Główne sposoby konwertowania kryptowalut na waluty fiducjarne

List

Prędzej czy później każdy użytkownik kryptowalut staje przed pytaniem, jak wypłacić swoje finanse z aktywów kryptowalutowych na prawdziwe pieniądze tak bezpiecznie, jak to możliwe, przy jak najmniejszej stracie czasu i pieniędzy. Podpowiemy Ci, jak wygodnie, zyskownie i bez zbędnego ryzyka przelewać kryptowaluty na kartę, z giełdy na giełdę lub z portfela do portfela.

Jak przekonwertować kryptowalutę na fiat?

Odpowiedź na to pytanie nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. W końcu zadanie nie polega tylko na konwersji kryptowaluty na prawdziwe pieniądze (dolary, euro, złote) z jakimkolwiek wynikiem, ale na zrobieniu tego tak zyskownie, szybko i bezpiecznie, jak to tylko możliwe.

Mówiąc o strategiach inwestowania w kryptowaluty dla początkujących, warto zwrócić uwagę, że lepiej jest inwestować w kryptowaluty tę część pieniędzy, którą inwestor nie będzie potrzebował do życia w najbliższej przyszłości. Ponieważ w razie konieczności pilnego przeniesienia środków na walutę fiducjarną, aktywa kryptowalutowe będą mogły zostać sprzedane po bardzo niskiej cenie.

W tym artykule omówimy główne sprawdzone i skuteczne sposoby wypłacania środków ze sprzedaży kryptowaluty na kartę lub transferu kryptowaluty między usługami, ich zalety i wady.

Wypłata aktywów z giełdy

Изображение 2024 05 31 202607399

Planując konwersję kryptowaluty na fiat za pośrednictwem giełd, należy rozstrzygnąć następujące kwestie.

Po pierwsze, musisz zdecydować, z której giełdy chcesz korzystać:

 • giełdy scentralizowanej czy p2p (różnica polega na tym, gdzie przechowywane są klucze prywatne - u organu zarządzającego giełdą czy wyłącznie u użytkownika. Jest to ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa);
 • regulowana lub nieregulowana (czy giełda posiada niezbędne licencje i zezwolenia kraju rejestracji, czy prowadzona jest KYC (AML). Jest to ważne dla dalszego potwierdzenia legalnego otrzymania środków na konto bankowe).

Po drugie, czy możliwe jest wypłacenie kryptowaluty z giełdy na fiat. Często giełdy nie współpracują bezpośrednio z fiat, ale zawierają umowy partnerskie z pośrednikami (systemami płatności). W takim przypadku prowizja za wypłatę może być znacznie wyższa niż na przykład na giełdach, ponieważ obejmuje prowizję pośrednika.

Jeśli giełda nie oferuje takiej usługi, możesz przenieść swoją kryptowalutę na inną giełdę lub portfel, taki jak Trustee Plus. Więcej na ten temat później.

Po trzecie, gdzie wypłacić pieniądze:

 • na kartę bankową;
 • na konto bankowe;
 • na konto elektronicznego systemu płatności.

Przed wypłatą kryptowalut na giełdę należy upewnić się, że obsługuje ona daną metodę wypłaty.

Uwaga: przed skorzystaniem z usług giełdy należy sprawdzić wysokość wszystkich prowizji pobieranych podczas transakcji, aby uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki.

Algorytm działania

Po wybraniu najlepszej platformy należy wykonać następujące czynności:

 1. Jeśli przechowujesz swoją kryptowalutę w innym serwisie (portfelu), musisz najpierw przenieść ją na giełdę. Aby to zrobić, należy utworzyć konto na giełdzie i, jeśli to konieczne, przejść weryfikację.
 2. Otwórz stronę z listą aktywów (strony mogą nazywać się Funds, Assets, Balances), przejdź do zakładki Deposit, wybierz aktywa, które chcesz przenieść i skopiuj adres monety do wpłaty.
 3. Przenieś kryptowalutę ze swojego portfela do portfela giełdy (adres z pkt 2).
 4. Korzystając z funkcji giełdy, wymień kryptowalutę na potrzebną walutę fiducjarną.
 5. Wypłać walutę na kartę lub do systemu płatności.

