Czym są zdecentralizowane aplikacje DApps
- Luda Kukuetu
- 2024-03-22
- 9 min
- 0
- 585
Wielu z was słyszało o aplikacjach blockchain, ale nie każdy wie, czym one są i jakie są ich funkcje. W tym artykule przeanalizujemy, czym jest zdecentralizowana aplikacja i czym różni się DApp od innego oprogramowania.
Czym są DApps w prostych słowach
Aplikacje zdecentralizowane lub DApps to aplikacje blockchain, które działają bez zaplecza z funkcjami inteligentnych kontraktów, które pozwalają im funkcjonować autonomicznie, tj. bez interwencji człowieka i bez pośredników. Wszystkie DApps działają na blockchainie: sama zdecentralizowana sieć jest bazą danych, która przechowuje informacje o transakcjach i nie wykonuje żadnych funkcji.
Zdecentralizowane aplikacje pozwalają na dodanie funkcjonalności do interakcji użytkownika z różnymi usługami na blockchainie. W przypadku DApps, Ethereum stało się pierwszą siecią blockchain, która otworzyła możliwość tworzenia zdecentralizowanych aplikacji działających w oparciu o inteligentne kontrakty.
Charakterystyka DApps i główne różnice w stosunku do zwykłych aplikacji
Pod względem interfejsu DApps i zwykłe aplikacje mogą nie różnić się w żaden sposób. Różnice polegają na sposobie działania aplikacji i sposobie wykonywania kodu.
Aplikacje DApps są niezależne od środowiska, w którym działają. Oznacza to, że w przeciwieństwie do aplikacji scentralizowanych, te zdecentralizowane są deterministyczne. Przyjrzyjmy się kilku cechom DApps, które odróżniają je od tradycyjnych narzędzi.
Decentralizacja
Jedną z głównych cech DApps jest to, że działają one w zdecentralizowanej sieci wykorzystującej technologię blockchain i nie mają pojedynczego punktu awarii. "Konwencjonalne" scentralizowane aplikacje przechowują dane na scentralizowanych serwerach, co prowadzi do ryzyka wycieku informacji.
Scentralizowane ("konwencjonalne") aplikacje są zarządzane przez firmy, które ustalają zasady i zarządzają danymi według własnego uznania.
Odporność na awarie
Jeśli serwery firmy przestaną działać, kod nie zostanie wykonany, a aplikacja stanie się niedostępna dla użytkowników. DApps będą nadal działać, nawet jeśli jeden lub więcej węzłów usługowych ulegnie awarii. Atakujący nie będą mogli przeprowadzać ataków DDoS, takich jak Denial of Service.
Autonomia
Korzystając z aplikacji, takich jak aplikacje bankowości mobilnej, płacisz pośrednikom za świadczone usługi. Zdecentralizowane aplikacje mają kompletność Turinga, co oznacza, że aplikacja może wykonywać polecenia użytkownika za pośrednictwem inteligentnego kontraktu, jeśli obsługuje takie funkcje.
Izolacja
Problem ze scentralizowanymi aplikacjami polega na tym, że klient i serwer są ze sobą połączone i zależne od siebie. Jeśli kod backendu na serwerze zostanie zhakowany, ucierpi na tym również strona klienta, co sprawia, że scentralizowane aplikacje są podatne na ataki hakerskie.
W zdecentralizowanej sieci aplikacje są odizolowane od głównego łańcucha bloków. Oznacza to, że jeśli narzędzia wykryją błąd w inteligentnym kontrakcie, nie wpłynie to na działanie głównej sieci. Przykładowo, Ethereum lub Tron DApp wykorzystują wirtualne środowisko do wykonywania kodu - odpowiednio Ethereum Virtual Machine (EVM) i Tron Virtual Machine (TVM).
Jaka jest główna cecha DApp?
DApps wyróżniają się głównie tym, że żadna osoba fizyczna ani prawna nie kontroluje działania aplikacji i sieci, przez którą jest ona uruchamiana. Ponadto zdecentralizowane narzędzia przestrzegają zasad przejrzystości: programiści publikują kod w domenie publicznej, umożliwiając innym niezależnym programistom audyt, naprawianie błędów i sugerowanie ulepszeń.
W DApps kryptowaluta odgrywa centralną rolę: użytkownicy płacą nią za transakcje i otrzymują nagrody za określone działania, takie jak stakowanie, zapewnianie płynności, lądowanie i inne działania zapewniane przez aplikację.
Obszary zastosowania Dapps
Liczba obszarów, w których można stosować Dapps jest nieograniczona: bankowość, własność intelektualna, prawo, ubezpieczenia, logistyka, medycyna i wiele innych. Oto niektóre z obszarów, w których Dapps są najczęściej używane.
