Czym są tokeny ERC-20 i jak z nich korzystać?

List

Pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, odpowiadając na to pytanie — to tokeny na platformie Ethereum.

Dlaczego tokeny te stały się tak popularne i przyciągnęły znaczną uwagę świata kryptowalut, wpływając na całą branżę?

Specjaliści Trustee Plus przygotowali artykuł wyjaśniający, czym jest standard ERC-20, ujawniający warunki jego utworzenia, główne cechy i kluczowe różnice w stosunku do kryptowalut.

Opowiemy o najpopularniejszych tokenach ERC-20, głównych zaletach i wadach, a także o tym, jak korzystać i wybrać portfel do przechowywania tokenów ERC-20. Czytaj dalej, aby uzyskać więcej interesujących i przydatnych informacji.

Tokeny ERC-20: czym one są?

Изображение 2024 05 26 182644908

Jest to uniwersalny protokół do tworzenia nowych tokenów, które są zgodne ze standardami i stanowią podstawę wielu nowoczesnych tokenów. Główne cechy to:

  • wymienność;
  • przenośność - transfery między adresami;
  • stała emisja - liczba tokenów jest określana w momencie tworzenia; deweloperzy nie mogą wydawać dodatkowych tokenów, chyba że jest to określone w inteligentnym kontrakcie.

Co oznacza skrót ERC-20?

Ethereum Request for Comments to protokół, który umożliwia zgłaszanie sugestii dotyczących ulepszenia sieci Ethereum. Liczba 20 oznacza numer propozycji i jest unikalnym identyfikatorem. W związku z tym tokeny ERC-20 to wszystkie tokeny zgodne z protokołem.

Jakie są inne standardy ERC?

Należy rozumieć, że oprócz 20 protokołów istnieją inne, na przykład:

  • 721 - niewymienialne tokeny lub NFT, każdy kod jest unikalny;
  • 1400 - tokeny bezpieczeństwa;
  • 865 - umożliwia uiszczanie opłaty transakcyjnej nie w ETH, ale w odpowiednich tokenach, przy czym opłata ETH jest uiszczana przez posiadacza inteligentnego kontraktu;
  • 777 jest pozycjonowany jako bardziej elastyczna alternatywa dla ERC-20.

Dlaczego standard ERC-20 jest potrzebny?

Do 2015 roku, kiedy to Vitalik Buterin, założyciel Ethereum, stworzył protokół ERC-20, użytkownicy borykali się z problemem niekompatybilności pomiędzy tokenami Ethereum, z których każdy posiadał unikalny inteligentny kontrakt.

Konieczność obsługi rosnącej liczby tokenów była trudna i czasochłonna, więc jako rozwiązanie tego problemu stworzono wspólny protokół dla wszystkich tokenów.

Wśród celów stworzenia:

  • ujednolicony protokół rozwiązujący problemy kompatybilności i obsługi tokenów;
  • analog papierów wartościowych w świecie cyfrowym;
  • narzędzie do przeprowadzania ICO, najpopularniejszego sposobu pozyskiwania funduszy na projekty kryptograficzne.

Protokół naprawdę uprościł życie użytkowników sieci, rozwiązując kilka problemów jednocześnie:

  • przyspieszenie operacji z tokenami, takich jak ich dodawanie, usuwanie i przenoszenie;
  • brak konieczności pisania nowego kodu w celu utworzenia nowego tokena;
  • szybkie umieszczanie na różnych serwisach i giełdach kryptowalut bez długotrwałego procesu zatwierdzania i dostosowywania;
  • stworzenie jednego zestawu reguł dla wszystkich tokenów w Ethereum.

Główne cechy protokołu

Jakie więc zasady zostały połączone w standard, który uprościł rozwój nowych tokenów?