Jeśli zdecydujesz się skorzystać z platformy P2P (platforma ogłoszeń kupna/sprzedaży, która umożliwia bezpośredni kontakt ze sprzedającym, gdzie giełda pełni rolę gwaranta uczciwej transakcji), procedura wygląda nieco inaczej:

 1. Wybierz najlepszą ofertę. Zwróć uwagę na ocenę sprzedawcy i liczbę transakcji.
 2. Przejdź do strony transakcji, skontaktuj się ze sprzedawcą, omów metody transferu środków i uzyskaj adres portfela, na który powinieneś wysłać kryptowalutę.
 3. Przelej kryptowalutę na podany adres.
 4. Odbierz fiat przy użyciu uzgodnionej metody (często, aby zagwarantować uczciwą transakcję, giełdy korzystają z rachunków powierniczych, z których fiat zostanie zaksięgowany na Twoim koncie po potwierdzeniu otrzymania kryptowaluty).
WSKAZÓWKA: Każda kryptowaluta może mieć inną prowizję za wypłatę. Zastanów się, czy warto wymienić kryptowalutę na inną (np. Doge, USDT TRC-20, Litecoin z minimalnymi opłatami i szybkimi transakcjami), a następnie wypłacić ją na fiat.

Zalety i wady wypłat za pośrednictwem giełd

ZaletyWady
Dostępność szerokiej funkcjonalności dla różnych operacji z kryptowalutamiBrak poufności: często wymagana jest weryfikacja
Możliwość wymiany po korzystnym kursieZłożoność funkcjonalności i zasad handlu
Gwarancja uczciwych transakcji: kontrola przez centrum nadzoru giełdy lub rachunek powierniczyWrażliwość: wolumen obrotu przyciąga uwagę hakerów, a nawet powoduje awarie.
Przejrzystość: informacje o giełdzie i jej partnerach, warunkach transakcji i wysokości prowizji są publicznie dostępne.Niebezpieczne przechowywanie kluczy prywatnych
Pobierz aplikację Trustee Plus
Zeskanuj kod QR za pomocą telefonu

Wypłata za pośrednictwem kantoru kryptowalutowego

Изображение 2024 05 31 210532525

Kantory kryptowalutowe — to popularny sposób wymiany na waluty fiducjarne lub kryptowalut.

WSKAZÓWKA: Planując korzystanie z kantoru bez ryzyka, pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa — zawsze korzystaj tylko z zaufanych usług o dobrej reputacji.

Jeśli nie wiesz, który z nich wybrać, sprawdź oceny, przeczytaj recenzje online, fora tematyczne i zadawaj pytania społeczności.

Kryteria wyboru kantoru:

 • korzystny kurs wymiany,
 • rodzaj wymiany (ręczna lub automatyczna),
 • lista obsługiwanych kryptowalut i walut fiducjarnych
 • metody płatności (karty, systemy płatnicze)
 • okres działania na rynku,
 • wsparcie online,
 • rezerwy,
 • możliwe rabaty, promocje (jeśli jest to zbyt opłacalne, pomyśl o tym).

Algorytm działania

Po wybraniu wiarygodnego kantoru kolejne kroki są następujące:

 • Na stronie internetowej kantoru utwórz żądanie wymiany i określ szczegóły: kryptowalutę, którą chcesz przekazać i fiat, który chcesz otrzymać, tj. liczbę monet lub całkowitą kwotę (zwykle jest wbudowany kalkulator), dane karty bankowej lub systemu płatniczego, e-mail, imię i nazwisko, kod promocyjny itp.
 • Rozpocznij wymianę. Zapoznaj się z warunkami i prowizją. Skopiuj adres oferowany przez wymiennika i przelej swoje monety w określonej kwocie z portfela na ten adres.
 • Poczekaj na potwierdzenie transakcji w sieci monety, po czym nastąpi sama wymiana, a środki zostaną przelane na kartę lub portfel systemu płątniczego. Jeśli środki nie są dostępne przez ponad 30-60 minut po potwierdzeniu transakcji przez sieć, należy skontaktować się z pomocą techniczną. W dobrych kantorach działa ona przez całą dobę.
Jeśli korzystasz z usługi po raz pierwszy, zacznij wymianę od niewielkiej kwoty. Pozwoli Ci to dokładniej zapoznać się z zasadami usługi, a także nie stracić dużej kwoty, jeśli padniesz ofiarą oszustów.

