Kontrakty Bitcoin futures — czym są, dlaczego ich potrzebujesz i gdzie nimi handlować?
- Luda Kukuetu
- 2024-04-12
- 7 min
- 0
- 505
Kontrakty terminowe Bitcoin są instrumentem finansowym służącym do zabezpieczania ryzyka i handlu na rynku kryptowalut. Najczęściej koncepcja ta kojarzona jest z działaniami spekulacyjnymi dużych graczy - inwestorów instytucjonalnych. Czy jednak zwykły inwestor prywatny może skorzystać z tego narzędzia? W tym artykule wyjaśnimy, co to jest, jak działają kontrakty futures i jak wykorzystać je do handlu Bitcoinem.
Czym są Bitcoin futures?
Kontrakt futures to umowa kupna lub sprzedaży Bitcoina w określonym czasie po określonej cenie. Gdy termin wygaśnięcia kontraktu futures upływa w wyznaczonym czasie (w przypadku, gdy kontrakt futures jest terminowy), nabywca kontraktu futures zobowiązuje się do wypełnienia umowy, tj. zakupu lub sprzedaży aktywa w określonej ilości po wcześniej ustalonej cenie, niezależnie od wartości rynkowej aktywa w momencie zakupu/sprzedaży.
Jak to działa
Kontrakty futures pozwalają uczestnikom rynku spekulować na temat przyszłej ceny bitcoina. W praktyce jednak kurs, po którym aktywa będą sprzedawane lub kupowane w ramach kontraktu futures, może różnić się od ceny rynkowej bitcoina.
Specyfikacja kontraktów futures
Każdy kontrakt futures ma zestaw określonych warunków. Obejmują one:
- Nazwę kontraktu futures;
- Wielkość, tj. ilość aktywów, które mają zostać kupione lub sprzedane;
- Cena zakupu aktywów w momencie realizacji kontraktu;
- Rodzaj kontraktu: rozliczenie lub dostawa.
Typ rozliczenia oznacza naliczenie lub odpisanie różnicy między wartością kontraktu futures a ceną aktywa w momencie realizacji kontraktu, podczas gdy typ dostawy oznacza bezpośrednią dostawę aktywa.
- Okres obowiązywania kontraktu futures to okres, w którym kontrakt może zostać odsprzedany lub odkupiony;
- Data dostawy lub wygaśnięcia kontraktu futures na bitcoiny, tj. koniec handlu kontraktami futures na rynku. Na koniec kontraktu strony są zobowiązane do wypełnienia swoich zobowiązań.
Cena kontraktów Bitcoin futures
Przed wygaśnięciem kontraktu rzeczywista wartość aktywa bazowego, tj. bitcoina, oraz wartość określona w kontrakcie zazwyczaj różnią się od siebie.
Gdy strony kontraktu futures ustalają cenę aktywa, mogą mieć na nią wpływ dodatkowe parametry. Jeśli sprzedający jest przekonany, że cena aktywa wzrośnie na rynku lub w przeddzień pozytywnych wiadomości, cena kontraktu futures będzie wyższa niż cena aktywa bazowego w momencie transakcji. Taka sytuacja nazywana jest contango.
Sytuacja, w której cena kontraktu futures jest niższa niż cena instrumentu bazowego, nazywana jest backwardation. Jest to możliwe na przykład w oczekiwaniu na głęboką korektę aktywów lub w obliczu negatywnych wiadomości.
Jak wykorzystywać kontrakty Bitcoin futures na giełdzie?
Kontrakty futures są najczęściej wykorzystywane jako instrument handlowy:
- do krótkoterminowego handlu na rynku spot;
- do handlu z wykorzystaniem dźwigni finansowej;
- do zabezpieczania ryzyka.
Kontrakty futures nie są zwykle wykorzystywane do zakupów długoterminowych. Wynika to z faktu, że każdy kontrakt futures ma określoną datę wygaśnięcia i prawie niemożliwe jest zabezpieczenie długoterminowych perspektyw spadku rynku bez ciągłego kupowania nowych kontraktów futures z dłuższą datą wygaśnięcia.
Handel krótkoterminowy
Są to działania spekulacyjne w krótkim okresie w celu osiągnięcia maksymalnego zysku. Kontrakty futures pozwalają uelastycznić strategię handlową do zmieniających się warunków.
Na przykład inwestorzy, którzy otwierają i zamykają transakcje w ciągu tego samego dnia, stosują strategię skalpowania - zamykając dziesiątki, a nawet setki transakcji na jednym rachunku w krótkim okresie czasu. Wraz z wykorzystaniem handlu z depozytem zabezpieczającym w kontraktach futures, strategia ta może przynieść duże zyski. Jednak ryzyko związane z tą strategią jest również niezwykle wysokie.
Taki handel jest zwykle przeprowadzany przy użyciu dźwigni finansowej.
Cechy handlu przy użyciu dźwigni finansowej
Dźwignia finansowa jest narzędziem do handlu pożyczonymi aktywami. Użytkownik wnosi tylko część kapitału na transakcję, podczas gdy reszta (na przykład w przypadku handlu z dźwignią x10 jest to 90% pożyczonych środków) jest dostarczana przez giełdę za określony procent transakcji. Na giełdach można znaleźć dźwignię o wielkości od skromnego x2,5 do ogromnego x100 i więcej.
