Indeks strachu i chciwości w kryptowalutach
- Luda Kukuetu
- 2024-04-11
- 6 min
- 0
- 126
Uczestnicy rynku kryptowalut mają tendencję do irracjonalnego reagowania na ruchy cen. Indeks strachu kryptowalut pokazuje ogólne nastroje społeczności i pomaga inwestorom podejmować bardziej świadome decyzje, gdy emocje biorą górę. W tym artykule powiemy Ci, czym jest indeks strachu i chciwości, jak jest mierzony i które źródła zapewniają najdokładniejsze analizy.
Czym jest indeks strachu i chciwości?
Indeks strachu i chciwości jest miarą dwóch głównych emocji, które napędzają inwestorów na rynku i wpływają na to, ile są skłonni zapłacić za krypto aktywa. Emocje te to strach przed przegapieniem (FOMO) i panika związana z gwałtownym spadkiem kursów kryptowalut.
Projekt CNNMoney zaczął wykorzystywać tę wartość do określania nastrojów na rynkach akcji. Cryptocurrency Greed Index służy temu samemu celowi. Specjalistyczne narzędzia mierzą dzienne, tygodniowe, miesięczne i roczne wahania na rynku kryptowalut, oceniają sytuację w społeczności, a inwestorzy wykorzystują te dane do oceny uczciwości cen.
W okresach, gdy indeks Crypto Fear rośnie lub znajduje się w skrajnym punkcie, inwestorzy mają tendencję do sprzedaży aktywów, ponieważ obawiają się jeszcze większego załamania cen. W takiej sytuacji aktywa są dostępne do zakupu w nadmiarze.
Wskaźnik chciwości oznacza, że zainteresowanie zakupem rośnie. Posiadacze mogą realizować zyski lub sprzedawać kryptowaluty po wysokiej cenie. Analitycy zauważają, że najwyższe wskaźniki chciwości mogą poprzedzać bańkę.
Inwestorzy giełdowi i obligacji sceptycznie podchodzą do tego narzędzia analitycznego. Uważa się, że dane te rzekomo zachęcają do inwestowania w zależności od czasu wejścia na rynek, ignorując jednocześnie strategię „kup i trzymaj”. Społeczność kryptowalutowa uważa jednak, że jest to sposób na ochronę przed przesadną reakcją i utratą aktywów podczas nieprzewidywalnych ruchów cen.
Po co mierzyć i gdzie jest używany
Skala Cryptocurrency Fear and Greed Index została stworzona przez Gregora Crumbsa i Victora Tobisa. Dostosowali oni narzędzie CNN do parametrów Bitcoina i nastrojów rynkowych wobec tego aktywa.
Najczęściej wykres jest przedstawiany jako łuk ze strzałką. Kolor łuku to gradient od jaskrawoczerwonego do jaskrawozielonego. Indeks mierzony jest w jednostkach od 0 do 100:
- 0-24 - skrajny strach;
- 25-49 - zmniejszony strach;
50 - neutralny sentyment - 51-74 - rosnąca chciwość;
- 75 i więcej - skrajna chciwość.
Właścicielom kryptowalut wskaźnik ten pozwala zrozumieć stan emocjonalny rynku w danym momencie. Indeks analizuje wyłącznie Bitcoin. Jest to najpopularniejsze aktywo cyfrowy na świecie, z którym skorelowane są inne altcoiny, więc dane będą przydatne dla tych, którzy inwestują w inne monety.
Dane wykorzystywane do określenia indeksu strachu i chciwości
Indeks Strachu i Chciwości CNN dla rynków akcji uwzględnia 7 wskaźników:
- popyt na obligacje śmieciowe;
- dynamikę rynku;
- zmienność rynku;
- opcje sprzedaży i kupna
- popyt na bezpieczną przystań;
- zakres cen akcji;
- ich siła.
W przypadku akcji i obligacji każdy parametr strachu i chciwości ma taką samą wagę (%) w określaniu ostatecznego indeksu.
Aby obliczyć indeks strachu i chciwości w kryptowalutach, wystarczy ocenić tylko 4-5 wartości. Niektóre z nich nie mają nic wspólnego z rynkami akcji i tradycyjnymi koncepcjami handlowymi.
