Spalanie monet i tokenów - co to jest i komu jest potrzebne
- Luda Kukuetu
- 2024-04-12
- 9 min
- 0
- 1 039
Protokół Bitcoin ogranicza emisję wydobywanych monet i wykorzystuje mechanizm deflacyjny zwany halvingiem, w którym nagrody górników są zmniejszane o połowę mniej więcej co cztery lata. Dopóki jednak nie zostanie wydobyty ostatni bitcoin, liczba monet w obiegu będzie nadal rosnąć.
Twórcy późniejszych protokołów wymyślili mechanizm spalania tokenów. Wyjaśnijmy jego istotę, jak działa i co się dzieje, gdy tokeny i monety są spalane.
Czym jest spalanie tokenów i coinów kryptowalutowych?
Firmy, których akcje są przedmiotem obrotu na giełdzie, mają powszechną praktykę odkupywania papierów wartościowych. Oznacza to, że firma odkupuje akcje od inwestorów, aby zmniejszyć ich liczbę w obiegu. Projekty kryptowalutowe wykorzystują podobną mechanikę: twórcy i deweloperzy zdecentralizowanych platform wysyłają część tokenów krążących na rynku na adres, który nie posiada klucza prywatnego, trwale usuwając je z obiegu - to właśnie jest token burning. Można to zrobić na dwa sposoby: odkupując tokeny od inwestorów lub niszcząc istniejącą kryptowalutę.
Mówiąc prościej, token burning polega na zniszczeniu określonej liczby monet i wycofaniu ich z obiegu.
Wszystkie transakcje są rejestrowane w łańcuchu bloków i nie można ich sfałszować ani zmienić, więc każdy użytkownik może sprawdzić w eksploratorze łańcucha bloków, czy tokeny rzeczywiście zostały spalone. Podejście to ma jednak swoje wady, które omówimy później.
Niektóre monety są usuwane z obiegu przez przypadek. Na przykład wielu wczesnych inwestorów i górników Bitcoina straciło klucze prywatne do swoich portfeli i nie może sprzedać swoich aktywów. Według Chainalysis, firmy zajmującej się badaniami kryptowalut, 29% wydobytych monet nigdy nie zostało przeniesionych przez 5 lat lub dłużej. Według analityków te BTC są stracone na zawsze.
Dlaczego projekty spalają swoje tokeny
Przyczyna spalania monet zależy od tego, jakie cele stara się osiągnąć zespół projektowy. Z jednego punktu widzenia spalanie monet może wydawać się nielogiczne: dlaczego miałbyś spalić swoją pulę, aby ją zmniejszyć? Istnieje wiele powodów, które omówimy za chwilę, podkreślając jednocześnie zalety tego podejścia.
Deflacja monet
Spalanie tokenów zwiększa atrakcyjność inwestycyjną tokena zarówno w krótkim, jak i długim okresie: im mniejsza podaż monet, tym wyższa ich cena, pod warunkiem, że utrzymuje się popyt. A jeśli popyt się zmniejszy, spalanie złagodzi spadek kursu wymiany.
Zmniejszenie emisji bezpośrednio wpływa na dynamikę kursu walutowego, a także na podaż i popyt. Ponadto zachęca inwestorów do trzymania monet w oczekiwaniu na długoterminowy wzrost.
Wzór jest prosty: im więcej inwestorów posiada monety, tym mniej z nich jest przedmiotem obrotu na rynku i tym bardziej ograniczona staje się podaż. Rezultatem jest podwójny efekt: wzrost, który wywołuje jeszcze bardziej intensywny wzrost.
Nagrody
Wraz ze wzrostem ceny rosną nagrody dla górników lub walidatorów (w zależności od protokołu konsensusu). W rezultacie spalanie pomaga przyciągnąć nowych górników, którzy są tak samo zainteresowani posiadaniem monet, jak inwestorzy długoterminowi, co jeszcze bardziej podnosi cenę kryptowalut. Walidatorzy czerpią zyski ze wzrostu liczby monet i tokenów oraz wzrostu nagród za stakowanie.
Każda kryptowaluta lub token może zostać spalona, nawet jeśli zespół wcześniej tego nie przewidział. Na przykład górnicy mogą dojść do porozumienia i wysłać część monet na nieaktywne adresy.
Jak to działa - mechanizm spalania
Wszystkie rodzaje spalania tokenów można podzielić na dwie kategorie: ręczne lub oparte na protokole. Automatyczne spalanie tokenów jest najrzadziej stosowane w branży kryptowalut i jest zaimplementowane tylko w kilku protokołach. Przyjrzyjmy się różnym rodzajom spalania na przykładzie znanych kryptowalut.
