Arbitraż kryptowalut - czy może początkujący na nim zarabiać?

List

Każdego roku kryptowaluty oferują coraz więcej sposobów na zarabianie pieniędzy. Tak więc, do znanego już wydobywania i stakingu, tradingu i farmingu, dołączyły się handel i uruchamianie swoich kolekcji NFT, a w 2024r. - handel danymi na Arkham.

Każda metoda różni się złożonością, rentownością i progiem wejścia. Górnictwo wymaga dużej inwestycji początkowej przy prawie całkowitej pasywności, podczas gdy handel można rozpocząć już od 10 USD, ale w pełni zanurzyć się w proces i szkolenie. 

W tym artykule zwrócimy uwagę na inną klasyczną metodę - arbitraż kryptowalut. Dowiemy się, co to jest, jak zarabiać i czy opanowanie tej metody jest realistyczne dla początkujących.

 Czym jest arbitraż kryptowalut

Изображение 2024 05 28 200321753

Rynek kryptowalut charakteryzuje się wysoką wolatylnością - miarą zmienności cen w krótkim okresie czasu. Oznacza to, że w ciągu nawet jednej godziny kurs może zmienić się o kilkadziesiąt procent, więc kursy na różnych giełdach mogą się różnić, otwierając możliwości arbitrażu kryptowalut.

Arbitraż kryptowalut to kupowanie kryptowalut online w jednej parze handlowej i sprzedawanie ich w innej w celu czerpania zysków z różnicy w kursach wymiany. Arbitraż różni się od handlu tym, że po zakupie sprzedaż aktywów odbywa się niemal natychmiast, ponieważ nie trzeba czekać na wzrost lub spadek kursu.

Istnieją dwa główne rodzaje arbitrażu kryptowalutowego:

 • Arbitraż wewnątrzgiełdowy;
 • arbitraż międzygiełdowy.

Rozważmy szczegółowo każdą z tych metod.

Arbitraż wewnątrzgiełdowy kryptowalut

Transakcje kryptowalutowe są przeprowadzane na tej samej giełdzie, ale w różnych parach handlowych, przy użyciu, co do zasady, powiązanej kryptowaluty. Na przykład wymiana ETH na BTC, BTC na USDT, a następnie USDT na ETH. Cechy metody:

 • do znalezienia okazji wymagany jest pewien poziom doświadczenia;
 • prowizja jest wypłacana tylko za transakcje w ramach giełdy;
 • nie ma potrzeby wypłacania środków na inną platformę.

Arbitraż międzygiełdowy kryptowalut

Istotą tej metody jest to, że kryptowaluta jest kupowana na jednej giełdzie i sprzedawana na innej po wyższym kursie. Cechy tej metody:

 • śledzenie okazji jest łatwiejsze niż w arbitrażu wewnątrzgiełdowym;
 • przy niewielkiej różnicy między kursami wymiana aktywów jest nieopłacalna;
 • prowizje za wypłatę są dodawane do prowizji transakcyjnych, więc arbitraż między giełdami wymaga większych inwestycji niż arbitraż wewnątrz giełdy.
WAŻNE! W tym przypadku inwestor płaci kolejną prowizję za wypłatę z giełdy, więc arbitraż między giełdami kryptowalut wymaga większych inwestycji niż arbitraż wewnątrz giełdy.

Ponadto w przypadku arbitrażu między giełdami istnieje możliwość zwrotu wpływów na pierwszą giełdę i wykonania kolejnej rundy. Jednak ze względu na prowizje należy to robić ostrożnie i wszystko szczegółowo obliczyć. Ponadto należy wziąć pod uwagę czas wypłaty kryptowaluty z jednej giełdy i czas jej zaksięgowania na innej.

Skąd bierze się różnica kursów w arbitrażu międzygiełdowym?

Znacząca różnica w kursach wymiany między giełdami występuje podczas wysokiej aktywności handlowej, na przykład, gdy ceny kryptowalut rosną lub spadają, lub gdy duzi gracze (wieloryby) sprzedają kryptowalutę za dużą kwotę na dowolnej giełdzie, wpływając na kurs wymiany. Takie przypadki na rynku kryptowalut nie są rzadkie, ale "okna arbitrażowe" są otwarte tylko przez ograniczony czas, który może trwać zaledwie kilka godzin.

Uwaga! Jeśli użytkownikowi nie uda się wymienić kryptowaluty na giełdach w tym czasie, ponosi on ryzyko związane z zapłatą prowizji: za handel i wypłatę środków, a w niektórych przypadkach za uzupełnienie salda.

Przykłady arbitrażu

Mechanizm działania sprowadza się do kilku prostych kroków, z którymi poradzi sobie każdy początkujący. Poniżej podajemy kroki, które użytkownik musi wykonać w arbitrażu międzywalutowym kryptowalut.