Zabezpieczanie ryzyka
Kontrakty futures są wykorzystywane do minimalizowania ryzyka. Jeśli istnieje ryzyko spadku wartości aktywów, kontrakt futures jest zawierany na całą kwotę portfela kryptowalut inwestycyjnych. W przypadku spadku, cena sprzedaży aktywów w ramach kontraktu pokryje straty wynikające ze spadku kursu kryptowaluty.
Innymi słowy, kontrakty futures są zawierane w perspektywie krótkoterminowej w celu zrekompensowania potencjalnych strat poprzez zarabianie na spadku cen.
Gdzie mogę kupić i handlować kontraktami Bitcoin futures?
Istnieją dwa sposoby zakupu kontraktów futures:
- Rynki giełdowe;
- Platformy kryptowalutowe.
Rynki giełdowe
Przez kilka lat firmy składały wnioski do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) o pozwolenie na handel kontraktami futures na bitcoina, ale takie próby pozostawały bezskuteczne aż do października 2021 r., kiedy to SEC zatwierdziła pierwszy Bitcoin ETF futures od ProShares. Nie należy ich mylić z giełdowymi funduszami bitcoinowymi, które handlują po cenie spot.
Tym samym, Bitcoin futures ETF jest w pełni regulowanym funduszem inwestycyjnym, który jest powiązany z kontraktami futures i pozwala na pośredni handel bitcoinami.
Platformy kryptowalutowe
Handel kontraktami futures na platformach kryptowalutowych nie jest regulowany na poziomie stanowym. Mają one znacznie niższy próg wejścia, zarówno pod względem danych identyfikacyjnych, jak i kwoty zainwestowanych środków.
Wiele serwisów kryptowalutowych oferuje handel kontraktami futures na bitcoiny, w tym BitMex, OKEx, Deribit i Binance. OKEx handluje również Bitcoin Cash, podczas gdy Deribit handluje bitcoinem i eterem. Dźwignia finansowa na platformach kryptowalutowych może sięgać nawet x100, na przykład na BitFlyer, Deribit i BaseFEX.
Istnieje wiele platform, więc najważniejsze jest, aby wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze giełdy do handlu. Zrób rozeznanie przed rozpoczęciem handlu:
- Cechy platformy: metody wpłat i wypłat, bezpieczeństwo.
Nie zaleca się przechowywania aktywów bezpośrednio na platformie transakcyjnej. W tym celu lepiej jest korzystać z mobilnych portfeli kryptowalutowych;
- Warunki wymiany: wysokość prowizji handlowych, zakres narzędzi;
- Monety będące przedmiotem obrotu, rodzaje kontraktów na nie, płynność aktywów.
Zalety i ryzyko w handlu kontraktami futures
Handel kontraktami futures otwiera perspektywy podczas handlu bitcoinem i innymi kryptowalutami, ale może zarówno zmniejszyć ryzyko poprzez hedging, jak i zwiększyć je przy użyciu dźwigni finansowej.
Zalety kontraktów futures
- Możliwość rozpoczęcia handlu z niewielkim kapitałem;
- Więcej możliwości elastycznej strategii handlowej;
- Zabezpieczenie portfela inwestycyjnego jako główne narzędzie minimalizacji strat;
- Wysoka rentowność w przypadku udanego handlu lewarowanego;
- Wysoka płynność - wolumen obrotu kontraktami futures jest bardzo wysoki. Na przykład, zaledwie jeden dzień po rozpoczęciu handlu akcjami Bitcoin Strategy ETF, wolumen obrotu osiągnął 24 miliony akcji. A wartość aktywów wzrosła z 20 mln USD do 570 mln USD.
Ryzyko w handlu kontraktami futures
Wysoka rentowność z dźwignią wiąże się z ogromnym ryzykiem. Dźwignia może sięgać nawet x100, co może skutkować zarówno ogromnymi zyskami, jak i całkowitym wyzerowaniem portfela.
Eksperci ostrzegają, że handel kontraktami Bitcoin futures nie jest odpowiedni dla początkujących. Aby z nich korzystać, trzeba rozumieć ruchy rynkowe.
Dla początkujących bardziej odpowiednia jest strategia HODL - kupowanie i przechowywanie bitcoinów przez długi czas. Do długoterminowego inwestowania i przechowywania bitcoinów najlepszym wyborem będzie mobilny portfel kryptowalutowy Trustee Plus.
Jak kontrakty futures wpływają na rynek kryptowalut?
Ogólnie rzecz biorąc, kontrakty terminowe na Bitcoiny i fundusze ETF umożliwiają inwestorom instytucjonalnym (dużym firmom i funduszom) wejście na rynek kryptowalut i wniesienie na niego swoich pieniędzy.
W ślad za ETF-ami futures, pod presją popytu i dzięki wysiłkom zarządzających funduszami, 11 stycznia 2024 r. SEC zatwierdziła Bitcoin spot ETF-y, co pchnęło cenę BTC do nowych rekordów wszech czasów.
Możliwość handlu zarówno kontraktami Bitcoin futures, jak i funduszami ETF typu spot, zdaniem ekspertów, ma pozytywny wpływ nie tylko na rozwój rynku kryptowalut obecnie, ale także przyczynia się do jego szerszej akceptacji w przyszłości.