Pożyczki kryptowalutowe

List

Wraz z rozwojem kryptosfery rozszerzył się zakres zastosowania kryptowalut: istnieją usługi, które umożliwiają zaciągnięcie pożyczki zabezpieczonej kryptowalutą dowolnemu użytkownikowi w ramach uproszczonego schematu. W przeciwieństwie do zwykłych kredytów bankowych, pożyczka kryptowalutowa nie wymaga wysokiej zdolności kredytowej, co otwiera szeroki wachlarz możliwości zarabiania pieniędzy.

Z artykułu dowiesz się, czym jest pożyczka kryptowalutowa, dlaczego potrzebujesz zabezpieczenia, aby ją uzyskać i jakie mogą być niebezpieczne pożyczki kryptowalutowe bez zabezpieczenia.

Czym jest pożyczka kryptowalutowa i jej zabezpieczenie?

Изображение 2024 06 04 231145495

Pożyczka kryptowalutowa jest formą pożyczki, w której jedna strona pożycza drugiej stronie pod zastaw aktywów cyfrowych. Pożyczki kryptowalutowe różnią się od klasycznych pożyczek udzielanych przez banki z następujących powodów:

 • Zastaw kryptowaluty jest obowiązkowy;
 • Nie ma umowy pożyczki kryptowalutowej;
 • Pożyczka i zabezpieczenie są udzielane wyłącznie w kryptowalutach;
 • Transakcje odbywają się bez udziału stron trzecich (platformy P2P).

Wraz z pojawieniem się platformy Ethereum i inteligentnych kontraktów, pojawiła się możliwość tworzenia zautomatyzowanych rynków pożyczek zabezpieczonych aktywami cyfrowymi. Takie platformy nazywane są peer-to-peer (P2P). 

Innymi słowy, użytkownicy mogą szybko i łatwo udzielać sobie pożyczek bezpośrednio, bez pośredników, podczas gdy inteligentny kontrakt automatycznie przetwarza transakcje i gwarantuje wypełnienie zobowiązań przez obie strony. Takie podejście nazywa się pożyczkami P2P lub pożyczkami zdecentralizowanymi.

Mikropożyczki kryptowalutowe - pożyczki błyskawiczne

Wraz z rosnącą popularnością branży DeFi, użytkownicy dowiedzieli się o nowej formie pożyczek - pożyczkach błyskawicznych. Są to te same pożyczki P2P, ale bez konieczności zastawiania kryptowaluty, o ile płynność (pożyczona kryptowaluta) jest zwracana do puli w ramach jednego bloku transakcji. 

Pożyczki błyskawiczne to jedyny sposób na uzyskanie pożyczki kryptowalutowej bez zabezpieczenia.

Pobierz aplikację Trustee Plus
Zeskanuj kod QR za pomocą telefonu

Jak działają pożyczki kryptowalutowe?

Przedstawimy to na przykładzie. Alice ma 10 ETH. Nie chce sprzedawać kryptowaluty, ale potrzebuje stablecoina Tether (USDT). Alice nie musi sprzedawać monet ETH, ponieważ może pożyczyć USDT pod zastaw ETH. Aby to zrobić, musi wybrać platformę P2P. Ale dlaczego jest to konieczne?

 • Po pierwsze, usługi kryptowalutowe nie są dostępne dla większości banków;
 • Po drugie, Alice nie potrzebuje wysokiej zdolności kredytowej podczas pracy ze zdecentralizowanymi platformami;
 • Po trzecie, Alice może nie mieć dostępu do usług finansowych. Na przykład, według statystyk Banku Światowego, 1,7 miliarda ludzi nie posiada konta bankowego.

Pożyczka kryptowalutowa nie jest powiązana z lokalizacją i nie ma ograniczeń co do żadnych kryteriów. Dzięki temu Alice może anonimowo zaciągnąć pożyczkę online w dowolnym miejscu na świecie, w którym dostępny jest Internet, bez ratingu lub konieczności zakładania konta bankowego i podpisywania umowy. Wszystko, czego potrzebuje do tego celu, to portfel kryptowalut.

Aby otrzymać pożyczkę, Alice

 • Łączy portfel z platformą pożyczkową P2P;
 • Wybiera kryptowalutę/token, który chce pożyczyć - USDT;
 • Zapewnia zabezpieczenie w monetach - ETH.

Zabezpieczenie powinno pokrywać odsetki i zmienność kryptowaluty, więc Alice zastawia 150% kwoty pożyczki po aktualnym kursie rynkowym za 1 ETH. Kwota zastawu może się różnić w zależności od platformy i zwykle waha się od 150% do 200% w zależności od platformy.

Warto zauważyć, że Alice nie jest zobowiązana do zastawienia wszystkich ETH. Może określić, aby otrzymać potrzebną jej kwotę USDT, ale nie przekraczającą jej zdolności do zastawu. W takim przypadku kwota ETH zablokowana w inteligentnym kontrakcie będzie mniejsza, co oznacza, że ryzyko wcześniejszego zamknięcia pożyczki z powodu dużej zmienności rynku kryptowalut również będzie niższe.