Czynnikami decydującymi jest 6 parametrów obowiązkowych i 3 opcjonalne:

Obowiązkowe

  1. totalSupply - całkowita liczba tokenów dopuszczonych do emisji, która ogranicza generowanie nowych tokenów po osiągnięciu maksimum;
  2. balanceOf - liczba tokenów, które są początkowo przypisane do określonego adresu;
  3. transfer - metoda przenoszenia tokenów z głównego adresu do innych użytkowników;
  4. transferFrom - metoda przenoszenia tokenów do transferu między uczestnikami;
  5. approve - potwierdza, że inteligentny kontrakt może dystrybuować tokeny bez naruszania całkowitego limitu emisji - kontrola salda;
  6. allowance - potwierdza, że adres ma wystarczającą ilość tokenów na saldzie, aby wysłać je na inny adres.
To właśnie dzięki tym parametrom usługi kryptograficzne, giełdy i portfele mogą stworzyć uniwersalną bazę kodów do interakcji z dowolnym inteligentnym kontraktem zgodnym z protokołem.

Czym tokeny ERC-20 różnią się od tradycyjnych kryptowalut?

Tokeny ERC-20 wydawane w standardzie ERC-20 (blockchain Ethereum) różnią się od kryptowalut na kilka sposobów:

  • nie mają własnego blockchaina;
  • są emitowane przez konkretny zespół i nie są wydobywane;
  • mogą odgrywać rolę rabatu lub bonusu na produkt;
  • nie wyrażają wartości towarów i nie charakteryzują siły nabywczej;
  • są wyznacznikiem dostępności środków lub prawa do korzystania z towarów lub usług i mogą być używane jako weksel własny;
  • są regulowane przez inteligentne kontrakty, które zapewniają wypełnienie zobowiązań zawartych w kodzie.

ERC-20: lista popularnych tokenów

Изображение 2024 05 26 183108828

Według Etherscan, w momencie publikacji 1 279 tokenów zostało wydanych w standardzie ERC-20. Na przykład protokół ten był początkowo używany przez projekty BNB, EOS, Tron, VeChain przed stworzeniem własnego blockchaina.

Wśród najbardziej znanych na liście wyróżnimy:

  • Tether USD (USDT) na ERC-20 - prawie wszyscy użytkownicy kryptowalut wiedzą, że jest to stablecoin od Tether Limited, który jest pozycjonowany jako cyfrowy odpowiednik dolara amerykańskiego;
  • USD Coin (USDC) - stablecoin opracowany przez projekt Circle opt-in;
  • 0x (ZRX) - otwarty protokół dla DEX (zdecentralizowanych giełd), za pośrednictwem którego transakcje są dokonywane przez inteligentne kontrakty, z którymi mogą łączyć się Dapps;
  • OmiseGO (OMG) - zdecentralizowana sieć finansowa w Ethereum, która oferuje rozwiązanie płatnicze z transakcjami peer-to-peer w czasie rzeczywistym dla banków i instytucji finansowych;
  • wETH - wrapped ETH, to wrapper samego Ethereum (ETH) dla DEX, innymi słowy jest to token eteru w standardzie ERC-20 na blockchainie eteru;
  • BAT - Basic Attention Token, token firmy specjalizującej się w branży reklamy cyfrowej;
  • Huobi Token, Bitfinex LEO, Crypto.com Coin, KuCoin Shares, ICON, Augur, Bancor, Raiden.

Jakie są główne zalety?

Korzyści wynikają jasno z celu powstania. Wymieńmy je:

  • zredukowane koszty czasu i zasobów - wykorzystanie istniejącej infrastruktury Ethereum zamiast tworzenia nowego blockchaina;
  • wymienność tokenów tego samego standardu;
  • kompatybilność - tokeny mogą łatwo współpracować z innymi aplikacjami tego samego systemu;
  • płynność - standard jest podstawą działania dla wielu projektów.

