Czym jest DAO w kryptowalutach: jak działa zdecentralizowana kontrola na blockchainie?

List

Scentralizowane firmy i agencje rządowe są zarządzane przez kierownictwo, które decyduje, w jakim kierunku organizacja będzie się rozwijać, i to samo dotyczy fundacji i instytucji non-profit. Blockchain stał się podstawą do tworzenia nowych autonomicznych organizacji, które są zarządzane przez społeczność poprzez głosowanie. W tym artykule przeanalizujemy, czym jest DAO w kryptowalutach, jak działa oraz jakie są jego zalety i wady.

Zdecentralizowana organizacja autonomiczna (DAO) - czym jest w uproszczeniu?

Zdecentralizowana autonomiczna organizacja lub DAO (Decentralised Autonomous Organisation) to autonomiczny system zbudowany na blockchainie, kontrolowany przez kod oprogramowania, który nie wymaga udziału człowieka. Główną cechą DAO jest to, że nie ma centralnego węzła, który zarządza systemem bez koordynacji z innymi uczestnikami.

Innymi słowy, zdecentralizowane autonomiczne organizacje nie mają hierarchicznej struktury, ale uczestnicy ekosystemu mają takie same prawa i mogą głosować za zmianami w protokole na równi z innymi uczestnikami.

Bitcoin można uznać za pierwszą uproszczoną implementację koncepcji DAO. Chociaż platforma ta nie ma pełnego wyniku Turinga, w przeciwieństwie do Ethereum czy Tron, pozostaje zdecentralizowana.

Jak pojawiły się DAO

Punktem wyjścia dla pojawienia się zdecentralizowanych autonomicznych organizacji jest pojawienie się Ethereum, pierwszej platformy blockchain, która wdrożyła logikę inteligentnych kontraktów. Inteligentne kontrakty umożliwiły tworzenie autonomicznych systemów kontrolowanych przez oprogramowanie, a nie ludzi, co eliminuje możliwość manipulacji danymi.

Dzięki inteligentnym kontraktom możliwe jest tworzenie różnych zdecentralizowanych systemów, które pozwalają użytkownikom wykonywać różne operacje bez udziału pośredników. Należą do nich protokoły DeFi, zdecentralizowane giełdy (DEX), aplikacje (DApps) i autonomiczne organizacje (DAO).

Pierwszą platformą, która wdrożyła zasady zdecentralizowanej autonomicznej organizacji był protokół DAO, uruchomiony w 2016 roku. Jednak w tym samym roku hakerzy znaleźli lukę w inteligentnym kontrakcie usługi i ukradli około 3,6 miliona monet etheru, co w tamtym czasie stanowiło około 50 milionów dolarów.

Incydent ten doprowadził do hardforka w sieci Ethereum i pojawienia się nowej gałęzi w postaci Ethereum Classic. Hardfork był niezbędny do wyeliminowania luki i przywrócenia środków posiadaczy monet Ethereum.

"Nowy" blockchain, który pojawił się w wyniku hardforka, zachował nazwę Ethereum, podczas gdy "stary" blockchain został nazwany Ethereum Classic. Po podziale sieci zaczęły funkcjonować jako oddzielne ekosystemy z własnymi blockchainami, a użytkownicy stali się właścicielami monet w obu sieciach.

Jak działa DAO

DAO opiera się na społeczności w podejmowaniu decyzji: każdy uczestnik może zaproponować ulepszenia zdecentralizowanego protokołu, a jeśli inni członkowie społeczności zagłosują za nimi, zostaną one zaakceptowane. Programiści nie mogą wdrażać zmian bez zgody społeczności i dodają nowy kod tylko wtedy, gdy społeczność zaakceptuje ulepszenie.

Zasada ta radykalnie różni się od wyborów urzędników państwowych: elektorat głosuje tylko na kandydatów, ale nie decyduje o przyjęciu nowych przepisów. Zamiast tego DAO proponuje głosowanie konkretnie na zmiany, które należy wprowadzić do protokołu, bez konieczności delegowania uprawnień jakiejkolwiek osobie lub grupie.

Tak więc w zdecentralizowanej autonomicznej organizacji rolę menedżera pełni program, ale nie może on samodzielnie podejmować decyzji: robi to społeczność, a program jedynie wykonuje polecenia. Informacje o wszystkich operacjach są przechowywane w łańcuchu bloków, a każdy użytkownik może zawsze sprawdzić, co dzieje się w sieci. Dlatego DAO jest nie tylko zdecentralizowane, ale także przejrzyste.