Szczegółową listę DApps w różnych sieciach można znaleźć na stronie DappRadar. Aplikacje podzielone są na kategorie: DEXy, gry blockchain, platformy lądowania, aukcje, marketplace'y itp.
Aukcje online
Aukcje online są jednym z obszarów najbardziej podatnych na manipulacje ze strony graczy. Blockchain pozwala na przejrzystość aukcji, które stały się szczególnie popularne podczas boomu na NFT (niewymienialne tokeny). Każdy użytkownik może kupić partię, składając ofertę, lub wystawić własny NFT i sprzedać go na aukcji innym uczestnikom.
Rynki
Rynki P2P szybko zyskały popularność: pozwalają każdemu użytkownikowi sprzedawać towary, a konkurencja zapewnia przystępne ceny, ponieważ sklepy nie muszą wynajmować ani kupować powierzchni handlowej do przechowywania towarów. Sprzedawcy sami przechowują towary, a platforma pomaga w ich dostawie.
Problem ze scentralizowanymi rynkami polega na tym, że niemożliwe jest wiarygodne ustalenie, kto wyprodukował towary i jaka jest ich jakość. Sprzedawcy mogą oszukiwać, fałszując recenzje. Nie można też ustalić, czy autor recenzji rzeczywiście kupił i używał danego produktu. Blockchain może rozwiązać ten problem, ponieważ transakcje są łatwe do śledzenia. Na przykład SIGN Art zapewnia rynek wymiany NFT.
Gry blockchain
Obszar Play2Earn aktywnie zyskuje na popularności. Użytkownicy mogą grać w gry, zdobywając tokeny za różne osiągnięcia, takie jak wygrywanie walk lub "awansowanie" postaci.
Pierwszą popularną grą była CryptoKitties, uruchomiona pod koniec 2017 roku na blockchainie Ethereum. Gra stała się tak popularna, że doprowadziła do krytycznego obciążenia sieci, ustanawiając rekord liczby dziennych transakcji.
Najpopularniejszymi grami pod względem liczby użytkowników od marca 2024 r. są motoDEX i Sweat Economy. W ciągu ostatnich 30 dni liczba aktywnych portfeli, które weszły w interakcję z tymi platformami gier, przekroczyła odpowiednio 6,17 miliona i 3,75 miliona.
Aplikacje DeFi
Ten rodzaj zdecentralizowanej aplikacji zapewnia dostęp do usług finansowych ludziom na całym świecie. Użytkownicy mogą łatwo wymieniać i dodawać aktywa do pul płynności, zarabiając na wymianach na DEX. Co więcej, nie ma potrzeby otwierania konta, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych banków i giełd: wystarczy podłączyć portfel kryptowalutowy i można dokonywać transakcji.
Użytkownicy portfeli Trustee mogą łączyć się ze zdecentralizowanymi platformami za pośrednictwem Wallet Connect.
Uniswap (Ethereum) i PancakeSwap (BSC) to największe aplikacje w ekosystemie DeFi. Liczba użytkowników PancakeSwap przekracza 1,69 miliona, a wolumen obrotu Uniswap wynosi ponad 128,2 miliona dolarów dziennie.
Identyfikacja użytkowników
Banki i inne scentralizowane organizacje przechowują dane osobowe na swoich serwerach, co stwarza ryzyko wycieku danych. Istnieją doniesienia o wyciekach danych od użytkowników usług takich jak Capital One (jeden z największych amerykańskich holdingów bankowych), Bank of America i innych: dane milionów użytkowników zostały nieodwracalnie wystawione na widok publiczny.
Aplikacje blockchain pozwalają na bezpieczne przechowywanie poufnych informacji, a użytkownicy mogą decydować, jakie informacje udostępniać. Na przykład zespół Civic opracował platformę blockchain, która zapewnia narzędzia do kontrolowania i ochrony danych osobowych osób fizycznych i firm.
Dapp: jak zbudować (stworzyć) zdecentralizowaną aplikację
Aby stworzyć własną DApp, należy nauczyć się podstaw programowania w języku obsługiwanym przez daną platformę. Przykładowo, twórcy Ethereum opracowali specjalny język do pisania inteligentnych kontraktów Solidity.
Deweloperzy blockchain pracują nad ułatwieniem wdrażania i utrzymywania procesów tworzenia aplikacji w przyszłości i regularnie ulepszają SDK, co pozwala na szybkie tworzenie funkcjonalnych DApps. Przykładowo, deweloperzy Near Protocol twierdzą, że prostą aplikację można uruchomić na ich blockchainie w zaledwie pięć minut.
