Czym jest portfel Bitcoin?

List

W codziennym życiu jesteśmy przyzwyczajeni do przechowywania pieniędzy w portfelu, a jeśli narysujemy analogię między pieniędzmi papierowymi a kryptowalutami, to mają one ze sobą wiele wspólnego. Oznacza to, że bitcoiny również powinny być przechowywane w portfelu. Jednak podczas gdy zwykły portfel może mieć tylko kilka parametrów i jest przeznaczony wyłącznie do przechowywania pieniędzy, portfele bitcoin są nieco bardziej skomplikowane.

W zależności od sposobu użytkowania, portfele można podzielić na gorące i zimne; w zależności od metody przechowywania kluczy prywatnych, na portfele kustodialne i niekustodialne; oraz w zależności od implementacji, na portfele lokalne, mobilne, sprzętowe, przeglądarkowe i papierowe.

W tym artykule postaramy się zrozumieć wszystkie aspekty portfeli bitcoin, abyś mógł stworzyć bezpieczne miejsce do przechowywania swoich aktywów cyfrowych.

Czym jest portfel Bitcoin

Zasadniczo portfel bitcoin to aplikacja, która może być używana do przechowywania bitcoinów. Technicznie rzecz biorąc, BTC nie są fizycznie przechowywane w portfelu, użytkownik ma po prostu pewne dane, które zapewniają mu dostęp do sald w łańcuchu bloków. W zależności od rodzaju portfela, dane te mogą być standardową parą e-mail + hasło, kluczem prywatnym lub frazą seed, którą opisaliśmy już tutaj.

Głównym zadaniem portfela jest przechowywanie oraz wysyłanie i odbieranie bitcoinów od innych osób. Zasadniczo każdy, kto jest w jakikolwiek sposób związany z kryptowalutami, otrzymuje płatności w bitcoinach, handluje na giełdach kryptowalut itp. musi posiadać portfel kryptowalut.

Zanim wybierzemy portfel bitcoin, przyjrzyjmy się bliżej każdemu jego rodzajowi.

Gorący i zimny portfel

Różnica między gorącym i zimnym portfelem polega na tym, że gorący portfel jest stale podłączony do Internetu, podczas gdy zimny portfel nie jest.

Gorące e-portfele są mniej bezpieczne, ponieważ istnieje ryzyko kradzieży danych osobowych przez Internet, ale są bardziej popularne wśród użytkowników. Zimne e-portfele są używane do długoterminowego przechowywania kryptowalut, więc są bezpieczniejsze.

Rodzaj używanego portfela bitcoin zależy od użytkownika - jeśli dokonuje on częstych transakcji, dobrym wyborem będzie gorący portfel, natomiast jeśli potrzebuje przechowywać duże kwoty przez dłuższy czas, lepszy będzie zimny portfel.

Portfel kustodialny i portfel niekustodialny

Istotą portfeli kustodialnych jest to, że nie dają one kluczy prywatnych, ale po prostu przechowują kryptowalutę dla użytkownika. Najczęściej takie rozwiązanie zapewniają giełdy kryptowalut oraz portfel kryptowalutowy Trustee Plus. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość odzyskania dostępu do konta w przypadku utraty hasła. Trustee Plus może pochwalić się również brakiem prowizji za przelewy między użytkownikami, a także za wymianę stablecoinów między sobą oraz transferem monet za pomocą numeru telefonu. Minusem (dla niektórych) jest obowiązkowy KYC, ale Trustee Plus jest idealny dla początkujących.

Pobierz aplikację Trustee Plus
Zeskanuj kod QR za pomocą telefonu

Niekustodialne e-portfele działają inaczej - dają Ci pełną kontrolę nad Twoimi kluczami prywatnymi.

Zaletą tego rozwiązania jest to, że środki należą tylko do Ciebie i nikt inny nie może ich zdobyć bez Twojej frazy seed. Jest to jednak również wada takiego portfela, ponieważ jeśli zgubisz swój klucz, nie będziesz w stanie ponownie uzyskać do niego dostępu. Na przykład, w przypadku awarii komputera lub utraty smartfona, dostęp można odzyskać tylko za pomocą frazy seed, która została podana podczas instalacji. Dlatego zalecamy przechowywanie frazy seed oddzielnie od portfela w bezpiecznym miejscu. Wśród portfeli niekustodialnych szczególną popularność wśród użytkowników zyskał Trustee Wallet, ale oczywiście są też inne.

