Bezpłatna kontrola AML od Trustee Plus chroni przed nieuczciwymi kryptowalutami
- Luda Kukuetu
- 2024-09-23
- 8 min
- 0
- 6
Technologia blockchain i jej pochodne kryptowaluty dały ludziom możliwość swobodnego zarządzania swoimi pieniędzmi - posiadania ich w 100%, przesyłania ich do dowolnej części świata bez ograniczeń bankowych, inwestowania ich, wydawania lub rozwijania.
Jednak ta wolność ma również wadę - pranie pieniędzy i działalność przestępczą, których państwa nie mogą bezpośrednio wyeliminować ani powstrzymać. Ale co można zrobić w tym przypadku? Jak chronić obywateli i ich fundusze, jak walczyć z brudnymi pieniędzmi, ale jednocześnie pozostawić ludziom korzyści płynące z kryptowalut?
Odpowiedzią na to pytanie jest bezpłatna kontrola AML online, będąca wynikiem wspólnej pracy platform kryptowalutowych i organów regulacyjnych z różnych krajów. Porozmawiamy dziś o tym szczegółowo.
Kontrola AML - czym jest i dlaczego jest potrzebna
W 2009 roku pojawił się Bitcoin, a za nim setki innych sieci. Przez dziesięć długich lat działały one przy całkowitym braku regulacji (z rzadkimi wyjątkami). Taki status umożliwiał wykorzystywanie aktywów cyfrowych w działalności przestępczej (uchylanie się od opodatkowania, finansowanie terroryzmu, czarne rynki) bez konsekwencji, jednocześnie nadając im złą reputację. Dopiero w 2019 r. wszystko się zmieniło.
Trzy amerykańskie organy regulacyjne - CFTC, SEC i FinCEN - oficjalnie uznały giełdy kryptowalut za instytucje finansowe, na równi z bankami. Od tego czasu wszystkie zasady AML przewidziane w tej samej ustawie BSA zostały rozszerzone na kryptowaluty.
Ich głównym mechanizmem dla kryptowalut stała się internetowa kontrola AML pod kątem „brudu”.
Co to jest 'brudna' kryptowaluta i dlaczego jest niebezpieczna?
Jedną z głównych zasad blockchain jest otwartość - każdy użytkownik może w dowolnym momencie zobaczyć każdą transakcję dokonaną od momentu uruchomienia sieci. Jeśli wie, kto jest właścicielem adresu, może śledzić wszystkie swoje transakcje - adresy odbiorców i nadawców, kwoty i inne szczegóły transakcji.
W kontekście AML otwiera to szeroki zakres możliwości weryfikacji wszystkich źródeł funduszy - idealny sposób na śledzenie portfeli powiązanych z przestępczością.
A „brudne” kryptowaluty to wszelkie cyfrowe aktywa zlokalizowane pod adresami znajdującymi się na listach organów regulacyjnych. Listy te są tworzone na podstawie dochodzeń prowadzonych przez organy ścigania w różnych krajach i inne odpowiedzialne organizacje. W ten sposób same giełdy mogą oznaczyć adres zewnętrzny jako źródło niewiarygodnych środków.
Jakie jest niebezpieczeństwo brudnych kryptowalut dla użytkowników?
Faktem jest, że wystarczy pojedyncza transakcja, aby powiązać swój adres kryptowalutowy z brudnymi adresami.
- Mogą to być bezpośrednie transfery, tzw. brudne ataki kryptowalutowe. Masowe transfery tego rodzaju często prowadzą do masowego blokowania.
- Lub pośrednie transfery od osób lub usług zaangażowanych w przestępstwa lub nieprzestrzegających zasad przeciwdziałania praniu pieniędzy. Jednym z przykładów takiej usługi jest mikser kryptowalutowy Tornado Cash.
Takie połączenie może skutkować co najmniej zamrożeniem aktywów (jeśli pracujesz z giełdami i portfelami, które są zgodne z prawem), a co najwyżej grzywnami i specjalną uwagą ze strony wyspecjalizowanych organów.
Jak długo trwa kontrola kryptowalut pod kątem przeciwdziałania praniu pieniędzy?
Należy zauważyć, że na poziomie technicznym brudne aktywa nie różnią się od czystych. W blockchainie nie ma narzędzi umożliwiających oznaczanie i blokowanie aktywów i adresów. Środki są dostępne do zarządzania w ramach systemu.
Cała kontrola odbywa się poza blockchainem - na poziomie scentralizowanych platform transakcyjnych i innych usług, takich jak sprawdzanie portfeli pod kątem AML. W ich interesie leży przestrzeganie prawa poprzez dostarczanie klientom „czystych” usług i aktywów.
Weryfikacja aktywów może trwać od kilku godzin do kilku dni. Zależy to od:
- Złożoności - duży wolumen transakcji i długość łańcuchów prowadzących (lub nie) do źródła „brudnych” środków wymaga szczegółowej analizy.
- Możliwości technicznych usługi - im większy i bardziej niezawodny jest portfel lub giełda, tym więcej pieniędzy i zasobów inwestuje w procedury AML.
- Subtelności prawnych - kontrole wtórne w wyniku wykrycia powiązań.
Jakie usługi są uważane za objęte sankcjami
Oto lista najbardziej znanych platform objętych sankcjami zgodnie z AML. Wszystkie aktywa z tych serwisów są „brudne” - portfel kryptowalutowy Trustee Plus nie współpracuje z żadnym z nich.
- Tornado Cash to duży mikser kryptowalutowy oskarżony przez US OFAC o wypranie 7 miliardów dolarów w ciągu czterech lat. Jest to najbardziej znany serwis objęty sankcjami.
- Lazarus Group to północnokoreańska grupa hakerska odpowiedzialna za wiele włamań. Wykorzystuje kryptowaluty do finansowania reżimu KRLD.