Jak obliczany jest indeks strachu i chciwości?
Kalkulatory indeksu codziennie zbierają dane dotyczące kilku kryteriów, łączą je i obliczają rzeczywiste wartości od 0 do 100. Waga każdego parametru w końcowym wyniku jest obliczana w zależności od jego wpływu na kształtowanie się ceny bitcoina i jest wyrażana jako procent od 100.
Poniżej znajduje się 5 głównych parametrów biorących udział w obliczaniu indeksu. Ostateczna liczba będzie wskaźnikiem nastrojów traderów.
- Zmienność stanowi 25% indeksu. Mierzy ona bieżącą cenę bitcoina, a następnie porównuje ją ze średnią wartością z poprzednich 30 i 90 dni. Podczas kompilacji indeksu zmienność jest wykorzystywana jako surogat strachu rynkowego.
- Wolumen rynkowy wynosi 25%. Bieżący wolumen obrotu BTC i momentum są porównywane ze średnimi wartościami z 30 i 90 dni, a następnie wyniki są łączone. Trend wzrostowy wskazuje na bycze nastroje na rynku.
- Media społecznościowe - 15%. Analiza obejmuje wszystkie tweety, wiadomości, komentarze, hashtagi na X, Reddit i innych platformach, które wspominają o bitcoinie i innych kryptowalutach.
- Dominacja - 10%. Pokazuje całkowitą kapitalizację rynkową bitcoina w stosunku do kapitalizacji innych aktywów cyfrowych. Im wyższy indeks BTC, tym mniejsza ilość spekulacji w altcoinach. Może to wskazywać na trend spadkowy.
- Trendy wyszukiwania - 10%. Narzędzie gromadzi dane na temat najpopularniejszych zapytań użytkowników związanych z bitcoinem z Google, Yahoo, Bing i innych wyszukiwarek. W ten sposób można ocenić zainteresowanie kryptowalutami wśród ogółu społeczeństwa.
Kolejne 15% wskaźnika może pochodzić z wyników ankiet i głosowań użytkowników platformy na temat rynku kryptowalut jako całości lub niektórych aktywów.
Indeks strachu i chciwości: gdzie szukać online?
Wyszukiwarka tworzy wiele stron, które zapewniają aktualny indeks chciwości i strachu przed bitcoinem, kryptowalutami i innymi aktywami cyfrowymi cieszącymi się dużym popytem. Przyjrzyjmy się 3 najpopularniejszym projektom poniżej:
1. Alternative.me. Jest to pierwszy wskaźnik Crumbs i Tobis dostosowany do kryptowalut.
Oficjalna strona internetowa i aplikacja zapewniają analitykę online i wykres zmian indeksu w wybranym okresie. Narzędzie to jest zintegrowane na Coingecko ze szczegółowym opisem mechaniki i instrukcją obsługi.
Interfejs indeksu wygląda następująco:
2. CryptoCurrencyTracker. Według twórców, strona internetowa projektu prezentuje dokładne dane, które platforma zbiera z giełd, forów, blogów, kont w mediach społecznościowych, aplikacji i innych platform, które mogą wpływać na nastroje rynkowe. Zestaw danych jest analizowany w czasie rzeczywistym i kompilowany w internetowy indeks strachu i chciwości.
Kryptowaluty na wykresach wyglądają następująco:
3. Narzędzie BTC Tools wygląda nieco inaczej. Aby obliczyć indeks, platforma zbiera dane z zaledwie 4 różnych źródeł (dane historyczne, giełdy, media społecznościowe i dane z wyszukiwarek). Jednak w przeciwieństwie do poprzednich dwóch platform, wskaźniki są aktualizowane co 8 godzin.
Ostateczne wskaźniki indeksu względności strachu i chciwości kryptowalut są łatwe do odczytania bez specjalnej wiedzy technicznej. Takie narzędzie analityczne jest przydatne do zrozumienia ogólnych nastrojów rynkowych i podjęcia decyzji o zakupie, utrzymaniu lub sprzedaży aktywów w bieżącym okresie.
Jednak w przypadku analizy długoterminowej wskaźnik ten nie jest tak pouczający. Aby przewidzieć trend, będziesz musiał zebrać analizy z innych narzędzi i przeprowadzić DYOR (własne badania).