Kolejną cechą jest architektura DAO. Tradycyjne firmy mają strukturę wielopoziomową. Oznacza to, że najwyższym poziomem jest zarząd, a następnie istnieje kilka poziomów, a im niższy poziom, tym mniejszy autorytet. W przeciwieństwie do tradycyjnych firm, DAO mają architekturę jednopoziomową (peer-to-peer), więc w systemach zdecentralizowanych nie ma użytkowników z mniejszymi lub większymi uprawnieniami.

DAO: kryptowaluta dla zarządzania

Ekonomia DAO ma na celu zachęcenie "posiadaczy" do udziału w rozwoju ekosystemu danej platformy. Z reguły użytkownicy mogą otrzymywać nagrody za udział w głosowaniach. Istnieje wiele sposobów głosowania w sieci, ale często, aby poprzeć wybraną propozycję, użytkownik musi zamrozić swoje monety lub podpisać transakcję ze swojego adresu.

Portfel Trustee obsługuje wiele kryptowalut i tokenów DAO, takich jak Uniswap (UNI), Aave (AAVE), Maker (MKR), Compound (COMP) i Sushiswap (SUSHI).

Pełną listę kryptowalut DAO można znaleźć na stronie Coinmarketcap.

Rodzaje DAO

Rozważmy główne rodzaje DAO:

  • Oparte na dotacjach - pierwsze na świecie DAO, w których użytkownicy po prostu wnosili swoje aktywa, aby głosować i zgłaszać sugestie dotyczące działania platformy. Pierwsze tokeny zarządzające nie mogły być przekazywane innym użytkownikom.
  • Tokeny protokołów (Maker, Uniswap, Aave) to zdecentralizowane protokoły finansowe. Dzięki inteligentnym kontraktom pomagają one użytkownikom w swobodnej wymianie kryptowalut, a także pomagają innym platformom uruchamiać nowe tokeny.
  • Inwestycje - pierwsze komercyjne projekty DAO mające na celu osiągnięcie zysku. Umożliwiają one każdemu prywatnemu inwestorowi zebranie zespołu podobnie myślących osób w celu zainwestowania w duży projekt o wysokim progu wejścia. Przykładowo, w 2018 r., w przypadku blockchainowego ICO twórców Telegram, minimalny czek uprawniający do udziału w sprzedaży wynosił 1 mln USD. Inwestycyjne DAO może wielokrotnie ominąć ten próg i podzielić zysk proporcjonalnie do udziału każdego uczestnika.

Istnieją również DAO stworzone do obsługi innych projektów:

  • Usługowe DAO wykorzystują technologię blockchain do redystrybucji zasobów pracy pomiędzy projektami DAO. Poszukują one nowych pracowników, którzy pracują na rzecz świata kryptowalut i otrzymują wynagrodzenie w aktywach cyfrowych.
  • Systemy operacyjne to zasadniczo systemy operacyjne na blockchainie, które umożliwiają tworzenie i zarządzanie DAO. Dzięki temu nawet osoby niebędące programistami mogą uruchomić swój projekt przy użyciu szablonów i inteligentnych kontraktów.
Istnieje wiele rodzajów DAO, a nowe warianty pojawiają się cały czas. Na przykład istnieją już DAO społecznościowe i medialne, a wraz z popularyzacją NFT pojawiły się społeczności DAO, które zbierają tokeny NFT i poszukują nowych artystów.

5 dobrze znanych platform DAO

Изображение 2024 06 02 213425086

Ethereum

Ethereum było jedną z pierwszych platform, która wdrożyła inteligentny kontrakt, który jest kompletny w sensie Turinga, co oznacza, że jest w stanie funkcjonować całkowicie autonomicznie. Chociaż Ethereum nie ma zaawansowanych mechanizmów zarządzania platformą i głosowania, to właśnie jego inteligentne kontrakty stanowiły podstawę platform DAO.

MakerDAO

Jedna z pierwszych platform, która uruchomiła stablecoiny DAI, których kurs wymiany jest powiązany z dolarem. Osobliwością DAI jest to, że do generowania tokenów można wykorzystać kryptowalutę ETH i kilka innych tokenów, w przeciwieństwie do USDT.