Czy pożyczka kryptowalutowa bez zabezpieczenia jest możliwa?

Dowiedzieliśmy się już, że pożyczkę kryptowalutową bez zabezpieczenia można uzyskać tylko w formacie błyskawicznym - jest to pożyczka bardzo krótkoterminowa. Ale czy istnieje możliwość uzyskania, na przykład, pożyczki Bitcoin bez zabezpieczenia na dłuższy okres?

Pomimo faktu, że takie możliwości okresowo pojawiają się na rynku, należy traktować je z dużą dozą sceptycyzmu. Najczęściej za "korzystną ofertą" kryją się oszuści, których celem jest pozyskanie środków lub danych osobowych. Zabezpieczenie to obrona wierzyciela, gwarancja bezpieczeństwa, która zmniejsza ryzyko i zastępuje ratingi przy jednoczesnym zachowaniu anonimowości. Jego brak jest wyraźną oznaką oszustwa. Jeśli dług nie zostanie spłacony, pożyczkodawca może zająć zabezpieczenie. Ale jeśli nie ma zabezpieczenia?

Udzielanie pożyczek bez warunku w postaci zabezpieczenia może wiązać się z następującymi zagrożeniami:

 • Oszustwo w celu kradzieży danych - Ponieważ zabezpieczenie zmniejsza ryzyko, brak zabezpieczenia wskazuje na inne cele pożyczkodawcy. Na przykład gromadzenie danych osobowych, kluczy w celu uzyskania dostępu do środków użytkownika. Zwróć uwagę na wymagane informacje i sprawdź usługę za pośrednictwem agregatorów i społeczności tematycznych;
 • Zawyżone oprocentowanie - brak zabezpieczenia może zostać "zrekompensowany" innymi warunkami: wysokim oprocentowaniem, niską kwotą pożyczki lub okresem spłaty. Uważnie przeczytaj warunki, zwracając uwagę nie tylko na procent zabezpieczenia.

Czy mogę otrzymać pożyczkę USDT bez zabezpieczenia?

Platformy pożyczkowe nie wymagają danych osobowych, historii kredytowej i ratingu. Ich jedyną gwarancją jest zabezpieczenie. Dlatego pożyczki bez zabezpieczenia nie są możliwe. W przypadku takiej oferty należy zachować ostrożność i dokładnie przeanalizować działania pożyczkodawcy.

 

Jak uzyskać pożyczkę w Bitcoinach?

Bitcoin blockchain nie ma inteligentnego kontraktu, więc nie jest możliwe uzyskanie pożyczki w BTC za pomocą zdecentralizowanych platform.

Uzyskanie pożyczki w bitcoinach jest jednak możliwe dzięki tokenizacji kryptowalut. Można skorzystać z rynków wymiany oryginalnych BTC na tokenizowane bitcoiny emitowane na innych blockchainach za pomocą inteligentnych kontraktów. Aby pożyczyć tokenizowane bitcoiny, musisz zablokować oryginalne monety w stosunku 1:1, uiszczając opłatę transakcyjną. 

Aby to zrobić, potrzebny będzie portfel obsługujący ten blockchain. Na przykład tokenizowane bitcoiny są emitowane na blockchainach Ethereum i Tron. W tym przypadku odpowiedni będzie portfel kryptowalutowy Trustee: obsługuje on wygodne i bezpieczne przechowywanie tokenów ERC-20 i TRC-20, a także szeroki zakres funkcji i usług kryptowalutowych.

Pobierz aplikację Trustee Plus
Zeskanuj kod QR za pomocą telefonu

Jak uzyskać pożyczkę w Bitcoin - krótka instrukcja:

 1. Stwórz portfel do przechowywania tokenów ERC-20, TRC-20 lub BEP-20, w zależności od wybranego blockchaina.
 2. Wymień BTC na tokenizowanego bitcoina, takiego jak Wrapped Bitcoin (WBTC) na platformie wydającej tokeny. Oprócz WBTC istnieją inne tokenizowane bitcoiny, takie jak Bitcoin BEP2 (BTCB), RenBTC, tBTC i inne.
 3. Zaciągnij pożyczkę na dowolnej wspierającej platformie P2P i zastaw bitcoiny, które otrzymałeś jako token.
Ważne: inteligentne kontrakty przetwarzają tylko transakcje tokenizowane. Tokenizowane bitcoiny są dostarczane przez zdecentralizowane platformy lub wyspecjalizowane firmy.

 

Gdzie pożyczyć kryptowalutę pod zastaw?

Listę dostępnych platform pożyczkowych kryptowalut można znaleźć za pomocą usług takich jak DeFi Prime. Usługa monitorowania DeFi Llama zapewnia statystyki dotyczące platform i wyświetla stopy procentowe, które użytkownik może porównać przy wyborze platformy P2P.

