Tether może zamrozić twoje USDT
- Luda Kukuetu
- 2024-01-11
- 5 min
- 0
- 361
W grudniu 2023 r. Tether, emitent stablecoina USDT, ogłosił nową politykę zamrażania aktywów. W ramach „dobrowolnego kroku” zablokował 161 adresów objętych sankcjami OFAC. Kilka dni później firma opublikowała listy do FBI i US Secret Service. Stwierdziła, że współpracuje z organami regulacyjnymi na całym świecie i podejmuje wszelkie środki w celu zwalczania nielegalnego obrotu USDT.
Inicjatywa ta wywołała wiele pytań w społeczności, więc postanowiliśmy opowiedzieć Ci, dlaczego USDT może zostać zablokowany, czy powinieneś się tego obawiać i jak uniknąć zamrożenia.
Czym jest Tether (USDT)?
Tether jest emitentem stablecoina USDT, pierwszego na świecie tokena, którego wartość jest powiązana z dolarem. Wartość ta jest utrzymywana przez dolary gotówkowe i obligacje rządowe w bilansie spółki. Każdy USDT jest zabezpieczony w 100% lub więcej. Na przykład raport Tether za 2023 r. stwierdza, że spółka emitująca ma 4 miliardy dolarów nadwyżki rezerw ponad wymagane 91 miliardów dolarów, co zapewnia 91 miliardów tokenów USDT.
USDT został uruchomiony w 2015 roku. Obecnie jest największym aktywem w segmencie i zajmuje 69% wolumenu rynku stablecoinów - 91 miliardów dolarów ze 131 miliardów dolarów. Jego najbliższy konkurent (USDC) jest 3,5 razy za nim. Zajmuje również 3. miejsce w ogólnym rankingu, zaraz po BTC i Ethereum. Wszystko to wskazuje na to, że USDT jest ważną częścią rynku kryptowalut.
Jak Tether blokuje aktywa i anuluje transakcje
Tether emituje stablecoiny w ponad dziesięciu sieciach przy użyciu inteligentnych kontraktów. Od samego początku ich kod zawiera możliwość blokowania USDT na dowolnym adresie. Z tego powodu korzystanie z USDT nawet w portfelach niekustodialnych lub zimnych nie daje 100% gwarancji, że nie zostaną one zamrożone z inicjatywy firmy.
Nawiasem mówiąc, pomimo niedawnego szumu wokół blokowania adresów, nie jest to pierwszy raz, kiedy Tether to robi. Pierwsze wzmianki o blokowaniu pojawiły się już w 2017 roku, a z każdym rokiem było ich tylko więcej.
Warto zauważyć, że Circle, firma emitująca USDC, również ma możliwość blokowania adresów użytkowników. Aktywnie przestrzega amerykańskich sankcji, podobnie jak w przypadku walki z mikserem kryptowalutowym Tornado Cash. Na początku 2024 r. Circle zamroził 211 adresów. Łączna wartość zablokowanych aktywów wyniosła 75,6 miliona dolarów.
Tether może również bezkarnie anulować transakcje USDT z własnej inicjatywy. Na przykład we wrześniu 2020 r. użytkownik platformy Swerve DeFi omyłkowo wysłał USDT o wartości 1 mln USD i stracił do nich dostęp. Wiadomość ta dotarła do CTO Tether Paolo Ardoino (obecnie CEO), który zaoferował przywrócenie transakcji USDT w imieniu użytkownika. I nie był to jedyny taki przypadek.
