USDT co to jest za waluta i jak z niej korzystać?
- Luda Kukuetu
- 2024-03-01
- 10 min
- 0
- 1 774
Tether to jedna z najpopularniejszych opcji wymiany i rozliczeń w branży kryptowalut. Czym jest USDT, do czego służą stablecoiny, czym się różnią, jak to wszystko działa i co ma z tym wspólnego dolar? Eksperci Trustee Plus przedstawiają przegląd cech, świadczenia fiat, perspektywy, zalety i wady Tether. Eksperci opowiedzą również, czym jest USDT w prostych słowach, jak z niego korzystać, gdzie kupić USDT, jak przesyłać i gdzie przechowywać stablecoin. Zapoznaj się!
Co to jest USDT (Tether)?
United States Dollar Tether to pierwszy i najpopularniejszy stablecoin na rynku kryptowalut, czyli krypto-token o stałej cenie powiązanej z walutą fiat, w tym przypadku dolarem amerykańskim. USDT został wyemitowany w 2014 roku przez Tether Limited.
Istnieją inne steblecoiny powiązane z dolarem, na przykład USDC - USD Coin, projekt kompanii Circle.
Dlaczego stworzono USDT
Tether został stworzony w październiku 2014 r. w oparciu o protokół Omni Layer na blockchainie Bitcoina jako bardziej stabilna alternatywa dla pierwszej kryptowaluty. Pierwotna nazwa brzmiała RealCoin. W tym samym roku nazwa projektu została zmieniona. Pierwszą giełdą kryptowalut, która uruchomiła handel z Tether był Bitfinex. Jak się później okazało, Tether Limited jest spółką zależną Tether Holding Limited, która została założona przez członków kierownictwa Bitfinex. Są to więc pierwotnie powiązane firmy.
Założyciele w 2014 roku nazwali Tether cyfrowym łącznikiem z aktywami świata rzeczywistego. Wśród celów stworzenia:
- przedstawienie alternatywy dla niestabilnych kryptowalut;
- konwersja fiat na kryptowalutę w stosunku 1:1;
- zwiększenie zaufania dzięki nowej metodzie Proof of Reserves (alternatywa dla metod Proof of Solvency);
- przelewy walut krajowych (w tym przelewy transgraniczne);
- integracja z różnymi serwisami do płatności rachunków i finansowania;
- ograniczenie ryzyka rynkowego.
Charakterystyki tokena
Aby opisać Tether (USDT), często mówi się, że jest to moneta o kluczowych atrybutach:
- stabilność oparta na zabezpieczeniu w walucie fiat - aby w pełni wykorzystać transakcje cyfrowe na blockchainie bez ryzyka związanego ze zmiennością;
- przejrzystość - strona internetowa codziennie publikuje kwotę rezerw i aktualizuje ją co najmniej raz dziennie;
- konwergencja kryptowalut i walut fiducjarnych poprzez prostą wymianę dolara na Tether i odwrotnie.
Jak działa Tether
Zgodnie z dokumentacją firmy, obieg tokenów USDT jest zadeklarowany jako cykl:
- użytkownik (osoba fizyczna lub prawna - giełda kryptowalut lub usługa kryptowalutowa) wpłaca środki fiat na rachunek bankowy Tether Ltd;
- firma emituje tokeny o równowartości 1 USD = 1 USDT;
- spółka pożycza użytkownikowi USDT w równowartości zdeponowanych dolarów amerykańskich;
- użytkownik wykonuje transakcje (przelewy, wymiany);
- użytkownik zwraca Tether do depozytu;
- firma spala zdeponowane tokeny i zwraca USD użytkownikowi.
Czym zabezpieczona jest moneta
Każdy 1 USDT musi być zabezpieczony 1 USD na saldzie rezerwowym Tether Ltd.. W związku z tym odpowiedź na pytanie, co równa się 1 USDT, jest bardzo prosta: kurs wymiany USDT na USD musi wynosić 1:1.
Wsparcie Tether za pomocą USD wielokrotnie budziło wątpliwości i plotki. Na przykład firma początkowo twierdziła, że wszystkie tokeny są w pełni zabezpieczone dolarami amerykańskimi. W 2019 r. Tether Ltd zmienił swoją politykę zabezpieczeń, dodając do zabezpieczenia "inne aktywa i nadchodzące wpływy z pożyczek" z pożyczek od osób trzecich. W tym czasie stwierdzono, że Tether był tylko w 74% zabezpieczony dolarem amerykańskim.
Warto zauważyć, że główną podstawą wątpliwości jest brak pełnego niezależnego audytu Tether Ltd.. Niektóre badania prowadzą do opinii, że "inne aktywa" nie będą w stanie zabezpieczyć pozostałych 26%.
Możliwość wydobycia
Tether nie nadaje się do wydobycia, co oznacza, że emisja USDT może nastąpić dopiero po zdeponowaniu środków fiducjarnych. Ta sprzeczność z naturą aktywów cyfrowych wynika z głównego celu pośredniczenia między aktywami realnymi i wirtualnymi.