Twórcy blockchaina Waves przygotowali dla użytkowników szczegółowy samouczek dotyczący tworzenia aplikacji w języku inteligentnych kontraktów RIDE, który w prosty sposób opisuje ten proces. Z kolei usługa One Click DApp, opracowana przez jednego z deweloperów Ethereum Patricka Gallaghera, pozwala na stworzenie prostego interfejsu aplikacji za pomocą zaledwie kilku kliknięć.
Przy okazji można uruchomić nie tylko własną aplikację, ale także wydać własny token DApp, którego użytkownicy mogą w niej używać.
Główne wady dzisiejszych Dapps
Punkty centralizacji i ryzyko włamania
Pomimo faktu, że DApps są zdecentralizowane, inteligentne kontrakty mogą być punktem awarii dla aplikacji: jeśli zostanie w nich odkryta luka, wpłynie to na działanie aplikacji. Jednym z najbardziej znanych przykładów jest platforma DAO, o której pisaliśmy w tym artykule. Hakerzy znaleźli lukę i zhakowali kontrakt platformy, co doprowadziło nie tylko do utraty ogromnej ilości aktywów kryptograficznych, ale także do forka Ethereum.
Luki w zabezpieczeniach
Wady inteligentnych kontraktów lub backdoory mogą prowadzić do utraty środków. Latem 2021 r. protokół PolyNetwork został zhakowany w ramach największego jak dotąd ataku hakerskiego w sferze DeFi, a haker ukradł ~ 611 milionów dolarów. Aktywa zostały odzyskane, ale podobna sytuacja może się powtórzyć.
Problemy ze skalowalnością
Aplikacje zbudowane na blockchainie zależą od jego wydajności. Sieć Ethereum jest liderem pod względem liczby DApps, mimo że obecnie ma problemy z przepustowością i skalowalnością. Jeśli sieć jest intensywnie wykorzystywana, kolejka niepotwierdzonych transakcji może rosnąć, a potwierdzenie może zająć kilka dni.
DApps na Ethereum: co zrobić z prowizją?
Chociaż deweloperzy tworzą rozwiązania drugiego poziomu i łańcuchy boczne, aby zmniejszyć obciążenie sieci Ethereum, problem powolnych i drogich transakcji pozostaje aktualny do czasu wydania aktualizacji Eth 2.0. Prowizja w sieci Ethereum może przekraczać 100 USD za transakcję. Oto kilka wskazówek, które pomogą zmniejszyć opłatę Gas:
- Obniż cenę Gas. Trustee Wallet umożliwia użytkownikom wybór wysokości opłat sieciowych za transakcje. Należy jednak pamiętać, że im niższa opłata Gas, tym dłużej transakcja jest potwierdzana. Zalecane wartości można znaleźć na stronie Etherscan.
- Poczekaj, aż aktywność w sieci Ethereum spadnie. Nie dokonuj transakcji w czasie największego obciążenia. Obciążenie często wzrasta w okresach zmienności, gdy inwestorzy aktywnie kupują lub sprzedają ETH i/lub tokeny. Monitoruj stan sieci i wysyłaj monety, gdy obciążenie spadnie. Postępuj zgodnie z wykresem aktywności w tej sekcji.
- Korzystaj z alternatywnych sieci. Tokeny Ether są dostępne w sieciach blockchain Tron i Binance Smart Chain. W sieci BSC prowizja waha się od 0,001 do 0,0016 BNB (0,50-0,60 USD), a platforma Tron umożliwia przesyłanie tokenów przy użyciu energii i przepustowości, czyli za darmo.
- Korzystaj z rozwiązań Layer-2. Protokoły Layer-2 umożliwiają przesyłanie kryptowalut i tokenów za pomocą łańcuchów bocznych: Polygon (dawniej Matic Network), Optimism, Arbitrum i inne.
Prognoza i perspektywy DApps
Infrastruktura i liczba aktywnych użytkowników DApps nadal szybko rośnie: w marcu 2024 r. całkowita zablokowana wartość (TVL) DApps przekroczyła 101,35 mld USD. Deweloperzy pracują nad poprawą UX, ułatwiając przeciętnemu użytkownikowi zrozumienie funkcji zdecentralizowanych aplikacji.
Rozszerza się również funkcjonalność: po stakingu i lądowaniu użytkownicy mają możliwość generowania dochodu poprzez zapewnianie płynności, tworzenie unikalnych tokenów NFT i granie w gry blockchain. Jeśli trend ten się utrzyma, aplikacje te staną się w przyszłości godną alternatywą dla tradycyjnych narzędzi, usług i gier.