Początkowo protokół był zarządzany przez Maker Foundation, ale później kierownictwo zdecydowało się ustąpić i przekazać prawo do zarządzania protokołem społeczności. Maker jest jednym z największych protokołów kredytowych w branży DeFi.

Uniswap

Uniswap jest uważany za wiodącego automatycznego animatora rynku (AMM). Platforma Uniswap łączy w sobie funkcje giełdy kryptowalut i protokołu DeFi, pozwalając użytkownikom stać się dostawcami płynności.

Platforma jest wspierana przez dużą społeczność, ponieważ była jedną z pierwszych w tej dziedzinie. Ponadto Uniswap opiera się na Ethereum, jednej z najpopularniejszych sieci blockchain z inteligentnymi kontraktami. Platforma nie zmierza jednak aktywnie w kierunku decentralizacji, gdyż w celu przedstawienia propozycji ulepszenia protokołu konieczne jest zatrzymanie co najmniej 1% (10 mln UNI) całkowitej emisji tokenów, która w chwili pisania tego tekstu (marzec 2024 r.) wynosi około 138 mln USD.

Compound

Kolejny z największych protokołów pożyczkowych w DeFi. Oprócz odsetek od pożyczek kryptowalutowych, Compound przyznaje pożyczkodawcom tokeny COMP, aby zachęcić społeczność do udzielania większej liczby pożyczek kryptowalutowych. Tokeny COMP pozwalają ich posiadaczom podejmować decyzje dotyczące zmian w protokole Compound.

Dash

Protokół Dash był jednym z pierwszych, który wprowadził do branży koncepcję masternodów (supernodów). Węzły te mają rozszerzone uprawnienia w porównaniu do zwykłych i pełnych węzłów, a jednocześnie służą jako punkt centralizacji platformy.

Masternody zarządzają protokołem i mogą podejmować decyzje dotyczące jego zmian. Jednak tylko kilku użytkowników może uruchomić węzeł główny, ponieważ wymaga to co najmniej 1000 DASH (~40 tysięcy dolarów w momencie publikacji) kryptowaluty.

Zdecentralizowane organizacje autonomiczne i teoria mocodawcy-agenta

Zdecentralizowane autonomiczne organizacje mają na celu rozwiązanie dylematu znanego jako dylemat mocodawcy-agenta, który stwierdza, że może istnieć asymetria informacji między mocodawcą a agentem. Oznacza to, że zleceniodawca może nie wiedzieć, jakie działania podjął agent w jego imieniu.

Co to oznacza: problem relacji mocodawca-agent pojawia się, gdy osoba fizyczna lub prawna (agent) może podejmować decyzje i działać w imieniu innej osoby fizycznej lub prawnej (mocodawcy). I tutaj pojawia się możliwość rozbieżności celów: agent może działać z pominięciem interesów mocodawcy.

Wyrazistym przykładem są scentralizowani brokerzy, bukmacherzy, giełdy kryptowalut i banki. Zanim skorzystasz z usług takich firm, dokonujesz wpłaty i możesz wykonywać dostępne transakcje ze środkami na koncie, ale żadne prawdziwe pieniądze nie są przenoszone.

W tym momencie Twoje środki znajdują się na kontach firmy, które mogą z nich korzystać w dowolny sposób: nie wiesz, co się z nimi dzieje. Na przykład nieuczciwe firmy offshore mogą wykorzystywać Twoje aktywa do prania pieniędzy, a nawet finansowania terroryzmu, a Ty nawet o tym nie wiesz.

Przejrzystość transakcji i mechanizm zachęt dla uczestników na blockchainie częściowo eliminuje asymetrię informacji i rozwiązuje problem w relacji między zleceniodawcą a agentem. W ten sposób agent nie może całkowicie ukryć swoich działań przed mocodawcą i nie ma potrzeby polegania na agencie. Dlatego DAO jest systemem opartym na zaufaniu.

Pobierz aplikację Trustee Plus
Zeskanuj kod QR za pomocą telefonu

Zalety i wady współpracy z DAO

Zdecentralizowane autonomiczne organizacje są postrzegane jako panaceum na wiele problemów scentralizowanych organizacji. Spróbujmy sprawdzić, czy to prawda. Zacznijmy od zalet.

Zalety

Decentralizacja i przejrzystość

DAO są zdecentralizowane i nie wymagają zaufania do pośredników lub protokołu ze względu na otwarty kod źródłowy. Autonomiczna, zdecentralizowana organizacja nie ma struktury hierarchicznej, więc pojedyncza grupa lub centrum kontroli nie może podejmować decyzji, ignorując interesy innych uczestników.

