard" lub strona docelowa projektów DeFi?

System pożyczek w projektach DeFi różni się nieco od zwykłego systemu bankowego. Udzielając ci pożyczki, bank ponosi ryzyko, więc stara się chronić siebie w jak największym stopniu - stąd wymagania dotyczące historii kredytowej, wielu dokumentów dotyczących wypłacalności itp. W niektórych przypadkach wymagana jest gwarancja innej, równie wypłacalnej osoby. Bank pobiera te pieniądze z depozytów deponentów.

Takie podejście do udzielania pożyczek w branży kryptowalut nie byłoby bezpieczne i skuteczne, przede wszystkim dla samych platform. Kryptowaluty nie mają danych osobowych użytkowników, więc prawie niemożliwe jest ustalenie, kto jest właścicielem konkretnego portfela, co najwyżej można wyświetlić listę wszystkich transakcji.

Dlatego w projektach DeFi system pożyczkowy bardziej przypomina lombard, w którym kwota pożyczki zależy bezpośrednio od aktywów pozostawionych jako zabezpieczenie. Decyzja o tym, czy pożyczyć ci pieniądze, czy nie, nie opiera się na tym, jaką jesteś osobą, ile zarabiasz i jak zarabiasz, ale na tym, co możesz zaoferować w zamian.

Zasada działania lombardu jest następująca: klient może zastawić dowolny przedmiot (aktywa) lub wartościową rzecz i otrzymać pożyczkę na podstawie wartości towaru. Lombard może pożyczyć 50% wartości przedmiotu, jednocześnie naliczając odsetki za np. utrzymanie. Po odstąpieniu od tej "umowy" klient odbiera towar spod zastawu i płaci jedynie wyznaczony procent (prowizja warunkowa).

Lombard zawsze pożycza kwoty, które są niższe niż rzeczywista wartość zabezpieczenia, aby w przypadku niewypłacalności klienta mógł on sprzedać towar i spłacić pożyczkę.

Prowizja projektu Maker DAO waha się między 1-3% rocznie, co jest znacznie niższe niż gdziekolwiek indziej. Jednocześnie w każdej chwili można odstąpić od umowy i spłacić zobowiązanie.

Aby uzyskać pożyczkę od Maker DAO, zostawiasz kryptowalutę jako zabezpieczenie (ETH, USDC, wBTC lub inne) na dobrze znany roczny procent, a platforma wypłaca ci do 66% wartości aktywów pozostawionych jako zabezpieczenie (z tego samego powodu co lombard). Pożyczkę otrzymujesz w tokenach DAI, stablecoinach, które platforma celowo emituje na twoją prośbę. Emisja DAI jest regulowana przez inteligentny kontrakt CDP (pozycja zabezpieczonego długu).

Otrzymanymi tokenami DAI można dowolnie dysponować, a ETH jest bezpiecznie chronione przez inteligentny kontrakt. Gdy tylko zdecydujesz się spłacić zobowiązanie, wchodzisz na platformę i zwracasz pożyczone DAI. W takim przypadku zastawione ETH zostanie automatycznie odblokowane i zwrócone na twój adres. Nie jest konieczne przyjmowanie maksymalnej możliwej kwoty DAI, im wyższy procent wartości zabezpieczenia, tym większa odpowiedzialność.

Pobierz aplikację Trustee Plus
Zeskanuj kod QR za pomocą telefonu

Pozostawiając produkt jako zabezpieczenie w lombardzie, prawdopodobieństwo znacznego spadku jego wartości w okresie trwania zobowiązania jest niezwykle niskie i prawie nigdy nie jest brane pod uwagę. Taka możliwość istnieje jednak w przypadku zastawienia kryptowaluty jako aktywa. Jeśli wartość zastawionego aktywa spadnie, pozycja może zostać zlikwidowana wraz z towarzyszącą jej karą. Likwidacja następuje, gdy kryptowaluta zastawiona jako zabezpieczenie spada do poziomu zbliżonego do wartości zobowiązania dłużnego.

Innymi słowy, jeśli zastawisz 55% DAI jako zabezpieczenie, likwidacja nastąpi, gdy wartość twojego zabezpieczenia (ETH) spadnie o 35% lub więcej.