Obie metody są podobne pod jednym względem: kryptowaluta jest nieodwołalnie wysyłana na jednokierunkowy adres portfela, z którego nie można wypłacić monet. Adresu tego nie można odzyskać, ponieważ nie ma odpowiadającego mu klucza prywatnego.
Ręczne spalanie
Odkup monet i tokenów — jeden z najczęściej stosowanych mechanizmów w projektach kryptowalutowych. Wcześniejsze platformy nie zapewniały możliwości wypalania tokenów za pomocą protokołu, ale niektórzy twórcy projektów zdecydowali się na ręczne wypalanie poprzez odkupienie lub sprzedaż zgromadzonych monet.
Środek ten będzie przydatny nie tylko do zachęcania inwestorów, ale także do zapobiegania konsekwencjom nieprzewidzianych okoliczności: natychmiastowego i poważnego załamania lub błędów.
Na przykład w lipcu 2019 r. emitent stablecoinów Tether omyłkowo wygenerował 5 miliardów niezabezpieczonych tokenów USDT na blockchainie Tron, co doprowadziłoby do upadku, gdyby firma szybko ich nie spaliła.
Niszczenie rezerw — niektóre projekty tworzą fundusze i mają własne rezerwy, co pozwala im interweniować w dowolnym momencie. Na przykład w 2019 r. Stellar Development Foundation (SDF) spaliła ponad 55 miliardów XLM, co stanowi ponad 50% całkowitej emisji. Nawiasem mówiąc, w aktualizacji protokołu programiści usunęli funkcję inflacji, ograniczając emisję tokenów Stellar.
Korzystanie z funkcji protokołu
Inteligentne kontrakty przewidują możliwość spalania tokenów poprzez wywołanie specjalnej funkcji dostępnej w protokołach Ethereum i Binance Smart Chain. Taki mechanizm jest wykorzystywany przez znane giełdy kryptowalut Binance i OKEx: raz na kwartał firmy wywołują funkcję spalania Binance Coin (BNB) i OKEx Coin (OKB), aby trwale wycofać monety z obiegu. Ponadto posiadacze tych kryptowalut otrzymują również dodatkowe korzyści, takie jak zniżki na opłaty transakcyjne.
Jak działa funkcja spalania:
- Posiadacz wywołuje funkcję Burn Function i określa liczbę monet do spalenia;
- Inteligentny kontrakt sprawdza, czy w portfelu posiadacza znajduje się wystarczająca liczba monet;
- Jeśli tak jest, funkcja jest wykonywana, a monety są przenoszone na zamrożony adres, z którego nie można wycofać aktywów, a całkowity obieg monet (emisja) jest aktualizowany. Można to sprawdzić w eksploratorze łańcucha bloków.
- Jeśli różnica jest ujemna, funkcja zakończy się niepowodzeniem.
Funkcja ta może być używana przez każdego posiadacza tokenów ERC-20 Shiba Inu. Wywołanie funkcji Burn spowoduje usunięcie z obiegu określonej liczby tokenów. Użyj Etherescan, aby sprawdzić, czy tokeny zostały spalone.
Ograniczenia dotyczące transakcji
Blockchain Ripple ma mechanizm ograniczania i zapobiegania atakom DDoS: protokół zmniejsza liczbę transakcji dozwolonych w sieci. Ponadto Ripple wykorzystuje funkcję przyspieszania transakcji, która umożliwia wykorzystanie XRP jako gazu podobnego do sieci Ethereum, ale ze spalaniem. Tak więc z każdą taką transakcją emisja XRP będzie się zmniejszać.
Mechanizm spalania prowizji
Po wydaniu hard forka Ethereum London i aktualizacji EIP-1559, nowy mechanizm spalania monet został zintegrowany z siecią: część opłat transakcyjnych jest spalana. Od czasu do czasu ilość spalonych ETH przekracza nawet ilość wydobytych monet: co godzinę spalane jest ETH o wartości około 0,5 miliona dolarów. Statystyki spalonych ETH można śledzić na stronie Watch The Burn.
Mechanizm Protect and Burn
Platforma kryptowalutowa Swissborg wykorzystuje unikalny mechanizm spalania, zgodnie z którym 20% zysku otrzymanego z opłat użytkowników jest wysyłane do rezerwy w celu ochrony ceny tokena CHSB. Następnie, jeśli kurs wymiany znajduje się w trendzie spadkowym w oparciu o 20-dniową średnią kroczącą (MA), tokeny są wymieniane i spalane. Liczba tokenów do spalenia jest obliczana w czasie rzeczywistym na podstawie przychodów generowanych przez sieć.
Proof-of-Burn
Niektóre platformy, takie jak Slimcoin, wykorzystują konsensus Proof-of-Burn (PoB). Algorytm proof-of-burn opiera się na fakcie, że posiadacze spalają część swoich monet, aby zakwalifikować się do wydobycia. Liczba monet spalonych w sieciach PoB określa liczbę bloków, które górnicy mogą zweryfikować.