Autonomia

Po uruchomieniu protokół działa bez ingerencji organów zarządzających. Użytkownicy dokonują transakcji, a inteligentny kontrakt monitoruje wypełnianie zobowiązań stron. Jeśli jedna ze stron nie spełni warunków transakcji, nie dojdzie ona do skutku.

Szybkość podejmowania decyzji

Technologia blockchain jest wyjątkowa, ponieważ pozwala zarówno obniżyć koszty poprzez wyeliminowanie pośredników w transakcjach, jak i skrócić czas potrzebny na osiągnięcie konsensusu.

Weźmy przykład nowelizacji prawa: zanim poprawki wejdą w życie, muszą zostać zatwierdzone w trzech czytaniach. Może to zająć miesiące, a nawet lata i wyraźnie pokazuje niedoskonałość mechanizmu biurokratycznego.

W DAO wszystko odbywa się znacznie szybciej: użytkownik proponuje zmiany, a społeczność je zatwierdza lub odrzuca. Czas przeznaczony na podejmowanie decyzji jest określony przez protokół i może być również zmieniony w drodze głosowania.

Wady

Kwestie regulacyjne

Jedną z głównych wad zdecentralizowanych autonomicznych organizacji jest niepewność prawna, która uniemożliwia wielu firmom korzystanie z nich. Problem ten potęguje fakt, że po wdrożeniu systemu w organizacji prywatnej lub publicznej niemożliwe będzie ustanowienie nad nim kontroli.

Kwestionowana skuteczność

Jeśli chodzi o fundamentalne zmiany, DAO okażą się bardziej skuteczne niż mechanizmy biurokratyczne, które wymagają ogromnych nakładów czasowych i finansowych. Jeśli jednak chodzi o małe zmiany, zdecentralizowane podejście może być nie tylko bezużyteczne, ale także szkodliwe dla systemu.

Hybrydowe podejście do zarządzania może być najbardziej efektywne. Ważne jest tylko prawidłowe zdefiniowanie uprawnień członków zarządu. Cytując klasyka: "est in media verum" lub, innymi słowy, prawda zawsze leży gdzieś pośrodku.

Częściowa centralizacja

Początkowe zasady są ustalane w kodzie protokołu przez jego twórców i co do zasady nie mogą być zmieniane. Problem ten można jednak rozwiązać, jeśli umowa początkowo przewiduje możliwość modyfikacji początkowych zasad.

Ponadto waga głosu jest określana przez liczbę tokenów, a nie użytkowników. Pozwala to wielorybom z większością funduszy manipulować platformą i faktycznie przejąć nad nią kontrolę.

Ryzyko podatności na zagrożenia

Pomimo dużego potencjału blockchain w zarządzaniu systemem, kryje on w sobie wiele zagrożeń związanych z bezpieczeństwem protokołu. Dobrym przykładem jest niesławny przypadek platformy DAO z 2016 roku. Wada ta związana jest z samą strukturą zdecentralizowanych i otwartych platform: hakerzy mogą monitorować obecność błędów w umowach nie tylko w celu ich wyeliminowania, ale także w celu ich wykorzystania.

Podsumowanie

Изображение 2024 06 02 213833960

Zasady DAO umożliwiają firmom tworzenie skutecznych systemów rozwiązywania problemów biznesowych, a nie tylko tylko. Dzięki temu tradycyjne organizacje mogą porzucić hierarchiczną strukturę na rzecz zdecentralizowanych protokołów, które pomogą obniżyć koszty, uprościć wiele procesów i wyeliminować problemy związane z zaufaniem w scentralizowanym podejściu. Podczas gdy zdecentralizowane autonomiczne organizacje (DAO) są wciąż w powijakach, w przyszłości prawdopodobnie pojawią się produktywne platformy, które mogą częściowo lub całkowicie zastąpić wiele struktur i zastosować pozbawioną zaufania autonomię w wielu obszarach administracji publicznej, logistyki transportu, bankowości, automatyzacji, handlu elektronicznego i wielu innych.

 

Inne artykuły warte przeczytania

Zainstaluj Trustee Plus już teraz!

Wszystkie korzyści w jednej aplikacji

Zeskanuj kod QR za pomocą telefonu
Image