Zalety i wady wypłat za pośrednictwem wymienników

ZaletyWady
Szeroka gama systemów płatności, kart i walutTrudno jest znaleźć korzystny kurs wymiany
Weryfikacja nie wszędzie jest wymaganaWysokie prowizje za wypłatę środków fiducjarnych
 Ryzyko oszustwa
 Istnieją limity kwot transakcji
 Niepewne źródło doładowania karty (może budzić wątpliwości banku)

Wypłata z portfela na kartę bankową

Prawdopodobnie najłatwiejszym i najwygodniejszym sposobem transferu kryptowaluty na kartę VISA lub MasterCard jest skorzystanie z platformy kryptowalutowej z odpowiednią funkcją wypłaty na kartę lub do systemu płatności. 

Idealną opcją jest wybranie usługi, która oferuje najkorzystniejsze opcje wymiany, takie jak Trustee Plus. W tym przypadku rozwiązujesz 2 problemy: wybór najlepszego kursu wymiany i znalezienie bezpiecznej usługi.

Poniżej przyjrzymy się krok po kroku procedurze wypłaty kryptowaluty w fiat na kartę. Należy pamiętać, że jeśli kryptowaluta znajduje się na koncie innej usługi kryptowalutowej, należy najpierw przelać ją na konto platformy takiej jak Trustee Plus, gdzie dostępna jest bezpośrednia wypłata. Kroki te zostały również opisane poniżej. 

Algorytm działania

Oto jak wypłacić kryptowalutę na kartę płatniczą na przykładzie Trustee Plus:

 1. Pobierz i zainstaluj aplikację Trustee Plus, a następnie przejdź weryfikację.
 2. W menu głównym swojego konta wybierz kryptowalutę, którą zamierzasz przelać z innej platformy (na przykład USDT) i kliknij ją.
 3. W menu wybranej monety kliknij przycisk "Wpłata", a następnie "Wpłać na adres". 
 4. Wybierz sieć (na przykład TRC-20) i skopiuj swój adres.
 5. Zaloguj się do starego portfela (usługi) i przelej kryptowalutę na skopiowany adres wybranej monety i sieci w Trustee Plus.
 6. Następnie na stronie głównej Trustee Plus kliknij przycisk "Wymiana", aby wymienić kryptowalutę na fiat. Wybierz najkorzystniejszą ofertę z usługi (na przykład USDT na EUR). 
 7. Następnie kliknij EUR, następnie przycisk "Przelew" i wybierz "Przelew na kartę".
 8. Dodaj dane karty, aby wypłacić EUR i kwotę. Następnie sprawdź wszystkie szczegóły transakcji, w tym opłaty. Potwierdź transakcję.
 9. Otrzymaj środki na swoją kartę.

Transakcja ta trwa zazwyczaj od 30 minut do 2 godzin.

Zalety i wady wypłaty środków przez portfel

ZaletyWady
Jest bezpiecznyBrak
Możesz wypłacić dowolną kwotę 
Wystarczy wykonać kilka kliknięć 
Przejrzyste warunki i prowizje 

Wypłata na płatniczą kartę kryptowalutową

Rynek kryptowalut nie stoi w miejscu. Niektóre platformy kryptowalutowe, takie jak Trustee Plus, dodały już do swojej funkcjonalności możliwość aktywacji karty płatniczej do płatności w walucie fiducjarnej. Oznacza to, że możesz otworzyć wirtualną kartę i używać jej do dokonywania płatności w sklepach lub wypłacania gotówki z bankomatów. W tym samym czasie twoje konto zostanie obciążone kryptowalutą, którą wybrałeś jako główną dla otwartej karty płatniczej. Konwersja odbywa się w oparciu o kurs wymiany platformy. 

Podobna funkcjonalność została z powodzeniem wdrożona w Trustee Plus.