Przyjrzyjmy się szczegółom korzystania z portfeli na różnych typach urządzeń, ponieważ mają one wiele istotnych różnic.

Portfel lokalny

Изображение 2024 05 23 230615107

Portfel lokalny (desktopowy) to aplikacja instalowana na komputerze stacjonarnym lub laptopie. Ten rodzaj portfela jest jednym z najtrudniejszych w użyciu, ale jednocześnie charakteryzuje się najlepszym bezpieczeństwem i anonimowością. Warto zauważyć, że są one najczęściej używane przez doświadczonych użytkowników kryptowalut, górników lub firmy, które rozwijają się na blockchainie.

E-portfele stacjonarne można podzielić na "cienkie" i "grube".

  • Gruby portfel wymaga pobrania pełnej kopii blochaina bitcoina na komputer. Takie portfele obejmują Bitcoin Core. W rzeczywistości gruby portfel bitcoin to kompletny węzeł sieci, który nie tylko pozwala zarządzać saldem, ale także utrzymuje działanie łańcucha bloków. Biorąc pod uwagę, że blockchain bitcoina zajmuje już około 589 GB, portfel będzie wymagał sprzętu o wysokiej wydajności.
  • Z drugiej strony, cienki portfel bitcoin zajmuje tylko kilka megabajtów na komputerze i można go zainstalować w kilka minut. Jest to aplikacja kliencka, która nie wymaga pobierania całego łańcucha bloków. Umożliwia ona tworzenie adresów bitcoin i wykonywanie transakcji. Cienkie portfele bitcoin nie wchodzą w interakcję z siecią bezpośrednio, jak grube portfele, ale za pośrednictwem serwera twórców aplikacji. Dlatego też są one uważane za mniej bezpieczne, ale znacznie wygodniejsze w użyciu. Przykładem cienkiego portfela desktopowego jest Electrum.

Portfel sprzętowy

Изображение 2024 05 23 230714711

Portfel sprzętowy to oddzielne urządzenie, które wygląda jak pendrive. Taki portfel kryptowalutowy służy do przechowywania bitcoinów na zimno i jest podłączony do Internetu tylko wtedy, gdy wymagana jest transakcja. Portfele sprzętowe, takie jak Trezor, Keepkey i Ledger, zapewniają dostęp do bitcoinów z wysokim stopniem bezpieczeństwa, ponieważ klucze prywatne są przechowywane tylko w pamięci urządzenia.

Pomimo swoich kosztów, umożliwiają one przeprowadzanie transakcji w sposób, do którego hakerzy nie mają dostępu. Jeśli zgubisz taki portfel, nikt poza tobą nie będzie mógł nic zrobić ze środkami, a ty możesz łatwo odzyskać do nich dostęp poprzez seed phrase na nowym urządzeniu. Pod względem niezawodności i użyteczności portfele sprzętowe znajdują się niemal na szczycie listy.

Portfel internetowy

Изображение 2024 05 23 230754547

Portfele internetowe lub portfele przeglądarkowe są dość łatwym w użyciu rodzajem portfela, nie wymagają specjalnej wiedzy na temat kryptowalut i mają pewne zalety:

  • Możesz korzystać z portfela w różnych przeglądarkach, niezależnie od lokalizacji, o ile masz swobodny dostęp do Internetu.
  • Nie ma potrzeby pobierania łańcucha bloków.
  • W większości przypadków takie usługi oferują użytkownikom dodatkowe udogodnienia, takie jak brak opłat za przelewy między użytkownikami, wysyłanie monet do innych użytkowników za pośrednictwem poczty elektronicznej lub numeru telefonu.

Należy jednak pamiętać, że jeśli taki serwis zostanie zhakowany, aktywa mogą zostać skradzione.

Portfel mobilny

Изображение 2024 05 23 230838233

Na podstawie nazwy jest już jasne, że można je zainstalować na urządzeniach mobilnych (smartfonach, tabletach) z systemem iOS lub Android. Warto zauważyć, że łączą one w sobie wszystkie najlepsze cechy powyższych rodzajów portfeli. Mogą być również kustodialne i niekustodialne, dość anonimowe i przyjazne dla użytkownika, a także zapewniać dostęp do bitcoinów w dowolnym miejscu na świecie, w którym istnieje połączenie z Internetem.