Maksymalna emisja monet jest ograniczona jedynie kwotą środków fiducjarnych zdeponowanych na rachunkach firmy emitującej.
Zalety i wady pierwszego stablecoina
Pomimo faktu, że Tether jest "pomostem" od dolara fiducjarnego do kryptowalut, istnieje wiele krytyki, oskarżeń i podejrzeń związanych z projektem. Podkreślmy główne zalety i wady pracy z Tether.
Zalety | Wady |
Stabilny kurs wymiany | Obowiązkowy KYC przy wpłacie środków na rachunki spółki |
Wysoka płynność | Scentralizowany charakter |
Dostępność na różnych blockchainach | Brak niezależnych audytów |
Rezerwy fiat | Problematyczna reputacja |
Szeroka akceptacja | Oskarżenia o manipulację rynkiem |
Szybkość i niska cena transakcji USDT na blockchainie Tron | |
Znacząca kapitalizacja | |
Łatwość rozliczeń | |
Dostępność raportowania | |
Takie same warunki dla osób fizycznych i prawnych |
Podgatunki Tether
Od czasu uruchomienia USDT firmie udało się wyemitować inne stablecoiny, które jednak nie zyskały znaczącej popularności ani powszechnego popytu:
- EURT, Eurocoin - wspierany przez euro;
- CNHT - powiązany z chińskim juanem;
- XAUT, Tether Gold - wspierany przez złoto.
Rodzaje USDT
Tether został wydany na protokołach Omni (Bitcoin), ERC-20 (Ethereum), TRC-20 (Tron), EOS, Liquid, Algorand, Solana, OMG Network, Bitcoin Cash blockchain, napędzając wolumeny handlowe i płynność.
W 2022 r. pojawił się USDT Polygon, który zyskuje na popularności, aby zastąpić monetę Omni, która straciła na znaczeniu.
Ponadto istnieją plany uruchomienia w przyszłości emisji tokenów USDT na protokole Lightning Network.
Rozważmy dwa najpopularniejsze typy stablecoinów (TRC20 i ERC20) oraz niedawno pojawiony USDT Polygon.
USDT na ERC20: co to jest?
W 2018 r., kiedy średnie prowizje na blockchainie Bitcoina wzrosły wielokrotnie, token zaczął być wydawany na protokole ERC-20 na blockchainie Ethereum, który był znacznie bardziej korzystny dla handlu. Następnie wykorzystanie USDT na Omni znacznie spadło, a USDT na ERC-20 jest obecnie liderem wśród innych opcji.
Emisja na ERC-20 zapewnia dodatkowe możliwości interakcji z inteligentnymi kontraktami i zdecentralizowanymi aplikacjami (dApps).
USDT na TRC20: Co to jest?
Tether na Tronie zaczął być emitowany w kwietniu 2019 roku. Standard techniczny TRC20 wallet jest podobny do standardu ERC-20 na Ethereum. Wydanie Tether na Tron miało na celu rozwój ekosystemu dApps na Tron.
USDT Polygon
Tether uruchomił stablecoina USDT na Polygon wiosną 2022 roku, dodając do istniejących wersji dostępnych już w ponad 10 innych sieciach blockchain.
Polygon, wcześniej znany jako Matic Network, to platforma do opracowywania i wdrażania zdecentralizowanych aplikacji (dApps) opartych na blockchainie Ethereum. Jest ona wysoce skalowalna dzięki technologii Plasma, umożliwiającej przetwarzanie do 65 000 transakcji na sekundę, czyli znacznie więcej niż w przypadku oryginalnego Ethereum. Ze względu na zdolność do przetwarzania dużej liczby transakcji, opłaty za Polygon są również niższe niż w przypadku Ethereum.
Polygon jest również wysoce interoperacyjny, co ułatwia integrację z innymi sieciami blockchain i ułatwia rozwój i ekspansję zdecentralizowanych aplikacji. W sieci wdrożono już wiele aplikacji, z których większość może korzystać z natywnej monety sieci.
Co jest lepsze?
Wśród znaczących różnic między najpopularniejszymi protokołami do emisji Tethera, zauważamy:
- szybkość transakcji (zazwyczaj kilka sekund w przypadku Tron i Polygon oraz kilka minut w przypadku Ethereum);
- opłaty transakcyjne (najniższe dla TRC-20 i Polygon, a wyższe dla ERC-20).
Wybierając pomiędzy rodzajami USDT, należy zdecydować o celu jego wykorzystania. Do handlu najlepszą opcją będzie ERC20; a do transakcji o wysokiej częstotliwości z małymi kwotami wybierz TRC20. A Tether Polygon można nazwać złotym środkiem, który nadaje się zarówno do codziennych transakcji, jak i handlu instytucjonalnego.
Kurs wymiany i cena USDT
Na luty 2024 r. kapitalizacja USDT wynosiła 97 678 677 997 USD (dotyczy zarówno ERC20, jak i TRC20).