Wady

Tokeny ERC-20 niosą ze sobą pewne ryzyko: błędy, luki w zabezpieczeniach, brak możliwości wprowadzania zmian po inicjacji. Dobrze znanym przykładem jest DAO. Aby wyeliminować konsekwencje włamania i zwrócić środki inwestorom w 2016 r., wykonano hardfork Ethereum Classic, w wyniku którego pojawił się nowy łańcuch Ethereum.

Łatwość tworzenia tokenów daje oszustom możliwość tworzenia "fałszywych" projektów i uruchamiania ICO, które często znikają po zakończeniu przyjmowania inwestycji.

Istotnym minusem jest również to, że tokeny mogą zostać omyłkowo wysłane do inteligentnego kontraktu innego ICO, co oznacza utratę środków, jeśli inteligentny kontrakt nie zapewnia możliwości zaakceptowania tych tokenów.

Niska przepustowość to kolejny z problemów sieci. Gdy zapotrzebowanie na zdecentralizowane aplikacje (dapps) rośnie, obciążenie sieci Ethereum wzrasta, jej prędkość spada, a koszty transakcji stają się wyższe. Płacenie opłat sieciowych w ETH za wysyłanie tokenów ERC-20 stanowi dodatkowe wyzwanie.

Jak korzystać?

Podstawowa funkcjonalność jest podobna do każdej kryptowaluty:

  • przechowywanie sald;
  • dokonywanie transakcji;
  • handel na giełdach;
  • emisja tokenów.

Tokeny w standardzie ERC-20 są wykorzystywane na różne sposoby, na przykład mogą działać jako "udziały" w projekcie (tokeny zabezpieczające), potwierdzać własność aktywów, zapewniać program lojalnościowy. Tokeny użytkowe wiążą się z otrzymaniem towaru lub usługi.

Portfel dla tokenów ERC-20

Liczba portfeli dla tokenów ERC-20 jest niemal wprost proporcjonalna do liczby projektów z nich korzystających. Uniwersalne parametry zapewniają normalne funkcjonowanie w systemie Ethereum. Prawie wszystkie portfele, zarówno programowe (Metamask, MyEtherWallet), jak i oparte na aplikacjach (Ledger, Trezor) z obsługą Ethereum, mogą być używane do tokenów ERC-20.

Wielowalutowy portfel Trustee Plus umożliwia handel i przechowywanie tokenów ERC-20 i jest jednym z najbardziej praktycznych portfeli kryptowalutowych. Prosty i przejrzysty interfejs, zaawansowane zabezpieczenia, korzystne warunki oraz możliwość kupowania i sprzedawania tokenów za pomocą kart bankowych to tylko niektóre z funkcji, jakie oferuje Trustee Plus.

Pobierz aplikację Trustee Plus
Zeskanuj kod QR za pomocą telefonu

Aby utworzyć portfel do przechowywania tokenów i innych monet, wystarczy pobrać go z App Store lub Play Market i zainstalować na swoim urządzeniu mobilnym. Najwygodniejszy portfel do zarządzania tokenów kryptowalutowych jest gotowy do użycia!

Aby dodać token ERC-20 do Trustee Plus, wykonaj poniższe kroki:

  • wybierz aktywo w aplikacji;
  • sprawdź czy wybrany token może być dodany za pośrednictwem adresu inteligentnego kontraktu ERC-20;
  • wybierz odpowiednią sieć ERC-20 i dokonaj transakcji.

Podsumowanie

ERC-20 to uniwersalny protokół do tworzenia nowych tokenów, którego głównymi specyfikacjami są wymienność, przenośność i stała emisja. Protokół ten ułatwia i przyspiesza dodawanie, usuwanie i przenoszenie tokenów w sieci Ethereum; nie jest już konieczne pisanie nowego kodu w celu utworzenia nowego tokena, a umieszczenie go w usługach kryptograficznych nie wymaga dodatkowych działań technicznych.

 

Inne artykuły warte przeczytania

Zainstaluj Trustee Plus już teraz!

Wszystkie korzyści w jednej aplikacji

Zeskanuj kod QR za pomocą telefonu
Image