1. Monitorowanie kursów kryptowalut na różnych giełdach.

Można to zrobić za pomocą dowolnej strony arbitrażu kryptowalutowego, takiej jak CoinMarketCap, CoinGecko lub recenzenci CryptoCompare.

2. Znajdź pary handlowe, w których kurs wymiany kryptowalut jest różny.

Najlepiej byłoby, gdyby kurs między giełdami różnił się o 3 procent lub więcej. W innych przypadkach różnica między kursami może nie pokryć kosztów prowizji. Ale dokładna liczba jest obliczana przez samego tradera na podstawie kwoty dostępnych środków i wydatków. 

Rozważmy taką sytuację. Najwyższy kurs Bitcoina na poniższym zrzucie ekranu znajduje się na giełdzie Bithumb, a najniższy na Kraken. 

$57 851 / $54 886 * 100% = 5,37%

Kurs różni się o ponad 3%. To znaczy, że nam pasuje.

Изображение 2024 05 28 202507476

3. Kup BTC za USD na pierwszej giełdzie

Załóżmy, że kupiłeś 0,1 BTC za 54 886 USD na giełdzie Kraken, płacąc 0,2% za prowizję, zgodnie z polityką giełdy kryptowalut - 10,98 USD:

0,1 BTC - 0,2% = 0,0998 BTC 

4. Przenieś BTC na inną giełdę i sprzedaj monety.

Na giełdzie Bithumb kurs Bitcoina wynosi 57 851 USD. Ale tym razem płacisz nie tylko za wymianę, ale także za wypłatę. Ostatecznie płacisz 0,0005 BTC za wypłatę z giełdy kryptowalut, a następnie kolejne 0,1% za drugą wymianę:

0,0998 BTC - 0,0005 BTC - 0,1% = 0,0992 BTC

Sprzedałeś 0,0992 BTC po kursie wymiany 57 851 USD i otrzymałeś 5 738 USD. Teraz obliczmy, ile zarobiłeś:

5 738 USD - 5 488 USD = 250 USD lub około 4,5% kwoty inwestycji. Całkiem nieźle.

Zarabianie na arbitrażu kryptowalut

Aby zarabiać na arbitrażu, należy poprawnie obliczyć różnicę między kursami wymiany, biorąc pod uwagę prowizje, tak aby dochód był wyższy niż wszystkie wydatki. Jednocześnie powyższy przykład pokazuje jedynie przybliżony dochód, który nie uwzględnia kilku czynników. 

Na przykład nie uwzględniliśmy spreadu cenowego - różnicy między minimalną ceną zlecenia sprzedaży (Ask) a maksymalną ceną zlecenia kupna (Bid).

Pułapki arbitrażu na giełdach kryptowalutowych

Oprócz kosztów prowizji należy wziąć pod uwagę szereg innych czynników: 

 • Spread między cenami kryptowalut;
 • Płynność;
 • Szybkość wypłat i wpłat na giełdach;
 • Dostępność wpłat/wypłat.

Spread

Spread to różnica między najlepszą ceną sprzedaży i kupna kryptowaluty. 

Im większa kapitalizacja kryptowaluty i im większa jej płynność, tym spread jest zazwyczaj niższy. Jednak w okresach zwiększonej zmienności spread cenowy może wzrosnąć, zapewniając więcej możliwości arbitrażu kryptowalutowego. Ryzyko dla tradera będzie jednak wyższe, ponieważ spread może zmniejszyć się w dowolnym momencie. 

Płynność

Płynność określa, jak szybko inwestor może sprzedać aktywa po bieżącej cenie na giełdzie. Im wyższa płynność, tym większa gęstość orderów. Oznacza to, że nagła zmiana kursu wymiany będzie wymagała sprzedaży dużej ilości kryptowaluty, a zatem będzie więcej czasu na manewry. 

Na przykład na giełdzie Bithumb kwoty zleceń wahają się od 0,005 BTC do 0,19 BTC, co jest dość małe jak na standardy rynku kryptowalut. Oznacza to, że wystarczy sprzedać tylko około 0,085 BTC, aby obniżyć kurs bitcoina o 0,6%.

Изображение 2024 05 28 202832653

Mniej popularne altcoiny mają mniejszą płynność, więc spread jest często większy, co otwiera możliwości wyższych zarobków, ale także wiąże się z dodatkowym ryzykiem dla arbitrażystów. 

Szybkość wypłat i wpłat

Duże giełdy kryptowalut zazwyczaj oferują szybkie wypłaty - w ciągu 5-15 minut. Należy jednak wziąć pod uwagę, że wielu innych traderów jest zaangażowanych w arbitraż, a w okresach zwiększonej zmienności są bardziej aktywni w wycofywaniu / uzupełnianiu środków, co wpływa na szybkość realizacji wniosków.