Według portalu Coingecko, kryptowaluta USDT jest trzecią co do wielkości kryptowalutą na świecie pod względem kapitalizacji. Stablecoin zajmuje drugie miejsce po Bitcoinie i Ethereum. Ponadto Tether często przewodzi rynkowi pod względem dziennego wolumenu obrotu.
Warto zauważyć, że cena USDT nie zawsze była stabilna i w pewnym momencie wzrosła nawet do 1,2 USD. Niemniej jednak, wraz ze stałym wzrostem wolumenu obrotu i całego rynku, sytuacja ustabilizowała się, a od początku 2019 r. stablecoin doświadczył minimalnej zmienności w zakresie 0,01-1%.
Jak korzystać?
Stablecoin jest często używany do dokonywania płatności w różnych usługach online, do przelewów peer-to-peer i przenoszenia aktywów między giełdami. Jednym z najważniejszych sposobów korzystania z Tether jest kupowanie kryptowalut w serwisach, które nie akceptują środków fiducjarnych.
Warto zauważyć, że w przypadku znacznych wahań rynkowych szybciej jest wymienić dowolną kryptowalutę na Tether niż wypłacić ją w fiat. Ponadto sfinalizowanie transakcji USDT w systemie bankowym zajmuje kilka dni roboczych, podczas gdy transakcja USDT jest realizowana w ciągu kilku minut, a nawet sekund. Różnica w opłatach transakcyjnych za przelewy USDT i SWIFT jest również oczywista na korzyść stablecoina.
Który portfel wybrać?
Oficjalnym portfelem jest Tether.to, ale podobnie jak inne kryptowaluty, Tether może być przechowywany w różnych portfelach:
- sprzętowy (Trezor, Ledger);
- programowym;
- portfelach giełdowch.
W przypadku różnych protokołów można korzystać z portfeli obsługujących konkretny z nich (MetaMask, TronLink) lub uniwersalnych, takich jak Trustee Plus. Wybierając portfel, należy wziąć pod uwagę potrzebę częstego dostępu, wymagania dotyczące bezpieczeństwa i prywatności.
Gdzie kupić USDT?
USDT można kupić na oficjalnej platformie Tether, ale jak wspomniano wcześniej, wymaga to szczegółowej weryfikacji osoby fizycznej lub prawnej, w tym imienia, nazwiska, adresu zamieszkania i dokumentów osobistych. Do zakupu można również wykorzystać giełdę kryptowalut, kantor lub portfel.
Aby kupić USDT w Trustee Plus, wystarczy wykonać kilka czynności.
- Pobierz aplikację mobilną, zarejestruj się lub zaloguj się.
- Na ekranie menu głównego po lewej stronie dotknij fioletowego przycisku "Wpłata".
- Wybierz walutę EUR.
- Wybierz pierwszą pozycję "Wpłać za pomocą karty".
- Określ kwotę doładowania, a następnie przelej dokładną kwotę z karty na podane dane. Następnie euro zostaną przelane na konto w ciągu 15-60 minut.
Aby wymienić euro na USDT w Trustee Plus, należy wykonać jeszcze kilka czynności:
- Kliknij przycisk "Wymiana" w menu głównym.
- Wybierz parę walutową EUR/USDT.
- Wprowadź kwotę wymiany i kliknij "Wymień".
Jak wymienić USDT na fiat?
Aby szybko wymienić Tether na walutę fiducjarną, a także wypłacić USDT na kartę bankową w euro, można również skorzystać z funkcji "Przelew" w portfelu Trustee Plus. Aby to zrobić, należy najpierw wymienić USDT na euro. Można to zrobić, wybierając zasób i klikając przycisk "Wymiana" w górnym menu. Będziesz musiał tylko określić kwotę wymiany i potwierdzić transakcję.
Następnie wybierz euro w swoim portfelu, kliknij przycisk "Przelew" i wybierz metodę "Przelew na kartę". Następnie należy określić kwotę i zakończyć transakcję, wprowadzając dane karty. Pieniądze zazwyczaj pojawiają się niemal natychmiast.
Perspektywy USDT jako kryptowaluty: masowa adopcja czy oszustwo?
Niezależnie od dużej liczby negatywnych wzmianek w mediach na temat kryptowaluty USDT, istnieją prognozy, że Tether będzie szybko rosnąć i być może nawet zajmie drugie miejsce na rynku kryptowalut pod względem kapitalizacji. Stablecoin jest powszechnie akceptowany nie tylko przez serwisy kryptowalutowe, ale również przez platformy, które nie mają możliwości przyjmowania płatności w różnych walutach krajowych.
Brak konieczności ciągłej konwersji fiat na kryptowaluty i z powrotem sprawia, że Tether staje się naprawdę poszukiwanym aktywem. Pozycjonowanie krypto-tokena jako waluty fiducjarnej pomaga również spopularyzować przemysł kryptograficzny jako całość. Niemniej jednak, jeśli niezależny audyt wykaże brak znaczących rezerw na kontach Tether, prognoza jest odwrotna: ucierpi również reputacja całego świata kryptowalut.