- Garantex to rosyjska giełda kryptowalut, która została wymieniona w 2022 r. za pranie pieniędzy i inne nielegalne operacje związane z cyberprzestępczością.
- Hydra to największa giełda darknet, która wykorzystywała aktywa cyfrowe do handlu narkotykami. Została zamknięta w 2022 roku, a wszystkie jej aktywa zostały zamrożone.
- ChipMixer to kolejny mikser kryptowalut, którego głównym celem jest ukrywanie śladów brudnych transakcji poprzez mieszanie aktywów z różnych adresów kryptograficznych.
Skradzione środki są również brudne. W tym przypadku platforma, z której skradziono aktywa, oznacza adresy w łańcuchu bloków jako ryzykowne - wszystkie adresy powiązane z nimi przez łańcuch transferów są również oznaczone.
Czy istnieje ryzyko utraty kryptowaluty?
Komunikacja, nawet przypadkowa i niezależna od danej osoby, może doprowadzić do umieszczenia jej adresu na listach adresów, co oznacza zablokowanie aktywów na jej koncie. Według HAPI Labs wystarczy 15% „brudnych” monet na danym adresie, by go zamrozić. Praktyka pokazuje, że szansa na odblokowanie aktywów jest bliska zeru, gdyż pozyskanie walut z sankcjonowanych zasobów jest w praktyce równoznaczne z ich utratą.
Ważne jest, aby pamiętać, że użytkownicy Trustee Plus nie mogą stracić swoich środków - zostaną one albo zaksięgowane na koncie, albo zwrócone. Blokada jest możliwa tylko w przypadku kradzieży środków i dochodzenia prowadzonego przez organy ścigania. W takim przypadku usługa jest zobowiązana do ich zatrzymania na mocy nakazu sądowego i do czasu rozstrzygnięcia.
Jak sprawdzić aktywa pod kątem czystości
Otwartość blockchaina, o której wspomnieliśmy już powyżej, zwiększa zaufanie do sieci i, pomimo reputacji kryptowalut, pomaga technologii utrzymać odsetek nielegalnych transakcji na znacznie niższym poziomie niż w przypadku walut fiducjarnych.
Oznacza to również, że „brudny” adres kryptowalutowy jest prawie niemożliwy do „wyczyszczenia”. Kryptomikserzy wykorzystują w tym celu różne metody prania: mieszanie środków z „czystymi” aktywami, wymianę między blockchainami bez otwartych danych (jak Monero), ukrywanie ich jako nagród dla górników i odsprzedaż drogich tokenów NFT.
Procedury AML powinny uwzględniać wszystkie te sztuczki i wyłapywać je za pomocą oprogramowania:
- Analiza powiązań między adresami, identyfikacja typowych schematów oszustw. W ostatnich latach technologie AI są coraz częściej wykorzystywane do tego celu.
- Certyfikacja usług kryptowalutowych.
- Kompilacja czarnych i białych (licencjonowanych) list adresów kryptowalutowych.
- Integracja procedur KYC - procesu weryfikacji tożsamości użytkowników.
Może być wykorzystywany do weryfikacji aktywów odbiorcy:
- Analityczne usługi blockchain, które śledzą podejrzane adresy. Przykładowo, źródło pochodzenia środków można sprawdzić w Chainalysis, Elliptic, GetBlock i CipherTrace (analizuje 87% globalnych transakcji blockchain).
- W przypadku, gdy są to oddzielne sieci, można użyć obserwatorów. Na przykład EtherScan oznacza wszystkie podejrzane adresy do śledzenia transakcji w Ethereum.
- Brudne adresy kryptowalut można również sprawdzić na listach państwowych organów regulacyjnych. Na przykład OFAC w Stanach Zjednoczonych publikuje aktualne listy takich adresów.
Wszystko to pozwala na ręczne określenie czystości źródła z niemal 100% szansą na sukces.
Jak uniknąć blokady: rozwiązanie Trustee Plus
Aby uniknąć utraty środków kryptowalutowych, należy przestrzegać prostych zasad:
- Niezależnie weryfikować ich pochodzenie z innych adresów kryptowalut, korzystając z wyspecjalizowanych usług wymienionych powyżej.
- Unikać podejrzanych zasobów, zwłaszcza fałszywych i hazardowych usług.
- Dywersyfikować przepływy finansowe - utworzyć kilka portfeli do różnych celów, minimalizując straty wynikające z potencjalnego zablokowania.
Uniwersalnym sposobem na uniknięcie otrzymywania „brudnych” kryptowalut, blokowania aktywów i ręcznego sprawdzania każdego przelewu jest korzystanie z portfeli i giełd o wysokiej reputacji i KYC, które są zgodne z lokalnymi i globalnymi przepisami AML.
Jednym z takich rozwiązań jest Trustee Plus, portfel z wbudowaną kartą kryptowalutową.
- Usługa weryfikuje wszystkie przychodzące kryptowaluty za pomocą niezawodnych narzędzi i jest zgodna z przepisami AML.
- Portfel posiada licencję Virtual Asset Service Provider (VASP), a jego karta kryptowalutowa Euro jest regulowana przez prawo europejskie.
- Chroni Twoje aktywa przy użyciu zasad kryptograficznych - szyfrowania danych osobowych i kluczy dostępu w oparciu o dane biometryczne, PIN i 2FA.
- Zapewnia dostęp do usług kryptowalutowych po weryfikacji przy użyciu uznanych na całym świecie dokumentów lub ukraińskiej służby państwowej Diia.
Praca z Trustee Plus to 100% możliwość uniknięcia brudnych kryptowalut i blockchain, w połączeniu ze wszystkimi zaletami blockchain w jednej aplikacji.