WSKAZÓWKA: Przed dokonaniem transakcji powinieneś przetestować arbitraż kryptowalut z niewielką kwotą, którą jesteś skłonny zaryzykować, aby zobaczyć, jak szybko operatorzy na giełdach będą wypłacać i uzupełniać środki na twoich kontach.

Dostępność wpłat/wypłat

Czasami, gdy kurs wymiany kryptowalut różni się znacznie między giełdami, giełda, która spowodowała dużą zniżkę, może zamknąć portfele dla wypłat i wpłat. 

WSKAZÓWKA: Przed rozpoczęciem arbitrażu należy zawsze sprawdzić dostępność wpłat i wypłat. Jeśli portfel jest niedostępny dla wpłat i wysyłasz do niego środki, mogą one zostać

Schematy arbitrażu kryptowalut w 2024 r.

Изображение 2024 05 28 203043128

W tej sekcji przedstawimy popularne schematy i pakiety kryptoarbitrażu wśród traderów. Przy wystarczającym doświadczeniu i chęci każdy schemat można ulepszyć i dostosować. Jednak na początkowych etapach najlepiej jest korzystać ze sprawdzonych schematów. 

Gra na spreadzie między giełdami

Opisaliśmy ten schemat w powyższym przykładzie: kupujesz kryptowalutę po niższym kursie na jednej giełdzie i sprzedajesz ją po wyższym kursie na innej. Jest to najprostszy schemat, ale różnica między kursami głównych kryptowalut nie występuje często. W związku z tym inwestorzy muszą monitorować przez długi czas, zanim znajdą okno arbitrażowe lub wybiorą mniej płynne aktywa. 

Arbitraż kryptowalutowy w 2024 r. między różnymi giełdami jest więcej niż istotny. Istnieje wielu dużych graczy o wysokiej płynności i nowych projektach w dziedzinie handlu.

Pobierz aplikację Trustee Plus
Zeskanuj kod QR za pomocą telefonu

Arbitraż wewnątrzgiełdowy

Ten schemat jest również nazywany arbitrażem syntetycznym. Kwotowania jednej lub drugiej kryptowaluty mogą się różnić na tej samej giełdzie. W tym przypadku występuje trójkąt giełdowy: traderzy używają pary pośredniej. Na przykład: 

 • Najpierw trader kupuje BTC za USDT;
 • Następnie wymienia BTC na ETH;
 • i sprzedaje ETH za USDT.

Ten schemat jest znacznie bardziej skomplikowany dla początkujących, dlatego często traderzy korzystają z witryn arbitrażowych lub botów kryptowalutowych. 

Depozyty giełdowe

Załóżmy, że trzymasz USDT na jednej giełdzie kryptowalut, a BTC na innej. Następnie, jeśli na drugiej giełdzie kurs BTC rośnie i różni się od kursu na drugiej giełdzie o więcej niż kwota prowizji, trader może kupić BTC na pierwszej giełdzie po niższym kursie i sprzedać kryptowalutę na drugiej giełdzie po wyższej cenie i zarobić na tym. 

Ta metoda jest odpowiednia, jeśli depozyt jest rozłożony na różnych platformach. 

Arbitraż statystyczny

Ten schemat może wydawać się skomplikowany dla początkujących, dlatego lepiej zacząć od prostszych metod, a wraz z rozwojem umiejętności przejść do bardziej złożonych schematów.  

Istotą arbitrażu statystycznego jest to, że inwestorzy znajdują korelację między dynamiką cen różnych kryptowalut. Na przykład nierzadko zdarza się, że cena altcoinów spada podczas aktywnego wzrostu bitcoina (BTC) i odwrotnie. Kiedy cena BTC spada w stosunku do ceny ETH, trader kupuje bitcoiny, aby zwiększyć ich ilość. A następnie, gdy cena Ethereum spada w parze ETH/BTC, odkupuje monety, dodatkowo zwiększając ich ilość. 

Wybór giełdy i kryptowalut

Wybór giełdy do kryptoarbitrażu jest ważnym etapem przygotowań. W końcu to, jak szybko możesz wymienić kryptowalutę, będzie zależeć od twoich dochodów. Jeśli wypłata z giełdy kryptowalut zajmie dużo czasu, kurs kryptowaluty może się bardzo zmienić, a ty stracisz szansę lub w ogóle poniesiesz straty.  