Ponieważ są to oddzielne aplikacje, deweloperzy często zapewniają im dodatkowe przydatne funkcje. Przykładowo, portfele mobilne Trustee Wallet i Trustee Plus wraz z Bitcoinem, obsługują wiele innych kryptowalut i tokenów (ETH, LTC, DOGE, TRX, USDT itp.), a także posiadają wbudowany wymiennik kryptowalut na fiat (UAH, KZT, USD, EUR) i lukratywne programy polecające.

Pod względem bezpieczeństwa portfele mobilne zajmują pośrednie miejsce, ponieważ oprócz zwykłego kodu PIN mogą mieć 2FA, odcisk palca lub Face ID.

Papierowy portfel bitcoin

Изображение 2024 05 23 230928605

Tak, to nazwa innego rodzaju portfela. Jest to kawałek papieru z wydrukowanymi kluczami prywatnymi i publicznymi. Jest to opcja zimnego przechowywania bitcoinów, ponieważ taki portfel nie może być w żaden sposób podłączony do Internetu, a klucz prywatny jest używany raz do wysłania wszystkich bitcoinów z portfela. Generowanie kluczy odbywa się w usługach generowania portfeli papierowych offline z wyłączonym Internetem.

Takie portfele bitcoin mają wiele zalet:

  • Są łatwe w użyciu, ponieważ utworzenie papierowego portfela nie wymaga dużego wysiłku ani wiedzy technicznej. Wystarczy kilka prostych kroków i gotowe.
  • Są całkowicie autonomiczne i, w przeciwieństwie do gorących portfeli, są niedostępne dla hakerów i oszustów internetowych, ponieważ znajdują się w sejfie użytkownika. Waluta jest prezentowana w formie kartki papieru z nadrukowanymi kluczami. Taki portfel bitcoin jest jak drogi czek kasjerski, który można wykorzystać do wydawania pieniędzy lub dawania komukolwiek.
  • Nie wymagają one żadnego sprzętu, w przeciwieństwie do innych rodzajów portfeli, co oznacza, że nie są narażone na awarie oprogramowania. Papierowy portfel bitcoin to najprostsza forma przechowywania kryptowalut.
  • Są łatwe do przeniesienia. Jeśli coś stanie się właścicielowi kryptowaluty, jego bliscy raczej nie będą w stanie uzyskać dostępu do giełdy lub portfela sprzętowego. Papierowy portfel bitcoin można jednak łatwo przechowywać jako część cennych dokumentów w sejfie lub innym fizycznym magazynie.

Możemy polecić tę metodę przechowywania bitcoinów, o ile nigdy nie zgubisz swojego arkusza kluczy. Poza tym, może to być miły prezent kryptowalutowy dla kogoś bliskiego!

Podsumowanie

Przeanalizowaliśmy wszystkie rodzaje portfeli bitcoin i wymieniliśmy te najlepsze. Codziennie pojawiają się nowe, a niektóre z nich wcale nie są portfelami. Przed zainstalowaniem jakiegokolwiek portfela upewnij się, że wiesz, czy jest to portfel kustodialny, czy nie, czy ma publiczny zespół programistów, czy kod źródłowy jest otwarty, jakie systemy bezpieczeństwa są używane itp.

Który portfel bitcoin jest najlepszy? Jest to pytanie, na które musisz odpowiedzieć sobie sam, ponieważ to Ty będziesz musiał z niego korzystać i powinieneś dokonać wyboru w oparciu o swoje potrzeby i pełną wiedzę na temat kryptowalut. Mamy nadzieję, że dzięki naszym informacjom będzie Ci znacznie łatwiej zdecydować się na najlepszy portfel bitcoin!

Pobierz aplikację Trustee Plus
Zeskanuj kod QR za pomocą telefonu

 

Inne artykuły warte przeczytania

Zainstaluj Trustee Plus już teraz!

Wszystkie korzyści w jednej aplikacji

Zeskanuj kod QR za pomocą telefonu
Image