Algorytm działania

 1. Pobierz i zainstaluj aplikację Trustee Plus, a następnie przejdź weryfikację.
 2. Przejdź do menu "Karta" i aktywuj ją (waluta: EUR).

Podczas aktywacji należy wybrać główne i alternatywne kryptowaluty, które będą używane do płatności kartą. Na przykład USDT i BTC (jeśli nie ma wystarczających środków na głównej, system automatycznie użyje alternatywnej monety). 

Zobaczysz saldo swojej karty w euro, które odpowiada saldu kryptowalut. Dokonuj dowolnych transakcji w walutach fiducjarnych lub wypłacaj gotówkę bezpośrednio z portfela kryptowalutowego w dowolnym miejscu na świecie.

Pobierz aplikację Trustee Plus
Zeskanuj kod QR za pomocą telefonu

Alternatywne sposoby wymiany kryptowalut na fiat

Istnieje również kilka interesujących, ale nie najpopularniejszych sposobów na wymianę kryptowaluty na prawdziwe pieniądze:

 • Boty Telegram. To są usługi, które agregują oferty; można połączyć z nimi konto (portfel), wybrać ofertę, wprowadzić dane do otrzymania fiat i wysłać kryptowalutę na podany adres. Nikt nie ponosi odpowiedzialności za bezpieczeństwo transakcji.
 • Systemy płatności. Aby otrzymać fiat, możesz utworzyć konto (portfel) w systemie płatności, przelać kryptowaluty bezpośrednio na to konto i wymienić je za pomocą funkcji PS. Następnie można przelać pieniądze na kartę. Ważne jest, aby wybrać system, który obsługuje kryptowaluty (PAYEER, Perfect Money, PayPal itp.).
 • Kryptomaty. To są maszyny, które umożliwiają otrzymywanie fiat "do ręki", bez kart i BDS, poprzez przesyłanie monet na określony adres (należy go zeskanować). Jest to nadal niezwykle rzadkie zjawisko w krajach europejskich. Ponadto opłata za wypłatę jest dość wysoka.
 • Giełdy offline i społecznościowe. Są to sposoby otrzymywania fiat bezpośrednio od osób, którym przekazujemy kryptowalutę. Metody te są prawdopodobnie najbardziej ryzykowne i działają wyłącznie w oparciu o zaufanie (ponieważ transferu kryptowalut nie można anulować ani cofnąć). Portfel papierowy można przekazywać w zamian za gotówkę z rąk do rąk bez ryzyka i bez prowizji. Ale to, czy zaangażujesz się w takie przygody, zależy od Ciebie.

Transfer między platformami

Często, próbując zamienić kryptowalutę na fiat i wypłacić ją na kartę lub konto systemu płatniczego, użytkownicy napotykają ograniczoną funkcjonalność własnych portfeli (lub giełd). Aby rozwiązać ten problem, konieczne jest przeniesienie monet na inną platformę.

Przed przeniesieniem swoich aktywów należy wziąć pod uwagę możliwe opłaty za wypłatę, opłaty sieciowe i czas potrzebny na sfinalizowanie transakcji.

Transfer między giełdami

Aby przenieść kryptowaluty z jednej giełdy na drugą, nie ma potrzeby przenoszenia ich do żadnych dodatkowych usług. Można to zrobić bezpośrednio.

 1. Utwórz konto na giełdzie, na którą planujesz przelać środki.
 2. Otwórz stronę z listą aktywów (strony mogą nazywać się Fundusze, Aktywa, Salda), przejdź do zakładki Depozyt, wybierz ten, który chcesz przelać i skopiuj adres monety do wpłaty.
 3. Przejdź do giełdy, z której chcesz wypłacić aktywa i wyślij wymaganą ilość monet na skopiowany adres. Prawdopodobnie zostaniesz poproszony o przejście weryfikacji przed wysłaniem środków.

Po otrzymaniu aktywów na nowy adres giełdy możesz wymienić je na bardziej opłacalną kryptowalutę lub natychmiast wypłacić je w fiat na swoją kartę lub konto systemu płatności.