Konsensus Proof-of-Burn ma znaczną wadę, ponieważ duzi górnicy mogą spalić dużą liczbę monet, czyniąc sieć scentralizowaną. Deweloperzy rozwiązali jednak ten dylemat, włączając funkcję, która weryfikuje górników i może ograniczyć niektórym z nich możliwość weryfikacji transakcji.
PoB jest pod wieloma względami podobny do Proof-of-Stake, ponieważ w obu przypadkach górnicy muszą zablokować monety, aby móc je wydobywać. Jednak w przeciwieństwie do PoS, górnicy na blockchainach Proof-of-Burn nie mogą odzyskać swoich monet po zatrzymaniu stakingu.
Wady Token Burn
Faktem jest, że mechanizm spalania tokenów, który nie jest zaimplementowany automatycznie w protokole, ale poprzez działania ze strony programistów, wymaga zaufania do autorów projektu z dwóch powodów:
- Nie ma gwarancji, że zespół projektowy wywiąże się ze swoich zobowiązań i będzie kontynuował wypalanie tokenów. Pozwala to na manipulowanie ceną i daje pole do manewru w celu wzbogacenia się na inwestorach.
- Nie zawsze możliwe jest zweryfikowanie, czy członkowie zespołu lub ktokolwiek inny rzeczywiście posiada klucze dostępu do portfela, do którego wysyłane są "spalone" monety. Można udowodnić istnienie, ale nie można go obalić, ponieważ praktycznie niemożliwe jest dostarczenie dowodu na brak czegoś.
Kiedy kolejne token burns: oś czasu na lata 2024-2025
Niektóre projekty, takie jak Binance i OKEx, wypalają tokeny co kwartał, podczas gdy inne robią to ad hoc. Z reguły informacje o nadchodzących/przeszłych token burns są publikowane na Twitterze i innych źródłach, więc zalecamy subskrybowanie stron projektów, które obserwujesz i włączenie powiadomień, aby nie przegapić ważnych tweetów.
Binance Coin (BNB) - spalanie monet
Binance przestrzega ustalonego harmonogramu spalania tokenów, więc to wydarzenie jest przewidywalne. Co kwartał giełda wykorzystuje 20% swoich zysków na odkupienie i spalenie BNB. Spalanie odbywa się zwykle 17-18 stycznia, kwietnia, lipca i października. Monety będą spalane do momentu, gdy pozostanie 50% całkowitej podaży, czyli 100 000 000 BNB.
Shiba Inu (SHIB) - spalanie monet
Twórcy Shiba Inu uczynili spalanie tokenów SHIB, LEASH i BONE centralną strategią społeczności, więc każdego dnia spalanych jest kilka milionów SHIB, które można śledzić za pomocą adresu spalania. Analitycy zaczęli zgadzać się, że Shiba Inu jest zabójcą Dogecoina.
Cardano (ADA) - spalanie monet
Charles Hoskinson, założyciel Cardano, który wcześniej namawiał deweloperów do stworzenia aplikacji opartej na Proof-of-Burn, zrezygnował z mechanizmu spalania monet, tłumacząc, że deflacyjną gospodarkę można porównać do kradzieży jedzenia.
"Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możesz nam powiedzieć, abyśmy zniszczyli fundusze innych ludzi, a ty możesz zarobić dodatkowe pieniądze, a następnie sprzedać ADA i przejść do czegoś innego" - powiedział Hoskinson w wywiadzie.
OKEx Coin (OKB) - płonące monety
OKEx, podobnie jak Binance, organizuje spalenie raz na kwartał, ale w różnych terminach: na początku marca, czerwca, września i grudnia. Tak więc podczas 23. spalania 16 marca 2024 r. zniszczono rekordową liczbę tokenów o wartości około 744 mln USD (11,48 mln OKB).
Podsumowanie
Teraz już wiesz, co oznacza token burning, jak działa i które projekty wykorzystują to podejście. Mechanizm deflacyjny przyciąga inwestorów, ale należy zachować ostrożność: może stworzyć iluzję, że cena tokena wzrośnie o 100% w przyszłości.
Ostatecznie to nie liczba monet czy nawet brak inflacji odgrywa decydującą rolę, ale to, czy moneta będzie używana za 5, 10 czy 15 lat, więc możemy częściowo zgodzić się z opinią założyciela Cardano, Charlesa Hoskinsona: deflacja przyciąga ludzi, gdy kurs wymiany rośnie, ale co się stanie, gdy cena zacznie spadać i wielu zdecyduje się "przeskoczyć statek"? Możesz wyemitować tylko 10 monet, ale są one bezwartościowe, jeśli nikt ich nie chce.