Jest to niezwykle łatwe do uniknięcia - wystarczy monitorować kurs kryptowaluty, którą zamierzasz zabezpieczyć pożyczkę, a w przypadku spadku albo samemu spłacić zobowiązanie, albo zwiększyć zabezpieczenie poprzez zwiększenie ilości ETH. Lub, jeszcze prościej, wziąć mniejszy procent DAI jako zabezpieczenie, co zmniejsza prawdopodobieństwo, że twoja pozycja zostanie odpowiednio zlikwidowana.

Kolejnym znaczącym projektem jest Compound. Jest to bank kryptowalut, w którym każdy może pożyczyć swoje monety lub pożyczyć środki po stopie procentowej obliczonej przez system. Odsetki od depozytów stablecoin są zawsze wyższe.

Trochę o DAI i stablecoinach

Jednym z pierwszych i największych projektów ekosystemu DeFi jest Maker Dao, platforma do udzielania pożyczek za pomocą stablecoina DAI zabezpieczonego aktywami kryptograficznymi.

DAI to stablecoin, token zabezpieczony (powiązany) z "prawdziwym" aktywem, w tym przypadku dolarem amerykańskim. Nie jest to pierwszy i nie ostatni token z dołączonym aktywem. Ma jednak zupełnie inny mechanizm, który jest bardziej godny zaufania. Spalanie, podobnie jak emisja tokenów DAI, jest również określone w inteligentnym kontrakcie.

Ideę stablecoinów można postrzegać jako połączenie technologii i warunkowej stabilności pieniądza fiducjarnego (głównie dolara) w stosunku do niego samego. Jest to pomost, który pozwala płacić stabilną, wciąż kryptograficznie bezpieczną monetą bez opuszczania rynku kryptowalut, bez kontaktowania się z bankiem i bez identyfikowania się. Stabilność jest zapewniona poprzez powiązanie go z rzeczywistymi, znanymi aktywami, których wartości większość ludzi jest pewna.

Ogólnie rzecz biorąc, stablecoiny są całkiem przydatne. Trzeba przyznać, że płacąc na przykład za towary/usługi za pomocą Bitcoina, zawsze będą zwycięzcy i przegrani. Wysyłając dziś 10 tysięcy dolarów, jutro mogą one kosztować 8 lub 12. Nie do końca, ale z pewnością może tak się stać, co nie może się zdarzyć w przypadku DAI lub innych stablecoinów. W oczekiwaniu na gwałtowną zmienność rynku, stablecoiny mogą stanowić bezpieczną przystań dla szczególnie nerwowych osób. Stablecoiny umożliwiają "zamrożenie" kryptowaluty na czas jej niechcianego "falowania" bez opuszczania rynku.

O bólu rozwiązania

Obecny, dobrze znany system finansowy można opisać jako "dobry pomysł, złe wykonanie". Cykliczne kryzysy finansowe są tego dowodem. Bank centralny i firma, które bezpośrednio przyczyniają się do wartości banknotu w kieszeni, to przede wszystkim ludzie, a ludzie są podatni na błędy.

Ekosystem DeFi jest rozwiązaniem tego problemu - eliminuje pośredników i eliminuje przenoszenie odpowiedzialności na osoby trzecie. Jednocześnie jesteś teraz odpowiedzialny za swoje pieniądze i działania. Mówiąc prościej, uważaj na frazę seed i uważnie analizuj wszystkie oferty.

My w Trustee Wallet również nadążamy za duchem czasu, więc zintegrowaliśmy już stablecoina DAI i szereg tokenów z najpopularniejszych projektów DeFi z naszym portfelem.

Jak zarabiać na DeFi

Projekty DeFi poszerzają możliwości dla entuzjastów kryptowalut, oferując nowe modele i sposoby zarabiania na swoich aktywach kryptograficznych. Wśród tych możliwości jest zdolność kryptowalut do pomnażania się poprzez samo istnienie.

Tak jak dolar pracuje na siebie po zdeponowaniu w banku, tak platformy lądowania DeFi pozwalają zarabiać pasywnie w stablecoinach i innych kryptowalutach. Z kolei platforma DefiLlama umożliwia śledzenie stóp procentowych różnych projektów DeFi i pomaga wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie.

Mamy nadzieję, że ten artykuł odpowiedział na niektóre z Twoich pytań dotyczących kryptowalut i pomógł Ci je zrozumieć.

 

Inne artykuły warte przeczytania

Zainstaluj Trustee Plus już teraz!

Wszystkie korzyści w jednej aplikacji

Zeskanuj kod QR za pomocą telefonu
Image