Przed wysłaniem całej kwoty należy sprawdzić poprawność wprowadzonych danych, wysyłając niewielką, testową ilość monet na skopiowany adres nowego portfela. Należy pamiętać, że giełdy mają minimalną kwotę wpłaty.

Zalecenie, aby wybrać bardziej "wygodną" walutę do transakcji, jest również odpowiednie w tym przypadku.

Przenoszenie środków między portfelami

Przenoszenie kryptowalut z portfela do portfela jest nieco łatwiejsze, ale proces jest zasadniczo taki sam:

 1. Najpierw instalujesz aplikację lub rejestrujesz konto w portfelu online.
 2. Skopiuj adres aktywa, do którego chcesz przenieść swoje monety.
 3. Wklej ten adres do paska adresu odbiorcy podczas przesyłania aktywów i określ liczbę monet do przesłania.
 4. Potwierdź transakcję (każda usługa ma swoje własne zasady: na przykład Trustee Plus może wymagać kodu PIN lub odcisku palca) i wyślij ją.
 5. Środki są następnie przenoszone do nowego portfela.
Wybierając portfel, ważne jest, aby rozważyć, jaką prowizję zapłacisz za transfery kryptowalut, oprócz opłaty sieciowej. Trustee Plus przenosi kryptowaluty między portfelami bez opłat.

Istotne pytania

Изображение 2024 05 31 212847193

Jak wybrać najbardziej odpowiedni sposób konwersji kryptowalut na fiat?

Wybierając metodę, należy ocenić następujące kryteria:

 • wygoda korzystania z usługi (każdy użytkownik ma własne priorytety),
 • bezpieczeństwo (portfele bez depozytu są w czołówce),
 • szybkość transakcji (często zależy od kryptowaluty),
 • ich koszt pod względem całkowitej kwoty opłat (należy obliczyć opcje w każdym przypadku),
 • reputacja źródła środków przelewanych na konto bankowe (duże giełdy, takie jak Kuna, znajdują się na szczycie listy).

Czy muszę płacić podatki przy wypłacie kryptowaluty do fiat?

Ogólnie rzecz biorąc, odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników: kraju dochodu, miejsca zamieszkania, metody wypłaty i innych. Jednak co do zasady zysk ze sprzedaży kryptowaluty jest traktowany jako zysk ze sprzedaży aktywów i w związku z tym może podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym (podatkiem od zysków).

Jeśli chcesz uchronić się przed roszczeniami ze strony organów podatkowych, zasięgnij porady prawnej przed wypłaceniem dużych kwot.

Jak zoptymalizować koszty wypłaty?

 • Każda kryptowaluta ma inne opłaty sieciowe i kwoty wypłat. Przed przelaniem kryptowaluty na kartę należy sprawdzić opłaty i ewentualnie najpierw wymienić ją na inną kryptowalutę, a następnie wypłacić z niższą opłatą. Lub zmienić metodę wypłaty. Tak czy inaczej, wykonaj obliczenia matematyczne i porównaj.
 • Czasami giełdy lub kantory oferują niższą stawkę prowizji (lub czasami brak prowizji) za wypłaty na konto systemów płatności zamiast na kartę. Ale jeśli Twoim celem jest otrzymanie fiat na kartę, oblicz, ile wydasz na następną wypłatę fiat z konta systemu płatności na konto bankowe. Natychmiastowa wypłata na kartę może być bardziej opłacalna, choć wiąże się z wyższą opłatą. Ogólnie rzecz biorąc, ponownie wykonaj obliczenia matematyczne.
 • Kryptowaluty o dużej zmienności (np. Bitcoin) mogą tracić na wartości podczas transakcji, gdy są przenoszone między giełdami lub portfelami. Eksperci zalecają ich wymianę na inną walutę (np. stablecoin) na tej samej platformie przed ich transferem, a następnie ich transfer lub wypłatę. W ten sposób "ustalasz" ich wartość i nie tracisz nic na wahaniach kursu wymiany podczas transakcji. Ale też nic nie zyskujesz.

 

Inne artykuły warte przeczytania

Zainstaluj Trustee Plus już teraz!

Wszystkie korzyści w jednej aplikacji

Zeskanuj kod QR za pomocą telefonu
Image