Jak znaleźć klucz prywatny na podstawie frazy seed?

List

Zazwyczaj portfele niekustodialne używają frazy seed, aby odzyskać dostęp do środków. Fraza seed lub fraza mnemoniczna to sekwencja 12, 18 lub 24 słów w standardzie BIP39. Standard ten zawiera słownik 2048 słów i protokoły generowania kluczy BIP32-44-49-84-141. Posiadając frazę seed z portfela, można uzyskać dostęp do środków w prawie każdej aplikacji portfelowej, która nie jest zabezpieczona. W związku z tym niezawodność przechowywania frazy seed jest priorytetem dla użytkownika kryptowalut. Omówiliśmy sposoby jej przechowywania w tym artykule.

W niektórych portfelach dostęp do środków jest zapewniany za pomocą klucza prywatnego (klucza prywatnego), jest to ciąg znaków alfanumerycznych. Warto zauważyć, że klucz prywatny zapewnia dostęp tylko do jednego konkretnego adresu monety, podczas gdy seed-phrase daje pełną kontrolę nad wszystkimi adresami monet, które zostały wygenerowane w portfelu. Mówiąc prościej - fraza seed zawiera wszystkie klucze prywatne wszystkich adresów w portfelu jednocześnie.

Pobierz aplikację Trustee Plus
Zeskanuj kod QR za pomocą telefonu

Zespół Trustee Wallet celowo usunął z aplikacji funkcję importu/eksportu klucza prywatnego. Wynika to zarówno z zasad bezpieczeństwa, jak i wygody użytkowania - znacznie łatwiej jest zaimportować jeden seed niż wiele kluczy prywatnych. Proces wyodrębniania klucza prywatnego z frazy seed jest jednak dość prosty, przyjrzyjmy się temu na przykładzie monety Ripple (XRP).

Uwaga! Dalsze operacje będą wykonywane z użyciem frazy seed. Postępując zgodnie z instrukcjami, bierzesz pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo swoich zasobów.
  1. Zapisz najnowszą wersję BIP39 na komputerze.
  2. Wyłącz wszystkie sieci na komputerze - Wi-Fi, LAN, Bluetooth. Jest to konieczne, aby zapewnić bezpieczeństwo frazy seed. Lepiej jest to zrobić na "zimnym" komputerze, który nigdy więcej nie będzie używany do Internetu (lub system operacyjny zostanie ponownie zainstalowany natychmiast po wykonaniu niezbędnych czynności);
  3. Otwórz pobraną wersję BIP39 w html i w polu BIP39 Mnemonic wprowadź frazę seed. W polu Coin wybierz ticker żądanej monety z listy rozwijanej, w naszym przypadku jest to XRP;
  4. W sekcji Derived Addresses wyszukaj (CTRL+F) żądany adres i jego klucz prywatny. W Trustee Wallet jest to zazwyczaj pierwszy adres na liście, z wyjątkiem sytuacji, gdy włączony jest tryb portfela HD;
  5. Teraz uzyskany klucz prywatny można wykorzystać w dowolnym oficjalnym portfelu Ripple.

Metodę tę można wykorzystać do uzyskania kluczy prywatnych z frazy seed dowolnej monety, ale ważne jest przestrzeganie zasad "higieny cyfrowej". Należy pamiętać, że zasady obchodzenia się z kluczem prywatnym i jego przechowywania są porównywalne z zasadami dotyczącymi seed phrase - nie należy go nikomu udostępniać, przechowywać w bezpieczny sposób itp.

Pobierz aplikację Trustee Plus
Zeskanuj kod QR za pomocą telefonu

P.S. Jeśli nie widzisz wymaganego adresu lub nie widzisz ich wszystkich, musisz wypełnić sekcję "Derivation Path". Dotyczy to również takich portfeli jak Coinomi, Atomic Wallet, gdzie ścieżka monet ma inny standard. Pełne instrukcje dotyczące określania ścieżki wymaganej monety można znaleźć pod linkiem lub w dokumentacji odpowiednich portfeli.

 

Inne artykuły warte przeczytania

Zainstaluj Trustee Plus już teraz!

Wszystkie korzyści w jednej aplikacji

Zeskanuj kod QR za pomocą telefonu
Image