Изображение 2024 06 04 232057884

Możliwe jest pożyczanie kryptowalut na dowolnej platformie pożyczkowej dostępnej na tych stronach. Należy pamiętać, że każda platforma działa na tym samym blockchainie, takim jak Ethereum, Tron lub Binance Smart Chain (BSC).

Wskazówka: Jeśli chcesz pożyczyć ETH pod zastaw USDT na blockchainie Tron, musisz najpierw przekonwertować token USDT ERC-20 na token USDT TRC-20.

 

Lista kryptowalutowych platform P2P

Wymieńmy platformy, na których użytkownicy mogą uzyskać pożyczkę kryptowalutową:

 • Maker to platforma pożyczkowa P2P na rynku DeFi. Platforma osiągnęła taką popularność dzięki niskim stawkom - można uzyskać pożyczkę w stablecoinach DAI za jedyne 5% rocznie w zamian za ETH, stETH, rETH i inne aktywa;
 • Aave to platforma DeFi, która działa również na blockchainie Ethereum. Użytkownicy mają dostęp do pożyczek kryptowalutowych z oprocentowaniem 4% APR;
 • Compound to kolejna popularna platforma. Stopa procentowa wynosi 3,7 procent;
 • C.R.E.A.M. Finance to platforma DeFi dla moneymakerów dzięki wysokim stopom procentowym, które sięgają 55%;
 • dYdX - zdecentralizowana platforma pożyczkowa i giełda kryptowalut w jednym. Jej oprocentowanie wynosi 6,1%;
 • DeFiner to agregator, który pomaga użytkownikom znaleźć najbardziej efektywne sposoby pozyskiwania kapitału na platformach DeFi. Pożyczki są dostępne z oprocentowaniem 2,8% rocznie;
 • Drops to platforma pożyczkowa, która udziela pożyczek nie tylko pod zastaw kryptowalut, ale także NFT - do 75% wartości tokena. Platforma akceptuje NFT z kolekcji CryptoPunk, Bored Ape Yacht Club, a ich lista stale się powiększa.

Co jest potrzebne do uzyskania pożyczki kryptowalutowej?

Aby otrzymać pożyczkę w kryptowalucie online, wystarczy posiadać: 

 • bezpieczny portfel do przechowywania i zarządzania cyfrowymi finansami;
 • kryptowalutę, pod zastaw której zostanie udzielona pożyczka.

Uzyskanie pożyczki w kryptowalucie ma całą listę zalet:

 • nie jest wymagane przedstawienie historii kredytowej, posiadanie wysokiego ratingu;
 • nie trzeba podpisywać żadnych umów i kontraktów;
 • nie ma żadnych wymagań i ograniczeń ze strony platform, z wyjątkiem zabezpieczenia.

Jednocześnie, pożyczając aktywa, zachowujesz płynność swojego depozytu. Nie sprzedajesz zastawionej kryptowaluty, co oznacza, że nie tracisz zysków, jeśli jej kurs wzrośnie.

Ryzyko związane z pożyczaniem kryptowalut


Główne ryzyko związane jest z dużą zmiennością kryptowalut: jeśli kwota zabezpieczenia w ekwiwalencie waluty jest równa kwocie pożyczki w tym samym ekwiwalencie wraz z naliczonymi odsetkami, zabezpieczenie jest automatycznie likwidowane i przechodzi na pożyczkodawcę. Im dłuższy okres pożyczki, tym odpowiednio większe ryzyko likwidacji zabezpieczenia.

Inne ryzyko wynika z możliwej luki w inteligentnym kontrakcie i backdoorów na platformie. Jeśli inteligentny kontrakt zostanie zhakowany, atakujący mogą uzyskać dostęp do zablokowanych środków użytkowników i ukraść kryptowalutę.

Wskazówka: Zachowaj ostrożność podczas korzystania z nowych platform, które nie przeszły jeszcze kompleksowego audytu bezpieczeństwa inteligentnych kontraktów. W razie wątpliwości należy sprawdzić raporty z audytu na stronie internetowej platformy.

 

Podsumowanie

W tym artykule dowiedziałeś się, czym są pożyczki kryptowalutowe i jak mogą być przydatne, czego potrzebujesz, aby je uzyskać i jak niebezpieczne mogą być pożyczki kryptowalutowe bez zabezpieczenia. 

Korzystaj tylko z niezawodnych i zaufanych usług - portfela kryptowalut i platformy pożyczkowej - do przechowywania kryptowalut i wykorzystywania ich do pożyczek i zarobków w sposób całkowicie bezpieczny i minimalizujący wszelkie potencjalne ryzyko.

Pobierz aplikację Trustee Plus
Zeskanuj kod QR za pomocą telefonu

 

 

 

 

Inne artykuły warte przeczytania

Zainstaluj Trustee Plus już teraz!

Wszystkie korzyści w jednej aplikacji

Zeskanuj kod QR za pomocą telefonu
Image