Ale pomimo pozytywnych przykładów zastosowania uprawnień, które na pierwszy rzut oka wydają się dawać tylko korzyści dla „sprawiedliwego” rozwiązywania problemów, można spojrzeć na to z drugiej strony:
- Po pierwsze, pozwala to na bezzwłoczne spełnianie żądań organów ścigania. Tether chce działać na rynku amerykańskim i w tym celu stara się utrzymać swoją reputację - zwłaszcza w obliczu okresowych rozmów o zakazie USDT;
- Po drugie, kierownictwo Tether nie ma uprawnień do prowadzenia dochodzeń. Na przykład użytkownik, który dokonał przelewu i „stracił dostęp” do 1 miliona USD, mógł zniekształcić dane i zwrócić środki na transakcję P2P, tym samym skutecznie kradnąc aktywa. Alternatywnie, ten lub inny schemat mógłby zostać wykorzystany przez innego użytkownika w poszukiwaniu sprawiedliwości;
- Po trzecie, pomimo możliwych korzyści, taka polityka jest sprzeczna z celami kryptowalut. Blockchain został pomyślany jako system działający ściśle według algorytmu, bez wpływu czynnika ludzkiego. Tether przełamuje ten schemat i przywraca człowieka do ścisłego mechanizmu podejmowania decyzji i wypełniania zobowiązań.
Można stwierdzić, że Tether niweluje znaczenie kryptowalut. Może dowolnie manipulować swoimi aktywami - tokenami użytkowników. A w przyszłości takie manipulacje, zarówno ze strony firmy, jak i ludzi, mogą tylko wzrosnąć.
Dlaczego Tether blokuje adresy
Aby zrozumieć, dlaczego firma emitująca USDT blokuje adresy w celu przestrzegania sankcji, wystarczy spojrzeć na najnowsze wiadomości. Na przykład w listopadzie 2023 r., w następstwie dochodzenia przeprowadzonego przez Tether, Departament Sprawiedliwości USA i OKX, firma zamroziła 225 milionów skradzionych USDT powiązanych z syndykatem przestępczym. Firma nazwała swoją decyzję o zablokowaniu USDT w związku z sankcjami OFAC „inicjatywą mającą na celu zapewnienie bezpieczeństwa korzystania z USDT”.
Ponadto, według Open Secrets, w 2023 r. Tether wydał 760 000 USD na lobbing na rzecz ram regulacyjnych dla stablecoinów. Rzecznik Tether powiedział, że „koncentruje się na kształtowaniu polityki poprzez edukację i dyskusje z decydentami i organami regulacyjnymi”.
Tether będzie nadal spełniał wymagania, aby skalować swoją działalność bez obawy o presję regulacyjną i sprawy sądowe, jak ma to miejsce w przypadku Kraken, Binance i innych giełd kryptowalut. Ale niestety wprowadza czynnik ludzki do algorytmu, stwarza pole do popisu dla oszustów i łamie zasady panujące w świecie kryptowalut.
Jak uniknąć blokady USDT
Jeśli zdarzy się, że nie możesz przelać USDT, możesz sprawdzić, czy blokada została zainicjowana przez Tether lub twórcę portfela tutaj. Jeśli nie masz powodów do obaw, ale nadal chcesz chronić swoje aktywa, skorzystaj z poniższych metod:
- Nie zaniedbuj bezpieczeństwa, ponieważ zamrożenie adresu jest równoznaczne z utratą środków.
- Sprawdź adres nadawcy USDT. Jeśli adres ten został powiązany z adresami objętymi sankcjami, istnieje większe prawdopodobieństwo, że Twój portfel zostanie zablokowany;
- Zbadaj alternatywne opcje przechowywania aktywów cyfrowych - na przykład zdecentralizowane stablecoiny, takie jak DAI lub anonimowe waluty, takie jak Monero. Podobnie jak wiele innych aktywów, są one obsługiwane przez aplikację Trustee Plus;
- Kupuj USDT na giełdach i portfelach o wysokiej reputacji. Jeśli kupujesz tokeny na wątpliwych giełdach, które sprzedają „brudny” Tether, istnieje wysokie ryzyko zablokowania Twojego adresu.
Najprostszym sposobem jest skorzystanie z Trustee Plus. Podczas przesyłania USDT wewnątrz Trustee, Tether nie może zablokować adresu - to samo dotyczy przelewów na inne adresy kryptograficzne. Sprawdzamy aktywa cyfrowe pod kątem „czystości”, co zmniejsza ryzyko zablokowania niemal do zera. Dlatego korzystając z Trustee Plus, Twoje aktywa są zawsze bezpieczne.