Dlatego powinieneś wybierać tylko zweryfikowane giełdy kryptowalut o wysokiej płynności. Oto lista największych giełd kryptowalut pod względem wolumenu obrotu według rankingu CoinMarketCap: 

 1. Binance
 2. Giełda Coinbase
 3. Kraken
 4. KuCoin
 5. ByBit
 6. OKX
 7. Bitstamp
 8. Gate.io
 9. Bitfinex
 10. Gemini

Изображение 2024 05 28 203351773

Pobierz aplikację Trustee Plus
Zeskanuj kod QR za pomocą telefonu

Kryteria wyboru giełdy

Aby zapewnić szybki i wygodny arbitraż bez wysokiego ryzyka, giełda powinna spełniać takie kryteria, jak: 

 • Niskie prowizje za handel, wpłaty i wypłaty;
 • Szybkość wpłat/wypłat;
 • Brak problemów z depozytami;
 • Wysoka gęstość stawek giełdowych i duże wolumeny zleceń;
 • Legalność.

Jak wybrać walutę

Aby wybrać odpowiednie aktywo do arbitrażu kryptowalutowego, skorzystaj z witryn do arbitrażu, monitorowania kursów lub specjalnego skanera, który śledzi kursy kryptowalut na różnych giełdach kryptowalut. (więcej o nich w następnej sekcji).  

Lista przydatnych stron, na których można śledzić ceny rynkowe: 

Narzędzia (oprogramowanie) do arbitrażu kryptowalutowego

Изображение 2024 05 28 203517524

Aby uczynić arbitraż kryptowalutowy bardziej wydajnym, traderzy używają oprogramowania pomocniczego, które pozwala na częściowo zautomatyzowane monitorowanie: 

 • Skanery
 • Boty do arbitrażu kryptowalutowego
 • Narzędzia do porównywania stawek

Skanery

Skaner arbitrażu kryptowalutowego monitoruje kursy na kilku giełdach i identyfikuje pary, w których ceny różnią się najbardziej. Niektóre skanery zapewniają dostęp do handlu i wypłat za pośrednictwem interfejsu API, aby uprościć i przyspieszyć proces dla traderów. 

Najskuteczniejszym zastosowaniem skanera jest arbitraż między giełdami kryptowalut. 

Boty handlowe do arbitrażu kryptowalutowego

Bot arbitrażowy może nie tylko wykryć różnicę między kursami na różnych giełdach kryptowalut, ale także przeprowadzać operacje niezależnie, bez udziału tradera. Roboty reagują szybciej niż ludzie i mogą monitorować rynek kryptowalut przez całą dobę, zwiększając potencjalny dochód.  

Bot do arbitrażu międzywalutowego kryptowalut wymaga jednak dostosowania. Nie każdy początkujący będzie w stanie poprawnie ustawić parametry automatycznej pracy, jeśli wcześniej nie zajmował się arbitrażem. 

Narzędzia do porównywania kursów wymiany

O takich narzędziach do arbitrażu pisaliśmy w poprzedniej sekcji. Jest to najprostszy sposób śledzenia kursów kryptowalut, z którym poradzi sobie każdy początkujący. Ich główną zaletą jest oszczędność czasu potrzebnego na dokonanie transakcji, ponieważ programy pozwalają wykryć odpowiednie pary w milisekundach. 

Plusy i minusy kryptoarbitrażu

Porozmawiajmy o zaletach i wadach arbitrażu kryptowalutowego. 

Zalety:

 • Względna prostota dla początkujących;
 • Możliwość osiągnięcia szybkiego zysku przy niskim ryzyku;
 • Brak konieczności przechodzenia szkoleń w zakresie handlu i inwestowania w kryptowaluty;
 • Nie wymaga dużych inwestycji.

Wady:

 • Ryzyko utraty pieniędzy lub zysków, jeśli giełda opóźni wypłatę/uzupełnienie przez długi czas lub tymczasowo odłączy portfele;
 • Ryzyko gwałtownego spadku kursu kryptowalut;
 • Możliwe długie oczekiwanie na możliwości arbitrażu.

Inne powody związane z brakiem doświadczenia lub nieuwagą początkujących.

Podsumowanie

W tym artykule powiedzieliśmy, jak i za pomocą jakich narzędzi zarabiać na arbitrażu. Każdy może opanować tę metodę.  

Przewaga arbitrażu kryptowalut nad innymi sposobami zarabiania na kryptowalutach polega na jego prostocie i niższym ryzyku dla początkujących. Młodzi inwestorzy i traderzy często tracą pieniądze, na przykład inwestując w krypto aktywa przed korektą lub inwestując dużo w sprzęt górniczy. Arbitraż pozwala tego uniknąć: zmniejszyć potencjalne ryzyko i kwotę wejścia dla pierwszych transakcji.

Pobierz aplikację Trustee Plus
Zeskanuj kod QR za pomocą telefonu
Inne artykuły warte przeczytania

Zainstaluj Trustee Plus już teraz!

Wszystkie korzyści w jednej aplikacji

Zeskanuj kod QR za pomocą telefonu
Image